• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری یزد

  یزد

  ساباط های شهر یزد: محله ها و شهرهای قدیمی و با اصالت یزد دارای کوچه ها و گذر گاه های مسقفی هستند که از جاذبه گردشگری این شهر به شمار می روند. در شهر یزد به گذرگاه های مسقف ساباط گفته می شود. هدف از طراحی و ساخت ساباطها فرار از شدت افتاب و گرمای فصل های گرم در یزد بوده است و سابه ای برای رهگذران ایجاد کنند. ساباط در لغت به معنی دالان، راهرو و سقفی است که در گذرگاه یا کوچه احداث شود. ساباط ها همچنین بعنوان استقرار واحدهای مابین دو ساختمان نیز مورد استفاده قرار میگیرند که در بیشتر موارد یک اتاق بر روی آن احداث می شده است که به سمت کوچه از بالا مشرف بوده اند.

  مسجد جامع: مسجد جامع شهر یزد، بناییست با شکوه در دل کویر. این مسجد در طی صد سال و در سه دوره متفاوت بنا شده است. پایه های اولیه و اصلی را ساسانیان بنا کرده اند و در دوره های بعد تکمیل شده است. شیوه معماری فعلی به دوران آذری نسبت داده شده است. این شیوه به سبک مغول یا ایرانی مغولی نیز شهرت دارد و در دوره حکومت ایلخانان رواج داشته است. سردر بلند این مسجد نیز به دوره تیموری باز می گردد و بسیار زیبا و منحصر به فرد است. کاشی کاریها، سردر، مناره ها و کتبیه این مسجد از جاذبه های گردشگری و دیدنی معماری قرن هشتم و نهم هجری قمری به شمار می رود.

  باغ دولت آباد و بلندترین بادگیر ایران: این باغ از قدیمی ترین باغ های شهر یزد است. بادگیر عمارت آن با ارتفاع ۸/۳۳ متر بلندترین بادگیر خشتی موجود در ایران است. این باغ در ردیف آثار ثبت ملی ایران قرار گرفته استو یکی از باغ های ایرانی ثبت شده در میراث جهانی توسط یونسکو می باشد. باغ دولت آباد در شهر یزد در اواخر دوره افشاریه به سال ۱۱۶۰ هجری قمری توسط محمد تقی خان بافقی که او سر سلسله خاندان خوانین یزد بوده است احداث گردیده. دولت آباد از دیدگاهگونه شناسی عملکردی، باغیست سکونتگاهی حکومتی. به نحوی که باغ بیرونی محل انجام تشریفات حکومتی، مراسم ورزشی و اداره امور شهر بوده است و باغ اندرونی، بخش خصوصی و اقامتگاهی به شمار می رفته است. ساختمان هشتی از مهمترین بخش های مجموعه میباشد که در آن، تلفیق جریان هوا و آب به زیباترین شکل صورت گرفته است. در این بنا با تلفیق باد.ابکه در حوض های داخل ساختمان در جریان است هوای خنکی از زیر بادگیر به قسمت شاه نشین و تالارهای ساختمان پیدا می کنند. به همین دلیل به این ساختمان، ساختمان تابستانه هم گفته می شود. باغ در شب بسیار نمایی زیبایی دارد و نور پردازی ان به خوبی انجام گرفته است. درهای اصلی ساختان از چوب و کنده کاری شده اند. داخل بنا نیز اتاق های متعددی وجود دارد که در اکثر آنها حوضی قرار دارد و یکی از درها به سمت باغ باز می شود که دارای شیشه های رنگی با طراح های زیبا هستند.

  مجموعه امیر چقماق: مجموعه امیر چقماق یزد شامل بازار سنتی، تکیه، مسجد و دو آب انبار است که قدمت شان به دوره تیموریان باز می گردد. تکیه امیر چقماق یزد در سال ۱۳۳۰ و مسجد آن در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند. میدان امیر چقماق یکی از شاخص ترین مجموعه های تاریخی و گردشگری یزد هستند و محلی است برای گذران اهالی شهر یزد برای تفریح و گردشگرانی که به شهر یزد سفر میکنند. میر جلال الدین چقماق از سرداران وامرا شاهرخ تیموری و حاکم وقت یزد با همکاری همسرش خاتون خانم برای آبادانی شهر یزد این مجموعه را بنا نموده است. سنگ نصب شده در مسجد به طرف میدان، شبکه های ظریف از کاشی های معرق دور خارجی گنبد، محراب اصلی با طاقنمای مقرنس کاری این بنا را  تبدیل به یکی از زیباترینبناهای تاریخی شهر یزد نموده است.

  ساعت قدیمی شهر:  قدیمی ترین ساعت شهری ایران در میدانی در شهر یزد نسصب شده است. این ساعت آفتابی به استناد کارشناسان بسیاری نخستینساعت شهری است که سازنده آن را در سال ۷۲۵ هجری قمری در مدرسه رکنیه در جوار مسجد جامع یزد ساخته و نسب کرده است. این میدان ساعتی در شهر یزد به میدانن وقت الساعت نیز شهرت دارد.

  آتشکده ورهرام: بنای این آتشکده در سال ۱۳۱۳ خورشیدی با همت زرتشتیان یزدی و پارسیان هند بنا شده است. این بنا دارای هنر معماری دوره هخامنشیان است و شهرت آن به قدمت آتش درون آن است که گفته می شود از حدود ۱۵۲۰ سال پیش تاکنون روشن مانده است. ساختمان آتشکده با معماری زیبایی برگرفته از هنر معماری هخامنشیان (در تخت جمشید) در وسط حیاطی بزرگ و سرسبز بر بلندی قرار گرفته است که بر پیشانی عمارت، نقش فروهر جلوه می کند.

  بوستان ناجی: در این بوستان سر سبز عمارت و باغی از املاک شخصی بنام ناجی وجود دارد گه پس از اهدا به شهرداری بصورت بوستان بازسازی شده است و گردشگران می توانند از آن بازدید کنند. این بنا و باغ دارای معماری ایرانی است که در بالای عمارت آن بادگیری نیز وجود دارد. همچنین دارای یک ایوان بزرگ در مقابل استخری مستطیل شکل است.

  هتل موزه فهادان: هتل موزه فهادان در ساختمانی تاریخی معروف به خانه تهرانی ها احداث شده است. این ساختمان در دوره قاجار بنا شده است و حدود ۲۵۰ سال پیش در اختیار خانواده ای بنام تهانی بوده است که از تجار قدیم در حوزه فرش و زیرانداز بوده اند. زیبایی و شکوه بنا و بزرگی آن باعث شده بود تا این ساختمان مدت زمانی نیز به عنوان دفتر کنسولگری اقتصادی برخی کشورهای اروپایی همچون فرانسه و آلمان در منطقه مورد استفاده قرار بگیرد و هم اکنون نیز به ثبت آثار تاریخی ایران رسیده است. این ساختمان در حال حاضر به عهنوان هتل در خدمت گردشگران بوده و بعنوان اولین هتل موزه ایران با ۲۸ اتاق پذیرایی مهمانان و گردشگران است. از جمله خصوصیات مهم این هتل موزه گنجیه های مختلف از آثار تاریخی و قدیمی است که جذابیت های بصری خاصی را برای گردشگران ایجاد نموده است. از حیاط مرکزی این هتل برای قهوه خانه و رستوران سنتی استفاده می شود.

  بقعه دوازده امام: بقعه دوازده امام از بناهای دوره سلجوقی است و در محله فهادان شهر یزد واقع شده است. گنبدی آجری داردو از آثار مهم آن دوره می باشد و در سال ۴۲۹ هجری قمری توسط ابو یعقوب اسحق و ابو مسعود بدر دو تن از سرداران ابوجعفر علاءالدوله از سلسله کاکویان یزد بنا شده است. نور در این بقعه از طریق پنجره هایی که در چهار طرف آن تعبیه شده است تامین می شود. وجود محراب در این بنا نشانه مسجدی است که در قرون دوک و سوم در آن بنا شده بود.

  زندان اسکندر: یکی دیگر از آثار تاریخی و زیبای محله قدیمی فهادان در شهر یزد زندان اسکندر است. مدرسه ضیائیه معروف به زندان اسکندر و حدود هشت قرن قدمت دارد و در مجاورت بقعه دوازده امام واقع شده است. بنایی که در سال ۶۳۱ هجری قمری توسط مولانا ضیاء الدین حسین رضی نهاده شد و در سال ۷۰۵ قمری توسط پسرانش به اتمام رسید. شبستان مدرسه دارای محراب بوده و در اطراف مدرسه رواق هایی ساخته شده است. گنبد خشتی این بنا با تزئینات گچ بری و نقاشی با آبرنگ بر بلندای این ساختمان خودنمایی میکند که نمونه ای از معماری دوره مغول در ایران است.

  خانه لاری ها: خانه لاری ها و بادگیر معروف آن مربوط به دوراه قاجاریه میباشد و در محله فهادان و در مجاورت اماکن تاریخی مانند زندان اسکندر واقع شده است. خانه لاریها در سال ۱۳۷۵ بعنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. معماری این عمارت با معماری خانه های کویری همخوان بوده و یکی از نمونه های منحصر به فرد و زیبای خانه های اشرافی زمان ود بوده است. خانه ایست با دو قسمت اندرونی و بیرون که حیاطی در مرکز دارد و قسمت های اعیان نشین بصورت چهار فصل در پیرامون آن قرار گرفته اند. ساخت این بنا به سال ۱۲۸۶ قمری باز می گردد و مالک آن فردی بنام حاج محمد ابراهیم لاریبوده است. از تزئینات این بنا می توان به پنجره ها، ارسی ها و اتاق های آیینه کاری شده و نقاشی شده اشاره نمود که به زیبایی این ساختمان اعیانی افزوده اند.  از قسمت  های شمالی اینساختمان بعنوان اتاق های زمستانی و از بخش جنوبی آن بعنوان اقامتگاه تابستانی استفاده می شده است که تالار و بادگیر در این بخش واقع شده اند. ضلع شرقی این بنا نیز که دارای اتاق آیینه مطبخ سرداب است برای فصل پاییز و از ضلع غربی برای فصل بهار استفاده می شده است.

  موزه آیینه و روشنایی: عمارت قصر آیینه در شهر یزد که به موزه آیینه و روشنایی شهرت دارد در شهر یزد واقع شده است. این مجموعه در سال ۱۳۲۰ هجری قمری جهت استفاده بعنوان مهمانسرای خصوصی ساخته شده است. پس از انقلاب اسلامی در ایران در سال ۱۳۵۷ این ملک توسط بنیاد مستضعفان مصادره و پس از آن در سال ۱۳۷۷ به موزه تبدیل شد. در این موزه بصورت دوره ای آثار هنری مانند نقاشی و عکاسی هنرمندان یزدی در حوضخانه آن به نمایش گذاشته می شود. سبک معماری سنتی و اروپایی دارد. تزئینات داخل اتاقها گچبری و نقاشی روی دیوار و آیینه کاری است. حوضخانه این بنا بیشترین تزئیات ساختمان را داراست. درها و پنچره ها نیز چوبی هستند و شیشه های مشبک و رنگی دارند.

  آب انبار شش بادگیر: بنای آب انبار شش بادگیر بنایی است ۱۸۰ ساله از دوره قاجاریه که در شهر یزد محله تپه واقع شده است و در سال ۱۳۵۷ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا پس از آن در سال ۱۳۷۱ مورد بازسازی قرار گرفت. دارای دو ورودی در شمال و جنوب است و راه پله های ورودی در دو طرف مخزن و در امتداد هم قرار گرفته اند. دارای شش بادگیر در بالای بنا بوده که بصورت هشت وجهی ساخته شده اند. تعدادی از این بادگیر ها مربوط به ساخت اولیه بنا هستند و مابقی در زمان بازسازی به آن اضافه شده اند.

  آسیاب آبی اشکذر: آسیاب آبی اشکذر بعنوان بزرگترین نمونه آسیاب های ایران متعلق به دوران صفویه و قرن هشتم هجری قمری میباشد و در بیست کیلومتری شهر یزد واقع شده است. این آسیاب از نظر معماری و مهندسی از شاهکارهای دوران خود به شمار می رود و در عمق هفت متری زمین واقع شده است. در گذشته از این آسیاب برای آسیاب کردن گندم استفاده میشده است و امروزه بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و گردشگران می توانند از آن بازدید کنند.

   

  میبد

  برج کبوتر خانه: برج کبوتر خانه سازه ای است که برای لانه گزینی پرنده ها بخصوص کبوترها ساخته می شود و کاربرد آن جمع آوری مدفوع پرندگان جهت استفاده در کشاورزی بعنوان کود حیوانی است. برج کبوتر خانه میبد از بناهای تاریخی دوره قاجاریه است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این برج دارای پوشش گنبدی شش ضلعی است که اطراف آن دارای تزئیناتی از گچبری دیده می شود. در بام برج نیز چهار ستون کوچک با ارتفاع یک و نیم متر و شبیه به میل راهنما وجود دارد.

  نارین قلعه: نارین قلعه مربوط به دوره ساسانیان است و به عنوان یکی از آثار ملی ایران در سال ۱۳۵۴ به ثبت رسیده است. این بنا قلعه ای است قدیمی و خشتی که حدود هفت هزار سال قدمت دارد. نخستین تاریخ نویس شهر یزد، جعفری، در قرن هشتم احداث این بنا را به سلیمان نبی نسبت داده است. نارین قلعه در ابتدای اسلام در ایران از ارزش و اهمیت فراوانی برخوردار بوده است که می توان از آن بعنوان مکانی مستحکم و غیر قابل نفوذ در مقابل دشمنان یاد کرد. از موارد مهم این بنا میتوان به وحود شبکه های زیرزمینی قابل ترددی اشاره نمود که طراحان ومعماران آن زمان، آنها را برای تدارک و تهییه احتیاجات زندگی ساکنین قلعه مانند آب و غذا احداث کرده اند. راه هایی که هیچ گاه دشمنان موفق به فتح آنها نشده اند.

  کاروانسرای شاه عباسی: کاروانسرای شهر میبد در استان یزد کاروانسرایی است مربوط به دوره صفوی و بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. هر چند این بنا در رده آثار دوره صفویان شناخته شده است، اما معماری آن به شیوه قاجاری شباهت دارد. بنایی است با شیوه چهار ایوانی و با آجر ساخته شده است.  همچنین در برخی منابع آمده است که ساختمان سبک صفوی هنوز استوار مانده و به احتمال زیاد بر ویرانه های کاروانسرایی قدیمی تر بنا شده است.

  آب انبار کلار: درست روبروی کاروانسرای شاه عباسی آب انبار کلار جای گرفته است و بر اساس سنگ نوشته آن مربوط به قرن یازدهم قمری می باشد. ویژگی ساختاری این آب انبار به گونه ای است که خستگان راه، تنها با چند پله به پاشیر آب انبار می رسیدند.

  فهرج

  مسجد جامع فهرج: احداث مسجد قدیمی فهرج که در ۳۰ کیلومتری شهرستان یزد میباشد، به نیمه قرن اول هجری باز می گردد و تنها مسجد جهان اسلام است که ساختمان آن از ابتدا تاکنون هیچ تغییری نکرده است. اگر چه در میان باستان شناسان اختلاف نظرهایی وجود دارد اما ظاهرا مسجد قدیمی فهرج قدیمیترینمسجد ایران است و همچنان مورد استفاده مسلمانان یزد قرا می گیرد.

  اردکان

  پیر چک چک: پیر چک چک یکی ز زیارتگاه های مهم زرتشتیان در استان یزد به شمار می رود. این زیارتگاه که به ان پیرسبز نیزگفته می شود در میان کوه های اردکان و انجیره قرار دارد. هر ساله زرتشتیان از سراسر ایران از روز ۲۴ خرداد به مدت چهار روز به اینمحل می آیند و دور هم جمع می شوند و به نیایش می پردازند همچنین سایر ایام و مراسم مانند نوروز نیز در این محل برنامه های مخصوص خود را دارند. برای رسیدن به این زیارتگاه بایستی بعد از گذراندن تعداد زیادی پله در دل کوه به آن رسید. گفته می شود نام چک چک یا چک چکو از صدای قطره های آبی گرفته شده است که از صخره ای می چکد و اکنون به درون یک منبع ذخیره هدایت می شود.

  روستا و قلعه خرانق: خرانق که در گذشته خورنق نامیده میشده است را محلی از برامدن خورشید یا محل تولد خور یا همان خورشید می دانند و نامش را برگرفته از همین رویداد گرفته است. قلعه خرانق یکی از بزرگترین قلعههای مسکونی روستایی استان یزد و یکی از چندین قلعه های دارای خانه های چند طبقه ای در جهان است و همانند نمایشگاهی میباشد که غرفه های آن از خشت و گل ساخته شده باشد. از دیگر جاذبه های این روستا می توان به آب انبار، پل تاریخی خرانق، کاروانسرای دوره ساسانی و حمام قدیمی اشاره کرد و برای بازدید یکی از انتخاب های گردشگران به استان یزد است.

  معبد پیر هریشت زرتشتیان: پیر هریشت از نیایشگاه های زرتشتیان در استان یزد است. زرتشتیان بر این باورند که هریشت محل غیب شدن یکی از کنیزهای همسر یزدگرد ساسانی است. زرتشتیان هر ساله، در روز هجدهم نوروز به این محل می آیند و به زیارت، جشن و مراسم می پردازند. این بنا از نظر موقعیت جغرافیایی در دامنه های کوه های کم ارتفاع وبدون پوشش گیاهی واقع شده است.

  ابرکوه

  سرو ابر کوه: ابرکوه یکی از قدیمی ترین شهرهای استان یزد است. هم اکنون آثار تاریخی و گردشگری فراوانی در این شهر وجود دارد که نشان از تمدنی بیاد ماندنی و قدیمی در این شهر دارد. سروابر کوه از عجایب این شهر است که بر اساس ارزیابی کارشناسانی همچون الکساندروف روسی عمر این درخت زنده را بیش از چهار هزار سال دانسته اند. این درخت مشهور که همچنان سرسبز و با صلابت است در مرکز شهر خودنمایی می کند و دارای ارتفاعی بالغ بر ۳۳ متر محیط۱۶ متر است.

  یخچال خشتی: اینیخچال خشتی که همچنان از دوران قاجار بر جای خود استوار ایستاده است در مدخل ورودی شهر ابرکوه قرا گرفته است. دور گنبد خشتی ۶۴ مترو ارتفاع آن ۲۲ متر و ضخامت دیواره هایشحدود سه متر وعمق انبار آن چهار متر است که بعنوان بزرگترین یخچال استان یزد شناخته می شود.

  گنبد عالی:  گنبد عالی ابر کوه بر فراز صخره ای طبیعی در ابتدای شهر ابر کوه قرار دارد و از سنگ های طبیعی کوهستان و با ملاط ساروج احداث شده است. تزئینات آن شامل دو رشته کتیبه کوفی است که یکی در بالای ورودی بنا و دیگری در انتهای ساقه آن زیر سقف مقرنس قرار دارد. از متن کتیبه آجری بالای ورودی چنین بر می آید که گنبد در سال ۴۴۸ هجری قمری در دوران سلجوقیان و به فرمان علی فیروزان برای پدرش امیر شمس الدوله ساخته شده است. کتیبه ای دیگر در همین بنا حاکی از آن دارد که مادر بانی گنبد در همین آرامگاه دفن شده است.

  خانه آقازاده: خانه آقازاده ابرقو در محله دوازده میدان شهر ابرقو قرار دارد که مربوط به دوره قاجار می باشد. مالک و بانی این ملک شخصی بنام سید حسین ابرقویی است و خانه آقازاده مانند سایر خانه های منطقه کویری به صورت حیاط مرکزی است و عمارت آن در سه جبهه و به منظور استفاده در فصول مختلف بنا شده است. این بنا دارای بادگیر، تالار، پنج دری، سه دری است و مصالح استفاده شده برای بنای آن خشت، گل و آجر هستند. کف حیاط نیز بصورت سنگ فرش (قلوه سنگ) بوده و بخش هایی از آن همچنان باقی است. مساحت این خانه ۸۲۰ متر مربع و زیر بنای آن ۵۲۸ متر مربع است.

  مهریز

  قلعه خورمیز: قلعه خورمیز مربوط به دوره ساسانی واز دورانهای تاریخی پس از اسلام در ایران است که در شهرستان مهریز یزد، روستای خورمیز واقه گردیده. این اثر بعنوان یکی از آثار ملی ایران به رسیده است و قلعه ای است از سنگ و خشت که دارای شاهراهی در وسط بودهو مسیرهای دیگر از آن منشعب می شود و امکان دسترسی به بخش های مختلف قلعه را میسر میکنند. قلعه خورمیز  به نقل از جامع مفیدی، توسط هرمز پسر انوشیروان احداث شده است. درون این قلعه چاه مربع شکلی است که درون سنگ سیاه سختی به عمق پانزده متر حفاری شده است و همان چاهی است که سید رکن الدین حسینی در آن محبوس بوده است.

  قلعه سریزد: قلعه سریزد مربوط به دوره ساسانیان (قرن ۳ تا ۷ میلادی) است و در شهرستان مهریز  و روستایی با قدمت چند هزار ساله بنام سریزد واقع شده است. این اثر بعنوان یکی دیگر از آثار ملی ایران از این روستا در سال ۱۳۵۴ به ثبت رسیده است. این قلعه به منظور ذخیره سازی غلات و مواد غذایی بوده است که در ان زمان از ارزش زیادی برخوردار بوده اند و نیز در مقابل حمله دشمنان بعنوان مامن گاهی برای روستاییان و اموال آنها مورد استفاده قرار می گرفته است. گرداگرد این قلعه خندقی به عرض شش متر و عمق تقریبی سه تا چهار متر که بعنوان اولین لایه دفاعی از قلعه محسوب می شده است حفر کرده بودند و دارای برج ها و باروهای تسخیرناپذیری بوده است که ورود به داخل آن بریا دشمنان را با مشکل مواجه می کرده است.

  دروازه شهر فرافر: این بنا گوشه ای از خروجی روستای سریزد و در واقع ورودی به سمت شهر یزد یا شهر فرافر بوده است که به آن دروازه شهر فرافر می گفتندومی توان بنا بر این نظریه قدمت آن را به هزار سال پیش نسبت داد. عده ای دیگر بر اینباورند این بنا بجای مانده از دیوار بقعه ای چهار ضلعی و مکعبی شکل بوده است. این بنا با پوشش گنبدی که سه ضلع دیگرش فرو ریخته است بصورت نیمه در جای خود باقی مانده است.

  روستای سریزد: روستای سریزد که در شهرستان مهریز دراستان یزد واقع شده است، روستایی است با قدمت هزار ساله با اماکن و آثار تاریخی متعددی که بافت سنتی و تاریخی خود را بخوبی نگاه داشته است. از جمله آثار این روستا می توان به دروازه شهر فرافر، آب انبارهای قدیمی، مسجد جامع، حسینیه نخل، عمارت تاریخی سنمبر، چاپارخانه اشاره نمود که هر یک برای خود از جاذبه های گردشگری زیبای این ناحیه به شمار می روند.

  بافت تاریخی شهرستان مهریز: شهرستان مهریز در حدود شانزده قرن قبل در زمان ساسانیان ناحیه ای در جنوب دشت یزدو دامنه جنوب شرقی شیر کوه بوده است وقنات هایی از آن سر چشمه می گرفته است که در مواردی پس از طی یک مسافت چهل کیلومتری به سرچشمه خود می رسیدند. اما مهرنگار دختر انوشیروان دستور می دهد تا قنات هایی در منطقه احداث شوند که با طی مسیر کمتریبه سرچشمه برسند. پس از آن که قنات ها موجب آبادنی ناحیه فوق را فراهم نمود، فرمانبرداران شاهزاده خانم آبادی جدید را مهرگرد نامگذاری کردندو امروزه برگرفته از همین نام مهریز خوانده میشود. تاثیر اقلیم بر معماریمسکونی مهریز، به منظور رهایی از تابش آفتاب سوزان خانه ها در خلاف تابش نور و با دیوارهایی بلند که همواره یک طرف منزل را در پناه سایه قرار می دهد ساخته شده است. شکل حیاط ها عمدتا چهار گوش بوده و در هر سو به مناسبتی، اتاقهای تعبیه شده و در شمال یا شرق خانه اتاقهای زمستانه و آفتابگیر و در جنوب و یا غرب حیاط، تالار یا مهمانخانه بنا میشده است. در جلوی هر کدام از اتاق ها معمولا پیشگاه با ایوانی بدون درب که مانع از ورود شن به داخل اتاقها می گردیده است احداث می شده است که این فضا عموما برای تجمع اهالی خانه در تابستان میشده است.

  طبس

  مزار پیر حاجات: مزار پیر ابو نصر ایراوه ای نزد مردم طبس به پیر حاجات معروف است. پیر حاجات نام روستایی است که به زیارت و سیاحت شهرت یافته است و در ۱۰۰ کیلومتری شمال غربی طبس واقع است. این روستا بعلت واقع شدن در دامنه کوه روضه دارای آب و هوای نسبتا خنکی است و به ییلاق این ناحیه شهرت دارد.

  چشمه های آب گرم مرتضی علی: یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان طبس چشمه آبگرم مرتضی علی است که در روستای خرو واقع شده است. این جشمه در سی کیلومتری شهرستان طبس بوده و هر ساله گردشگران زیادی برای آب درمانی به این منطقه سفر می کنند. برای رسیدن به چشمه حدود پنج کیلومتر را بایستی پیاده داخل مسیر رودخانه طی نمود. این چشمه مبداء آب اغلب مزارع و تامین آب باغات طبس میباشد که از طریق نهر آبی به شهر منتقل می شود.

  باغ گلشن طبس: در این شهر کویری باغی وجود دارد که به واقع باغ بهشت کویر ایران و یکی از بزرگترین و زیباترین باغ های ایرانی است. این باغ باشکوه در دل کویر باغ گلشن نام دارد، باغی زیبا و تاریخی که به دوره افشاریه- زندیه باز می گردد.

  امامزاده سلطان حسین: این آرامگاه در سه کیلومتری شمال غربی طبس واقع شده است و شخص مدفون در آن به نام سلطان حسین بن موسی الکاظم معروف است. این امامزاده برادر امام رضا (ع) است که آستانش در دل شهرستان طبس واقع شده است. اصل این بنا به اواخر قرن پنجم هجری تعلق دارد و بسیار بزرگ است.

  خوردنی ها

  باقلوا و قطاب: باقلوا گونه‌ای شیرینی است که در کشورهای ایران، ترکیه، کشورهای آسیای میانه و قفقاز، برخی کشورهای عربی، یونان، قبرس و برخی مناطق روسیه  و در ایران این شیرینی در شهرهای قزوین، یزد و تبریز تهیه می‌شود. قطاب نیز از معروف‌ترین شیرینی‌های سنتی شهرهای یزد و کرمان است.

  فالوده یزدی: فالوده نوعی دسر یخی ایرانی است که با قرار دادن رشته‌های باریک نشاسته در محلول آب و شکر تهیه می‌شود. فالوده در میان مردم یزد قدمتی حدود پنجاه ساله دارد و نخستین بار در یکی از روستاهای شهرستان تفت به نام طزرجان تهیه شد. فالوده یزدی را بعد از آماده شدن با شیره‌  گلاب و تخم شربتی می خورند اما فالوده شیرازی را با آبلیموی تازه و آب آلبالو صرف میکنند.

  سایر: از دیگر شیرینی های مشهور یزد می توان کیک یزدی، حاجی بادام، نان برنجی، پشمک، سوهان آردی و … را نام برد.

  صنایع دستی

  ترمه: یکی از مشهورترین صنیع دستی و بافندگی استان یزد، ترمه های آن است. ترمه نوعی پارچه گرانبهایی است که از الیاف بسیار لطیف بافته می شود. روی ترمه نقش های منحنی شکل مانند بته جقه و گل های شاه عباسی و نیز شاخ گوزنی در رنگ های مختلف استفاده می شود. بریا ترمه بافی از ابریشم و پشم مرغوب استفاده می شود. نخ ها با رنگ های گیاهی و طبیعی و بیشتر به رنگ های عنابی، قرمز، سبز، مشکی و آبی رنگرزی میشوند. ترمه پارچه ای بسیار مقاوم است و از آن برای تولید انواع رومیزی، مانتو، کیف روسری، رو تختی و . . . استفاده می شود. ترمه بافی از اوایل صفویه در ایران رونق زیادی داشته است و پس از استان یزد در کرمان و کاشان نیز تولید می شود.

  بافندگی: در استان یزد انواع شعربافی و بافندگی از رونق خوبی برخوردار هستند که ترمه بافی محبوب ترین و مشهورترین آنهاست که به آن اشاره شد. از دیگر صنایع دستی بافندگی یزد میتوان به شمد بافی، زیلوبافی، زربافی، مخمل بافی و چاذدر شبنیز می توان نام برد. بسیاری از این تولیدات قدمت تاریخی دارند. برای مثال زری بافی به دوران ساسانیان باز می گردد و از ابریشم طبیعی بافته می شود. شمد نیز نوعی پارچه نازک است که در بافت آن نخ پنبه یا ابریشم مصنوعی بکار می رودو در فصل تابستان بعنوان رو انداز از آن استفاده می کنند و دارای نقوش ساده و یا راه های با رنگ های روشن هستند.

  سفال های میبد: در اصطلاح محلی به این سفال ها کواره میگویند و در میبد تولید می شوند. نقوش مندرج روی کواره ها نقش های اصیل مرغ و ماهی و خورشید خانم هستند. و اساسا در سه گونه ساده، بدون لعاب و لعاب دار و یا بصورت کاشی و سرامیک تولید می شوند.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته