• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری گلستان

  یورش غارتگران مغول پایانی بود بر شهرت افسانه ای شهر جرجان. جرجانی که نویسندگان وصف کرده بودند با ۱۲۰۰ هکتار وسعت، محل آمد و شد ادبا و فضلا بوده و در پناه دیواری در حدود ۲۰۰ کیلومتر مقابل اقوام مهاجر می ایستاده. جرجان قدیمو گرگگان امروزی مرکز استان گلستان، استانی سر سبز با آثار طبیعی و تاریخی فراونش از استان هایی است که دارای آمار خوب گردشگری در ایران است. از مال با دریای کاسپین (خزر) و از جنوب با رشته کوه های البرز شمالی همسایه است. استانهای مازندران، خراسان شمالی و سمنان همسایه های داخلی گلستان و ترکمنستان تنها کشور همسایه آن است. این استان به دلیل موقعیت جغرافیایی اش از تنوع آب و هوایی برخودار بوده و همین امر سبب تنوع موقعیت های گردشگری را در آن ایجاد نموده است.

   

  گرگان

  جرجان (گرگان امروزی) روزگاری یکی از شهرهای مهم ایران بوده است، و حالا در همسایگی شهر گنبد کاووس آرام نشسته. اما افول جرجان فرصتی برای شهر گرگان شد تا جای خالی اش را پر کند. گرگان همان شهری است که می گویند با پول باقی مانده ساخت دیوار گرگان اختصاص یافته بوده ساخته شده است. بیشتر خانه ها و عمارت های تاریخی شهر حاصل دست و دلبازی های خان های قاجاری است که مبالغ هنگفتی خرج آبادانی این شهر کرده بودند. در گرگان در حدود ۳۱۰ تپه باستانی شناسایی شده است که برخی از آنها مانند تورنگ تپه در حدود ۵۰۰۰ سال وشاه تپه ساقی بیش از۳۰۰۰ سال قدمت دارند (برگرفته از کتاب استراباد و طبرستان در بستر تاریخ ایران ، نوشته اسدالله معطوفی به سال ۱۳۸۴). آثار سفالی بدست آمده در این تپه ها نشان از تاریخ کهن آنها دارد و ادامه این تپه های باستانی تا مازندران نیز ادامه دارند و برخی از این تپه های باستانی در حاشیه دیوار دفاعی گرگان قرار دارند.

  دیوار دفاعی گرگان: طول دیوار گرگان حدود ۲۰۰ کیلومتر با دو نیم متر ارتفاع و ۱۰ متر پهنا مشخص نیست آنرا فیروز ساخته است یا انوشیروان ساسانی. اما قرار بوده جرجان (گرگگان امروزی) را از حملات قبایل شمالی حفظ کند. نام های  غزل آلانگ و سد دفاعی گرگان و سد اسکندر برای این دیوار تاکنون گفته شده است. این دیوار تاریخی و پهناور از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز میشد و تا کوه های گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه داشته است. اما امروزه تنها بقایای کمی از آن بجای مانده استو نشانگر عظمت گذشته اش را ندارد. این دیوار پس از دیوار چین بلندترین دیوار دفاعی یک شهر بوده است و صد افسوس که دیگر اثری از آن باقی نمانده است. مصالح استفاده شده در ساخت این دیوار آجرهای سرخی بوده اند که به دوره ساسانیان باز می گردد از این رو به دیوار سرخ نیز شهرت داشته است.

  کاخ موزه گرگان: کاخ اختصاصی گرگان یا کاخ سلطنتی گرگان بجای مانده از دوره پهلوی اول (در دوره رضا شاه کبیر) است که در شهرستان گرگان قرار دارد. این کاخ از ۱۲ کاخ خاندان پهلوی در ایران است و محل اقامت این خانواده در گرگان بوده است. این کاخ زیبا پس از مرمت و بازسازی به موزه گرگان تبدیل شده است و اولین موزه در این استان به شمار می رود. این اثر در سال ۱۳۳۶ خورشیدی به عنوان یکی از آثار تاریخی ایران ثبت ملی شد. این کاخ موزه شامل دو بخش همکف و طبقه بالا دوم است که در طبقه همکف موزه ۳۰ تن از مشاهیر استان گلستان از قرن سوم تا دوره پهلوی معرفی شده اند و در طبقه بالا۱۰۰ قلم از اشیا و لوازم دوره پهلوی به نمایش گذاشته شده است. در حیاط این کاخ سنگ قبرهایی از قرن ۸ تا ۱۴ قمری به چشم میخورند. در سالنباستان شناسی این موزه زوایایی از تاریخ سرزمین گرگان از ۵۰۰۰ سال پیش تا اواخر دوره قاجاریه به نمایش درامده است. بنای اصلی این کاخ بر روی ساختمانی ویران شده از دوره صفویه با زیربنایی حدود ۲۵۰ متر مربع احداث شده است و دارای دو طبقه با سقفی شیروانی شکل است.

  مسجد جامع گرگان: بنای اصلی این مسجد تاریخی متعلق به دوره سلجوقیان بوده و از اثار دوره سلجوقی در حال حاضر تنها مناره آجری آن باقی مانده است که دارای کتیبه ای به خط کوفی است. منبر چوبی این مسجد مورخ سال ۸۵۹ هجری قمری ومحراب آن تاریخ ۱۱۰۸ را نشان می دهد. در داخل این مسجد فرمانهای تاریخی متعددی که در روی سنگ حکاکی شده است به چشم می خورد. قدیمی ترین آنها ۸۶۲ هجری قمری را نشان می دهد و آخرین فرمان مربوط به تاریخ ۱۲۱۹ میباشد. در قالب بالای منبر نیز کتیبه ای به خط ثلث حکاکی شده است و در آن نام “ابوالقاسم بابربهادر” از امرای تیموری دیده می شود.

  آبشار زیارت: این آبشار در روستایی به همین نام قرار دارد و از جمله مراکز مهم گردشگری این شهر میباشد که فاصله آن با شهر ۲۰ کیلومتر است. . محیط پیرامون این آبشار به دلیل ریزش آب از ارتفاع بر روی صخره ها پوشیده از خزه هستند. آبشار زیارت در میان جنکل زیبا و اندوه ناهارخوران و روستای مهم زیارت قرار گرفته است. از دیگر جاذبه های این روستا آبگرم زیارت را نیز می توان نام برد. این روستای زیبا به لحاظ سبک معماری خانه ها و قدمت تاریخی آن جزو بیست روستای برتر گردشگری ایران است. جنگل نهار خوران نیز خود از جمله جاذبه های گردشگری طبیعت گرگان بشمار می رود و به دلیل خوش آب و هوای بودن و زیبایی بصری آن گردشگران زیادی را راهی خود میکند.

  غار و آبشار شیراباد: غار و آبشارهای شیراباد در جنوب روستای شیراباد از توابع شهرستان رامیان واقع شده اند. این منطقه دارای آبشارهای متنوعی است که مهمترین آن آبشار اول و دوم شیراباد هستند. بالای آبشار شیراباد غاری وجود دارد که از کف این غار آب سردی جاری است و به رودخانه شیراباد وارد می شود و موجب تشکیل چندین آبشار زیبا را در محیطی جنگلی و انبوه داده است.

  پل آق قلا: پل آق قلا از بناهای بجا مانده از دوران صفویه است که در گرگان واقع شده. این پل تاریخی توسط شاه عباس در سال ۱۰۲۰ هجری قمری در سفری که به مازندران و استرآباد داشته است ساخته شده. آق قلعه در ابتدا محلی برای اسکان قاجارها بوده و گویا در زمان قابوس وشمگیر، “اسپی دژگ به معنی دژ سفید یا آق قلعه خوانده می شده است. این قلعه پس از آن که رضا شاه حکومت را در دست گرفت به پهلوی دژ نیز شهرت یافت. آق قلعه تا دوران ناصرالدین شاه تا سال های ۱۳۰۰ ه.ق آباد بوده و از این تاریخ به بعد به تدریج مهاجرت قاجارها به تهران آغاز می شود و آق قلعه کم کم به صورت دژی متروک و مخروبه در می آید و به جای آنها ترکمن های آتابای ساکن آن می شوند.

  کاروانسرای قزلق: این کاروانسرا در ۳۷ کیلومتری جنوب شرقی گرگان واقع شده است که مربوط به دوران های پس از اسلام میباشد. این کاروانسرا بعنوان نمونه ای از کاروانسراهای کوهستانی با مصالح سنگ و ملات ساروج (ترکیبی از گچ و آهک) در مسیر جاده قدیم استراباد به شاهرود ساخته شده است.

  بازار نعلبندان گرگان: این بازار قدیمی در شهر گرگان در بافت قدیمی شهر حد فاصل چهار راه میدان تا سه راه میرکریم و میدان قیصریه قرار دارد. این بازار سنتی و قدیمی از مراکز مهم عرضه محصولات بومی و محلی گرگان بشمار میرود. این بازار از جمله بازار های روباز ایران است که نسبت به شرایط محیطی و آب و هوایی این منطقه اینگونه احداث شده است.

  خانه باقری: خانه باقری با قدمتی بیش از ۱۵۰ سال یکی از بناهای تاریخی و مهم گرگان است که در بافت قدیم آن جای دارد. این بنا با مساحتی بالغ بر سه هزار مترمربع دارای ۷ حیاط، ۴۲ اتاق و ۴ درب ورود است. در میان خانه های تاریخی باقی مانده در این شهر، خانه باقری یکی از وسیع ترین و سالم ترین نمونه ها میباشد. این بنا در وضعیت فعلی دارای هفت حیاط با اندازه های مختلفی است که عبارتند از دو حیاط اندرونی، دو حیاط هشتی، حیاط مطبخ و حیاط سرطویله که در مجموع با ۴ ورودی به شبکه معابر اطراف راه پیدا میکنند. مصالح استفاده شده در ساخت این عمارت بسیار متنوع هستند که شامل چوب، سفال، آجر، خشت، کاهگل، سنگ، گج و شیشه میباشند. اوج هنرنمایی معماران بخش های مختلف این بنا در عناصر چوبی این عمارت دیده می شوند و بسیار زیبا هستند. این ساختمان در سال ۱۳۷۹ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  کردکوی

  میل رادکان: میل رادکان در جنوب شهرستان کردکوی قرا رگرفته است و از آثار تاریخی و گردشگری این منطقه است و بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد. برج یا میل رادکان با گنبدی بصورت مخروطی بلند و کشیده و بصورت دو پوسته ای است که بر بدنه ای استوانه ای سوار شده است. این بنای تاریخی با توجه به اینکه در مسیر راه ابریشم قرار دارد در گذشته بعنوان راهنمای بازرگانان و مسافرین مورد استفاده قرار می گرفته است. این برج همچنین محل دفن یکی از اسپهبدان آل باوند طبرستان بنام “ابوجعفر محمدبن نوریان باوندی” است. بنای برج در تاریخ ۴۰۷ هجری قمری آغاز شده و در ۴۱۱ ه.ق به پایان رسیده است. این برج تاریخی در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

  ییلاق جهان نما: این دهکده ییاقی زیبا و خوش آبو هوا در ۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی قرار دارد و با شهرستان گرگان ۸۵ کیلومتر فاصله دارد. جهان نما ییلاقی است که به چکل آتشان شهرت دارد و هنگام غروب در کنار دره آن زیبایی خاصی پدید می آید و در مواقعی از سال زمانی که در ارتفاعات قرار بیگرید دریایی از ابر زیر پای شما را فرا خواهد گرفت. در ارتفتعات این منطقه چشم اندازی از جنگلهای هیرکانی و دورنمای دریای کاسپین را می توان مشاهده کرد. جنگلهای انبوه، کوه های صخره ای، تنوع گونه های گیاهی و جانوری، کبه های چوبی وروستایی از جمله جاذبه های گردشگری این ییلاق میباشند.

  کلاله

  آرامگاه خالد نبی: زیارتگاه خالد نبی بر فراز کوه های گوگجه داغ در ارتفاع ۷۰۰ متری در روستای گچی سو در شرق شهرستان کلاله قرار دارد و اینمجموعه شامل آرامگاه خالد نبی، بقعه عالم بابا، بقعه چوپان عطا، گورستانی باستانی و چشمه خضر دندان میباشد. مجموعه گورستان و آرامگاه خالد نبی در منطقه ای کوهستانی و دشت قرار دارند و از چشم انداز بسیار زیبایی تشکیل شده اند. سنگ قبرهای این گورستان تاریخی به شکل استوانه هایی هستند که از دل زمین برخواسته اسند و نمادی از باروری هستند که بی شباهت به آلت مردانه نیستند. ارتفاع این استوانه ها بین نیم تا ۲ متر می رسد و برخی نیز تا ۵ متر ارتفاع دارند و قطری بیش از با ۵۰ سانت دارند. و چیزی در حدود ۶۰۰ قطعه از این تخته سنگ ها در این منطقه دیده می شوند. آرامگاه خالد نبی به گفته اهالی این منطقه محل دفن خالد نبی (خالد بن سنان) یکی از چهار پیامبری است که در فاصله پیامبری حضرات عیسی و محمد مردم زمان خود را به شریعت دعوت می کرده است و عرب تبار بوده است. گورستان خالد نبی بی شک یکی از اسرارآمیز ترین گورستان های تاریخی اسران است چرا که فاقد کتیبه و مشخصات تاریخی هستند و در مورد چگونگی پیدایش آنها ابهامات زیادی وجود دارد که یکی از دلایل آن عدم کارشناسی دقیق بر روی آنها است. این اثر در سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسید تا از گزند غارتگران در امان باشد.

  مدرسه کریم ایشان: مدرسه و مسجد کریمایشان در روستای کریم ایشان در مسیر جاده کلاله به مراوه واقع شده است. ساختمان این مسجد و مدرسه متعلق به دوره قاجاریه است و بر اساس تاریخی که بر سردر ورودی آن دیده میشود در سال ۱۳۲۸ هجری قمری بنا شده است. این بنا در فهرست آثار تاریخی ایرانبه ثبت رسیده است.

  سایر

  آبشار کبودوال (علی آباد کتول): آبشار کبودوال در ۵ کیلومتری جنوب شهر علی آباد کتول واقع شده است. این تفرجگاه عمومی با دارا بودن امکانت رفاهی برای گردشگران از جاذبه های مهم این شهر بشمار می رود. آبشار کبودوال از چشمه های جنوبی تشکیل گردیده است و در عمق دره ای که جنگل انبوهی آن را پوشانده است قرار گرفته است و از این بابت از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار است. این آبشار تنها آبشار تمام خزه ای در ایران است و آب آن زلال و شفاف است و ریزش ملایم این آبشار در سکوت و آرامش جنگل وصف ناپذیر است.

  آبشار لوه (گالیکش): این آبشار یکی از زیباترین آبشار های ایران است که در ۲۰ کیلومتری شهر گالیکش و در روستایی به همین نام قرار دارد. همجواری این آبشار با پارک جنگلی گلستان ارزش توریستی ویژه ای به آن بخشیده است. آبشار لوه یکی از زیباترین آبشار های گلستان است و ارتفاعی در حدود ۷۵ متر دارد.

  گنبد قابوس (گنبد کاووس): برج تاریخی و زیبای گنبد قابوس آرامگاه شمس المعالی قابوس بن وشمگیر زیاری است  که در بالای تپه ای در میان پارک بزرگ در شهر گنبد گاووس قرار دارد. این بنا بعنوان بلندترین بنای آجری ایران شناخته می شود. ساختمان این گنبد مخروطی است و ارتفاع آن ۵۵ متر و گنبد مخروطی آن ارتفاع ۱۸ متر دارد. این بنا در سال ۳۹۷ هجری قمری جهت آرامگاه شخصی ساخته شده است و شخص مدفن در این برج زیبا در رزوگار خویش از فرمانروایان گرگان بوده است و فردی دانشمند، مردمی و هنرمند از وی یاد شده است که در سال ۴۰۲ هجری قمری یعنی ۵ سال پس از ساخت این برج از دنیا می رود و وی را در این برج به خاک می سپارند.

  بندر ترکمن: اینبندر در غرب استان گلستان واقع شده است و محل زندگی ترکمنان این استان میباشد. این شهر در زمان رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۰۶ بنیان گذاری شد و تا قبل از انقلاب سال ۵۷ در ایران به بندر شاه شهرت داشته است. اینبندر جزو اولین شهرهای ایران بوده است که راه آهن به آن متصل شدو راه ارتباطی جدیدی با آن باز شده بود. از جاذبه های این بندر زیبا بازار سنتی ترکمنان، جزیره آشوراده (بزرگترین و تنها جزیره دریای خزر) ، دیدن اقوام ترکمن با لباس های محلی، خانه های بومی روستا هستند. نزدیک به ۷۵ درصد مردم این منطقه را سنی ها تشکیل می دهند و از لحاظ حفذ ارزش های بومی هود حرف اول را در ایران میزند و همچنان بر باورها و سنت های خود پابرجا مانده اند که این را با گذر در شهر و بندر ترکمنها بخوبی می تون مشاهده نمود.

  خوراکی

  استان گلستان به دلیل شرایط آبو هوایی و اقلیمی مناسب و با بهره گیری از پدیده های طبیعی مانند جنگل و دریا و کوهستان، از تنوع و کیفیت غذایی خوبی نیز برخوردار است. از جمله آنها می توان به خورشت ساک، ماش پلو، آش گوجه، چکدرمه، بولامه، بوروک، آش ماست، رب انار، محصولات کشاورزی با کیفیت، نان پادرازی، خاویار، انواع ماهی تازه، را نام برد.

  چکدرمه: چکدرمه یک غذای سنتی و خوشمزه ترکمنی است ودر استان گلستان از طرفداران زیادی برخوردار است و در بین گردشگرانی که به این استان سفر می کنند نیز انتخاب اول میباشد. مواد اولیه برای پخت این غذا برنج، رب، گوجه فرنگی،گوشت گوسفند، ادویه، پیار هستند و شباهت هایی با غذای پلوقرمز دارد. چکدرمه را بصورت سنتی در دیگهای چدنی بنام قازان می پزند و گوشت گوسفند را در زمان دم کردن برنج لابلای آن قرار می دهند.

  صنایع دستی

  صنایع دستی در استان گلستان شهرت و آوازه این استان میباشد. تنوع و کیفیت محصولات بومی و دستی گلستان بسیار خوب است. از جمله صنایع دستی و سوغات این استان می توان به ابریشم بافی، قالی های دست بافت ترکمنی، زیورآلات ترکمنی، حصیربافی، خورجین بافی،  سازهای سنتی، پشتی، گلیم بافی، روسری و شالهای ترکمنی اشاره نمود.

  قالی بافی و گلیم بافی: معروفترین قالی های استان گلستان در بین مردم ترکمن بافته می شوند. فرش های ترکمنی از کیفیت بالیی برخوردارند و از لحاظ نقش و رنگ بسیار متنوع هستند. یکی از اصلی ترین عناصر مورد استفاده در بافت آنها ابریشم میباشد. بیشتر پشم های مورد استفاده در بافت قالی های ترکمنی با رنگهای طبیعی رنگ میشوند ولی امروزه از رنگ های صنعتی نیز استفاده می شود. رنگهای مورد استفاده در این قالیها بیشتر از رنگ های قرمز لاکی، آبی سرمه ای، سبز های تیره، سفید و بژ هستند.

  زیورآلات: ساخت زیورآلات در استان گلستان بخصوص در منطقه ترکمنها که عمدتا مورد استفاده زنان قرار دارند بسیار رایج است. این زیورآلات معمولا از نقره ساخته می شوند و بافتهایی از نخ نیز در بین آنها کار میشود. علاوه بر نخ و نقره از فلزات کم ارزشتر، سنگهای زنیتی و الیاژها نیز برای ساخت آنها استفاده می شود.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته