• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری گیلان

  رشت

  آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی: آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی معروف به سردار جنگل در جنوب رشت در محله سلیمان داراب در گورستان سلیمان داراب واقع شده استو از جمله مکان های دیدنی این شهر است. میرزا کوچک خان جنگلی متولد ۱۲۵۷ هجری قمری در رشت، یکی از شخصیت های بزرگ تاریخ و مبارزات انقلاب مشروطه و رهبر جنبش جنگل است که با مبارزات آزادیخواهانه و جنبش ضد استعماری اش که جانش را نیز در این راه از دست داد (۱۳۰۰ ه.ق) موجب گردید تا او بعنوان نماد گیلان برای ایرانیان مبدل شود. این آرامگاه مربوط به دوره پهلوی است و پس از انقلاب سال ۵۷ بخش هایی به آن اضافه شده است. این اثر در سال ۱۳۸۲ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  میدان شهرداری: میدان شهرداری رشت مربوط به دوره پهلوی است که در شهر رشت، میدان شهدا واقع شده است. این اثر در سال ۱۳۵۶ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ساختمان اصلی که در اینمیدان قرار دارد اکنون ساختمان شهرداری رشت است. این میدان و ساختمان با الهام از معماری نئوکلاسیک اروپا به ویژه معماری سنت پترزبورگ روسیه بنا شده است. این بنا و ساعت مشهور آن به عنموان نماد شهر رشت شناخته می شود و از جاذبه های پر طرفدار گردشگری این شهر است. همچنین موزه پست نیز در این منطقه واقع شده است و می توان از ان بازدید کرد.

  بازار رشت : بازار سنتی رشت بازاری است قدیمیواقع در مرکز شهر. گردشگران وقتی به بازار رشت وارد می شوند به دنبال خرید سوغات و محصولات بومی این ناحیه سرسبز از ایران هستند. محصولات کشاورزی، مرغ و ماهی، تخم مرغ محلی، دست بافته های خصیر و . . . را میتوان در این بازار پیدا کرد. بازار شهر رشت برخلاف دیگر بازارهای شهرهای کشور، سرپو شیده نیست. و مانند دیگر بازار های ایران سقف‌ های گنبدی و نورگیر های بلند بر قوس مرکزی گنبد ندارد. بازار سنتی رشت شامل میدان بزرگ، میدان کوچک، چهارسوق‌ها و کاروانسراها است. معماری کاروانسراها و طاقی ‌های موجود در بازار رشت یکی از جاذبه ‌های توریستی این بازار است.

  پارک جنگلی سراوان :  پارک جنگی سراوان با وسعتی برابر با ۱۴۸۸ هکتار در قسمت غربی جاده رشت به تهران قرار گرفته است. این پارک از قدیمی ترینعرصه های جنگلی گیلان است که به لحاظ دارا بودن گونه های متنوع گیاهی در سطح کشور وحتی جهان بی نظیر است. این پارک جنگلی به علت وجود گونه های گیاهی نادر جزو ذخایر ژنتیکی کشوربه شمار می رود و ارای چشم انداز های طبیعی و بکر بسیار زیبایی است. همچنین به دلیل نزدیکی به جاده اصلی و مسیرهای تردد مسافرین، بیش از هر منطقه طبیعی دیگری در این محدوده برای گردشگران جذاب بوده و مورد استفاده قرار میگیرد. پوشش درختی پارک جنگلی سراوارن به دو بخش جنگل طبیعی وجنگل دست کاشت تقسیم میشود که بخش طبیعی آن پایه های شاخه دار و دانه زاد بلوط و انجیلی به همراه گونه هایی از توسکا را شامل می شوند ودر بخش جنگل کاری شده بیشتر گونه هایی از کاج و سرو نقره ای به چشممی خورد.

  عمارت کلاه فرنگی : ین عمارت در میان باغ محتشم جای گرفته استواز بناهای زیبای شهر رشت به شمار می آید. رودخانه گوهر رود با انحنای خاصی از جنوب ساختمان در باغ عبور می کند و زیبایی محیط اطراف بنا را دو چندان کرده است. باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی در زمان محمد صادق خان اکبر سردار محتشم، ملقب به سردار معتمد ساخته شده است. این بنا از بیرون سه طبقه به نظر می آید، در حالی که از داخل دارای چهار طبقه است. بلندترین اتاق این عمارت هشت گوش و از هر سو دارای پنجره هایی است که رو به باغ باز می شود. مصالح به کار رفته در این بنا آجر، چوب و گچ است. از سفال های خمره ای قرمز رنگ نیز برای پوشش بام عمارت استفاده شده است. عمارت کلاه فرنگی مدتها محل سکونت حاکمان و فرمانداران شهر بوده است و بارها مرمت شده است. این عمارت امروزه با مدیریت سازمان میراث گیلان بعنوانمرکز آموزش هنرهای سنتی مورد استفاده قرار میگیرد.

  موزه خانه های گیلانی : موزه میراث روستایی گیلان موزه ای در پارک جنگلی سروان رشت در استان گیلان است. بخش معماری این موزه، مجموعه ای است که قدمت بناهای آن بطور متوسط به ۱۵۰ سال می رسد. هدف موزه میراث خانه های روستایی گیلان تنها انتقال بناهای اطلاعات روستایی نیست، بلکه حفظ فرهنگ بومی، فن ساخت و دانش نانوشته ای است که در روستاهای گیلان وجود داشته است. در این مجموعه علاوه بر معماری سنتی و روستایی مناطق مختلف استان، سایر عناصر فرهنگی، ابزارهای زندگی و کار، پوشاک و خوراک نیز به نمایش گذاشته شده است. به غیر از اینها بناهایی مانند مسجد، ساختمان ورودی، خانه پژوهشگران، بازارچه، قهوه خانه سنتی، کارگاه آهنگری و مدرسه نیز بصورت موزه احداث شده اند. این موزه با تمامی بناهای موحود در ان به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

  موزه رشت : موزه شهر رشت، سابقا ساختمان مسکونی میرزا حسن خان کسمائی ، آزادیخواه و شاعر و نویسنده وروزنامه نگار و نیز از رجال دوره مشروطیت و از افراد نهضت جنگل بوده است. ساختمان موزه رشت دارای قدمتی در حدود هفتاد سال دارد و زیر بنای آن ۵۶۰ متر مربع است و از جمله جاذبه های مهم شهر رشت به شمار می اید. این موزه در سال ۱۳۶۷ افتتاح شد و دارای دو بخش مردم شناسی و فرهنگ شناسی است.

   

  انزلی

  بندر انزلی : بندر انزلی یکی از مهمترین شهرهای گردشگری استان گیلان است و از مراکز مهم اقتصادی این استان به شمار می رود. دریای کاسپین (خزر)، سواحل ماسه ای، تالاب انزلی، اسکله ، پارک ساحلی بلوار، کاخ موزه نیروی دریایی، موج شکن، مناره یا برج ساعت، عمارت قدیمی دادگستری از دیدنی های این شهر ساحلی هستند. منطقه آزاد تجاری و اقتصادی انزلی و موقعیت استراتژیک شهر انزلی موجب جذب تعداد زیادی توریست و فعال اقتصادی در طول سال شده است.

  تالاب انزلی : تالاب بین المللی انزلی با مساحتی بالغ بر بیست هزار هکتار در استان گیلان و در شهری به همین نام قرار دارد. تالاب انزلی هر ساله پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجری است که از کشورهای همسایه شمالی به ایران مهاجرت می کنند. تالاب انزلی در سال ۱۳۵۴ در فهرست تالابهای بین المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسید و همچنین سازمان بین المللی حیات پرندگان این تالاب را بعنوان زیستگاه با اهمیت برای پرندگان تشخیص داده است. این تالاب، به واسطه داشتن گیاهان، جانوران و شکل ارتباطش با دریا دارای جاذبه گردشگری ویژه ای است. معروفترین گیاه این تالاب که شهرت جهانی دارد لاله تالابی است که بر روی بستر آب رشد می کند و گل های بسیار زیبایی دارد. در برخی فصول سال امکان گردش در این تالاب با قایق های مخصوص امکانپذیر است.

  کاخ میان پشته : بنایی است از دوره قاجار که در سال ۱۳۰۳ در زمان رضاشاه بازسازی گرید. تا قبل از انقلاب سال ۱۳۵۷ بعنوان ساختمان های اداری دولتی مورد استفاده قرار می گرفته است و بعد از انقلاب به موزه نیروی دریایی تبدیل شد و انواع سلاح های گرم و سرد، از زمان صفویه تا کنون در آن به نمایش گذاشته شده است.

  لاهیجان

  لاهیجان از قدیمیترین شهرهای استان گیلان است. بطوری که در زمان اشکانیان دژی در شش کیلومتری شهر بنام کهن دژ وجود داشته است. این دژ تا زمان حمله مغولان در قرن هفتم پابرجا بوده استو پس از آن تخریب می شود.

  بقعه شیخ زاهد گیلانی : بقعه شیخ زاهد گیلانی (تاج الدین ابراهیم کردی سنجانی) از عرفا و صوفیان مربوط به سده هشتم هجری در شهرستان لاهیجان واقع شده است.تبار وی به شهر سنجان در خراسان می رسد و وی از مریدان شیخ صفی الدین اردبیلی بوده است.  این اثر در تاریخ ۱۳۴۷ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا دارای یک گنبد هشت ترک فیروزه ای بوده و در میان مزارع برنج و چای و جنگل احاطه شده است و از مقاصد گردشگری استان گیلان به شمار میرود. وفات وی به سال ۷۰۰ قمری میباشد.

  موزه چای و مزارع چای : بیشترین تمرکز تولید چای در ایران در ناحیه بین لاهیجان و لنگرود است. این گیاه برای اولین بار در سال ۱۹۰۲ میلادی توسط کاشف السلطنه به طور آزمایشی در لاهیجان کاشته شد و او موفق شد  یک کیلو چای برای مظفرالدین شاه بفرستد. کاشف السلطنه و مشهور به چایکار متولد ۱۲۴۴ فردی بود دیپلمات، نویسنده و مشروطه خواه.وی اولین کسی بود که کشت چای را در ایران رواج داد و به همین دلیل پدر چای ایران لقب گرفته است. پس از آن دولت رضا شاه در تلاش برای کاستن از اتکا به چای وارداتی که در ان زمان ۵۰ درصد واردات ایران را تشکیل می داد در سال ۱۳۱۱ شمسی اولین کارخانه و در ۱۳۱۳ اولین مرکز تحقیقاتی چای را در لاهیجان تاسیس نمود. موزه چای در کنار آرامگاه کاشف السلطنه بعنوان یکی از اثار ملی ایرانبه ثبت رسیده است. این موزه از یک سالن اصلی دو طبقه، یک برج و دو فضای اداری شمالی و جنوبی تشکیل شده است. طبقه همکف آن از سالن اصلی ساختمان به اسناد و مدارک مرحوم کاشف السلطنه و وسایل مربوط به چای و چای نوشی اختصاص داده شده است و طبقه دوم بنا را ویترینهای و اقلام مردم شناسی تشکیل می ‌دهند.

  حمام گلشن : حمام گلشن بنایی است متعلق به دوره قاجاریه. این حمام که در زمان فتحعلیشاه قاجار احداث شده است، در گذشته دارای خزینه ها و حوضچه های متعددی بوده ولی به دلیل امتداد خیابان، امروزه تنها نیمی از آنها پابرجاست. حمام گلشن در سال ۱۳۳۴ خورشیدی به ثبت فهرست آثار ملی رسیده است.

  شیطان کوه : شیطان کوه نام کوهی است در شهر لاهیجان که تبدیل به یکی از مراکز توریستی و خوش گذرانی اهالی گیلان بخصوص شهرهای نزدیکش شده است. دریاچه مصنوعی، آبشار، تله کابین،بام سبز، پارک، شهر بازی و رستوران از جمله جاذبه های توریستی این منطقه می باشند. دریاچه مصنوعی احداث شده در این منطقه به استخر لاهیجان شهرت دارد و فضای بسیار مناسبی برای پیاده روی دارد. در وسط این استخر جزیره ای دیده می شود که در قدیم به آن میان پشته می گفته اند و پل سیمانی طویل و کم عرضی از وسط قسمت جنوبی استخر، تفرجگاه حاشیه استخر را به داخل آن ارتباط می داده است. معروف است که این استخر زیبا در سال ۱۰۰۰ هجری قمری بدستور شاه عباس کبیر یعنی در حدود ۴۲۵ سال پیش احداث شده است.

  فومن

  قلعه رودخان : قلعه ای است هزار پله و عظیم و شگفت انگیز و متعلق به دوره سلجوقیان که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن واقع شده است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوره ساسانیان و مقارن با حمله اعراب به ایران دانسته اند و در دوره سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده است. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته است که در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا قرار دارد. در کنار این قلعه رودی با همین نام جاری است. بر روی کتیبه سردر ورودی قلعه که اکنون در موزه گنجسنه رشت از آن نگهداری می شود، درج شد هاست که این قلعه بزرگ در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری تجدید بنا شده است. قلعه رودخان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  روستای ماسوله : شهر تاریخی وتوریستی ماسوله یکی از نقاط دیدنی، سرسبز و خوش آب و هوای استان گیلان است با هوایی مه آلود، تابستانهای خنک و زمستانهای بسیار سرد وبرف خیز. این شهر در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ماسوله دارای معماری منحصر به فردی است. محوطه جلوی خانه ها و پشت بامها هر دو به عنوان پیاده رو مورد استفاده قرار میگیرند. بافت معماری ماسوله در دوران زندیه شکل گرفته است و حیاط ساختمان بالایی پشت بام ساختمان پایینی میباشد.

   

  سایر

  پل خشتی (لنگرود) : از پل خشتی لنگرود که از آجر و ساروج ساخته شده است، بعنوان معروف ترین بنای تاریخی و نماد شهر لنگرود یاد میشود. این پل تاریخی بر روی رودخانه لنگرود ساخته شده است. پاره ای از بومیان این منطقه ساخت این پل را به دوره ایلخانان نسبت داده اند ولی برخی از کارشناسان آن را مربوط به عهد صفویه میدانند. بر اساس اطلاعات کتاب تاریخ خانی تا سال ۹۱۲ هجری قمری تنها یک پل چوبی در شهر لنگرود وجود داشته است.  این پل از یک سطح میانی و دو بخش جانبی شیب دار تشکیل شده است و طول قسمت اول آن ۱۵/۱۰ متر و دو  قسمت جانبی ۱۰ الی ۱۱ متر هستند.

  پل خشتی تجن گوکه (آستان اشرفیه) : این پل در دهکده تجن گوکه از توابع لاهیجان قرار دارد و دارای دو چشمه با طاق جناقی است. در پایه های میانی و جانبی پل اتاقک های کوچکی برای بیتوته کاروانیان احداث شده بود. طول این پل ۶۰ کتر و عرض آن ۲۵/۴ متر و ارتفاع کلی آن بیش از پنج متر است. مصالح بکار رفته در ساخت این پل زیبا آجر، سنگ و ملات ساروج است. گفته می شود این پل از زمان قاجاریه به جای مانده است.

  آبشار ویسادار (رضوانشهر) : آبشار بسیار زیبایی در دل کوه و صخره های سر سبز و جنگل انبوه هیرکانی وجود دارد که نام آن آبشار ویسادار است و در رضوانشهر واقع شده است. این آبشار به معنی سایه درخت بید است و همچون نگینی در دل جنگل میدرخشد. ابهت این پدید طبیعی برای هر گردشگری دیدنی و جذاب است و صدای ریزش آب از ارتفاعی در حدود بیست متر که از صخره ای نیم دایره مانند به پایین میریزد گوش نواز و لذت بخش است. این آبشار جزومعدود آبشارهایی است که آنرا می توان از روی پل فلزی بالای آن به تماشایش نشست.

  گردنه حیران (آستارا) : حیران نام روستایی است در استان گیلان. این روستا به دلیل زیبایی طبیعی آن، بعنوان یکی از منطقه های نمونه گردشگری ایران محسوب می شود و با توجه به شرایط آب و هوایی خوب آن در سال، بسیار انتخاب خوبی برای گردشگری می باشد. از مهمترین جاذبه های گردشگری این روستا گردنه حیران است که در مسیر راه ارتباطی آستارا به اردبیل قرار گرفته است. این گردنه از یک طرف مشرف به جنگل های انبوه است و از سوی دیگر مشرف به دره ای نه چندان عمیق که از میان آن رود آستارا می گذرد که این روز مرز بین ایران و آذربایجان است. این گردنه در بیشتر فصول از سال پوشیده از مه است که به زیبایی آن می افزاید.

   

  خوراکی ها

  غذاهای محلی گیلان را خیلی از ایرانی ها بخوبی می شناسند. از انواع کباب ها و خورشت ها گرفته تا ماهی های معروف این منطقه. گیلان به دلیل داشتن شرایط اقلیمی و آب و هوای مناسب و با توجه به بهره مندی از طبیعت آن مانند جنگل و دریا، از مواد غذایی تازه و متنوعی برای پخت غذا و خوراکی نصیب برده اند. از جمله غذاها و خوراکی های این استان می توان به باقلا قاتوق، انواع ماهی، کلوچه گردویی، کوکی، کلوچه فومنی، کباب ترش، میرزاقاسمی، ترشه تره، انواع ترشی ها و زیتون، آلو مسمای گیلانی، انار بیج، بهترین چای ایران، رشته خوشکار، برنج مرغوب، کوکو مرغ و واویشکا اشاره کرد.

  کلوچه فومنی : از جمله کلوچه های استان گیلان است که از گذشته های دور در این استان بخصوص شهر فومن تولید می شده است. این کلوچه مغز دار است و از دو لایه تشکیل شده است. لایه داخل آن با مغز گردو، هل، دارچین، شکر و جوز هندی طعم دار شده استو لایه بیرونی نوعی خمیر تولید کلوچه است. این کلوچه در کوره پخته می شود و بسیار لذیذ و خوش مزه است.

  میرزا قاسمی : از جمله غذاهای محبوبو خوش مزه گیلان میرزا قاسمی است. در تهییه این غذا از موادی همچون بادمجان کبابی (یا تنورری شده)، فلفل، گوجه، سیر فراوان و تخم مرغ استفاده می شود. این غذا امروزه در بسیری از رستوران های استانهای شمال و حتی تهران جزو سفارشات اول مشتریان می باشد. میرزا قاسمی بر اساس آنچه از روایات بیان شده، توسط فردی بنام محمد قاسم خان والی حاکم رشت در زمان ناصرالدین شاه ابداع شده است و توسط وی گسترش داده شده و از این رو به میرزا قاسمی شهرت پیدا کرده است. این غذا همراه با برنج یا نام سنتی خورده می شود.

   

  صنایع دستی

  زنان و مردان گیلانی بنا به سنت و موقعیت جغرافیایی خود به تولید صنایع دستی خاص آن منطقه می پردازند که می توان بافت انواع حصیر، بامبو بافی، جارو دستی، شال دوزی، نمد بافی، سفال گری، چموش دوزی، ساخت ظروف چوبی، گلیم و قالی را نام برد.

  حصیر بافی : یکی از صنایع دستی زیبا و مهم استان گیلان حصیر بافی آن است که در گذشته که وارادات محصولات چینی را در بازار کمتر میتوان دید رونق بسیاری داشت. حصیر بافی در گیلان بیشتر توسط زنان این استان بافته می شوند که انواع سبد، زیر انداز، آبکش، زیرداغی و انواع ظرفها از جمله آنها هستند. زیراندازهای زیبا و رنگی حصیری گیلانی در کف خانه ها و دیوارهای خانه های سنتی و بومی آنها بخوبی دیده می شوند و کاربرد های زیادی دارند. از این رو بهتر است گردشگرانی که به این منطقه سفر میکنند با خرید حصیرهای دست ساز مردم گیلان به ارتقاء اقتصاد بومی مردم کمک کنند و جلوی از بین رفتن این شغل سنتی مردم گیلان را بگیرند.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته