• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری کهکیلویه وبویر احمد

  این استان از گذشته ساختاری ایلاتی داشته است و از ایلات مهم و بزرگ آن می توان به ایل تامرادی نامبرد که منطقه ای به همین نام به اسم تنگ تامرادی در این استان قرار دارد و منطقه ای بسیار زیبا است. کهکیلویه و بویر احمد را می توان استانی نسبتا مرتفع و کوهستانی دانست و بلندترین نقطه این استان قله دنا با ارتفاع ۴۴۰۹ متر در آن واقع شده است. در فصل زمستان برف زیادی در این استان می بارد و مرکز این استان شهرستان یاسوج است. عشایر استان کهکیلویه و بویر احمد عشلیر معروفی هستند که عموما زندگی خود را از دامداری و کوچ می گذرانند. آنها بطور معمول از اسکان ثابتی برخوردار نیستند و در کوچ از ییلاق به قشلاق و برعکس به سر میبرند. منطقه ای که از آن به نام کهکیلویه و بویر احمد از آن یاد می شود، سرزمینی است باستانی اما ناشناخته که رازهای بسیاری در سینه دارد.

   

  یاسوج

  یاسوج را میتوان ییلاق دولت بزرگ عیلامی ها دانست و اکنون مرکز استان کهکیلویه و بویر احمد است. لغت یاسوج به معنی تیر پیکان دار است که از کلمه یاسج گرفته شده است. یاسوج همچنین زادگاه آریوبرزن فرمانده ارشد سپاه هخامنشیان نیز میباشد.

  آبشار یاسوج: زیباترین جاذبه طبیعی این سهرستان آبشار آن است که به آبشار یاسوج شهرت دارد. پارک جنگلی آبشار در فاصله ۲ کیلومتری شهر قرار دارد واین آبشار زیبا را در خود جای داده است. آب چشمه هایی که از دل کوه های زاگرس می جوشند آبشاری به ارتفاع ۱۰ متر ایجاد کرده اند که بسیاری از گردشگران را برای تماشای آن و لذت بردن از هوای دلپذیرش به این منطقه می کشاند. چشم انداز این آبشار، نهرهای پر آب در بستر مارپیچ آن، باغ های میوه، مراتع سرسبز و دشت های پر از گل های وحشی از جاذبه های زیبای طبیعی این منطقه توریستی است.

  دهدشت

  شهر بلادشاپور: در غرب استان کهکیلویه و بویر احمد در حاشیه شهر دهدشت، شهر باستانی بلادشاپور قرار دارد که بر اساس نوشته ها و اسناد تاریخی بنای اولیه آن توسط شاپور اول ساسانی فرزند اردشیر اول ایجاد شده است. این شهر به دلیل وجود بارگاه هفت امامزاده به هفت گنبد نیز شهرت دارد. آثار تاریخی این شهر از معماری و مهندسی جالبی برخوردار است. از جمله این آثار می توان به آب انبار، بازار، امامزاده ها، ارگ حکومتی، قلعه و باروها که همان حصار به دور شهر بودند اشاره کرد. مصالح بسیار دقیق و حساب شده از نوع گچ ساروج و آهک در آنها بکار رفته شده است. در داخل بافت قدیم دهدشت چهار گرمابه تاریخی وجود دارد که شاخص ترین آنها گرمابه ضلع شرقی است. شهر دهدشت در حدود ۲۰۰۰ خانه، مسجد و حمام و کاروانسرا داشته است که بسیاری از آنها هنوز برجای مانده اند ولی بسیاری دیگر ویران شده اند. در اواخر دوره صفویه به خاطر امنیت در ارههای بازرگانی و در زمان هرج و مرج غارت گران این شهر بیشترین صدمات را به خود دیده است.

  آتشکده خیراباد: این اثر تاریخی مربوط به دوره ساسانی است گه به چهارطاقی یا آتشکده خیاباد معروف است. این بنا ، ساختمانی است مربع شکل با اضلاع متساوی ۱۱ متر که با استفاده از گچ و لاشه سنگ ساخته شده است. این بنای تاریخی در چهار طرف اصلی دارای چهار طاق است که بر روی چهار پایه بنا شده اسند و بر فراز آن گنبدی وجود داشته است که امروزه تنها بخش های کمی باقی مانده است. این آتشکده یکی از قدیمی ترین و معروفترین آتشکده های این استان بوده که زرتشتیان و گردشگران زیادی هر ساله برای دیدن آن به این منطقه سفر می کنند.

  باغ چشمه بلقیس: باغ چشمه بالقیس در دشتی هموار از توابع بخش چرام در ۹ کیلومتری شرق چرام در میان تپه ماهورها و کوهها واقع شده است. این بنای زیبا به گفته اهالی منطقه توسط خانمی به نام بلقیس اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره ورود اسلام به ایران ساخته شده است. در سال ۱۳۲۷ مردم محل در اطراف این باغ قدیمی تعدادی باغ احداث کرده اند. داخل باغ بلقیس استخر زیبایی به شعاع ۱۰ متر و عمق یک و نیم متر بصورت دایره ای شکل وجود دارد که دارای سه ورودی و یک خروجی میباشد که آب چشمه از مسیر خروجی به رودخانه فشیان وارد می شود. این استخر باغچه ای به قطر چهار متر که پوشیده از درختان نخل، نارنج، پرتغال و گلهای زیبا و متنوعی است را در آغوش گرفته است.

  سایر

  تنگ سولک (بهمئی): تنگ سولک که به تنگ سروک نیز شهرت دارد یکی از شکافهای طبیعی کوه بنگستان در میان قلل حاتم و مشته در سلسله کوه های زاگرس قرار دارد. علت نامگذاری این تنگه  به نام تنگ سولک به علت وجود سروهای کوهی فراوانی است که در نقاط مختلف این ناحیه وجود دارند و زیبایی خاصی به طبیعت آن داده اند. در فارسنامه ناصری از تنگ سولک بنام گردونه سروهای کوچک نام برده شده است. دردرون این تنگه زیبا همچنین چندین قطعه سنگ نقش برجسته باستانی نیز کشف شده است که از نقوش دوره اشکانی میباشند و دارای ارزش تاریخی هستند.

  دریاچه مور زرد زیلایی (بویراحمد): این دریاچه در جنوب لردگان، زدیک مرز استان خوزستان ودر حدود ۱۸۰ کیلومتری شمال غرب یاسوج قرار دارد. این دریاچه بسیار زیبا به نام “برم مور زرد” نیز شناخته می شود و آب آن از ارتفاعات تنگ سیب و کوه های داربری سرچشمه می گیرد و پس از طی مسافتی در حدود ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر به این دریاچه سرازیر می شود. چشمه های متعددی نیز در اطراف این دریاچه وجود دارند. دریاچه زیلایی بیش از ۳۵ هکتار وسعت دارد و عمق تقریبی آن از هشت تا چهارده متر متغیر است. دریاچه های سه گانه مو زرد زیلایی که دارای چشم انداز طبیعی زیبایی هستند هر ساله توانسته است از شهرهای اطراف و سایر استانها گردشگران را به سمت خود جذب نماید. ماهی کپور مهمترین آبزی این دریاچه میباشد.

  آبشار بهرام بیگی (پاتاوه): آبشار زیبای بهرام بگی در یک کیلومتری روستای بهرام بگی در ۷۵ کیلومتری شهر یاسوج قرار دارد و ارتفاعی برابر با سی متر داراست. این آبشار در دل دشت های سرسبز و جنگلهای بلوط زاگرس در ناحیه لوذاب بویر احمد واقع شده است. ریزش آب از ارتفاعی نسبتا بلند نسیمی با طراوت و دلچسب را در اطراف آبشار به ارمغان می آورد. این آبشار را می توان یکی از جاذبه های طبیعی با ارزش این منطقه بشمر آورد.

  قلعه دیشموک (کهکیلویه): قلعه دیشموک در ۹۵ کیلومتری شهر دهدشت واقع شده است و یکی از آثار تاریخی و با ارزشی از تمدن اصیل و کهن معماری ایران در این منطقه است. آنچه امروزه از این قلعه باقی مانده است بیانگر عظمت و کاربرد آن در دوره حیاتش بوده است. دیواره های سنگی و تاقجه های کمانی و راهروهای تو در تو پرده از تاریخ غبار گرفته این بنای با شکوه بر می دارد. قدمت این قلعه به دوره های باستانی و اوایل اسلامی باز می گردد. این قله در وسط شهر دیشموک قرار گرفته است و در اطراف آن طبیعت بسیار زیبایی به چشم می خورد.

  دوگور دوپا (گچساران): برروی تپه ای در روستای شوش در شهرستان گچساران دو ستون سنگی به ارتفاع های ۱۸۰ و ۲۰۰ سانتی متر دیده می شوند. به عقیده کارشناسانو مورخان دوکاربری برای این دو ستون تاریخی حدس زده می شود، یکی محل قرار دادن گورهای خمره ای و دیگری بعنوان آتشدان. این ستونهای سنگی مربوط به دوره اشکانیان هستند که قابل مقایسه با ستونهای یادبود در شهر تاریخی بیشاپور و ستونهای سنگی معبد خورهه در خمین میباشند.

  شهر سی سخت: شهر سی سخت با یاسوج تنها ۳۵ کیلومتر فاصله دارد. این شهرمرکز شهر دنا است و اهالی آن از خاندان قدیمی بویراحمدی ها هستند که گویش لری دارند. این شهر در دامنه کوه دنا بلندترین قله رشته کوه زاگرس قرار دارد و شهری است توریستی. از جمله جاذبه های طبیعی این شهر میتوان به وجود دامنه های زیبا، چشمه ای فراوان و ارتفاعات آن اشاره نمود.

  خوراک

  از غذاها و محصولات غذایی این استان زیبا می توان به این موارد اشاره کرد : شله ماسی، شیر برنج یا شله شیری، شله ماشکی، کلک سوز، آرش هره، پلو محلی، آبگوشت مخصوص، دمپخت، قورمه، دنگو، نان بلوط، محصولات لبنی، نان برکو، تلیت پیاز.

  صنایع دستی

  این استان تاریخی و کوچک دارای صنایع دستی و تولیدات بومی نظیر جاجیم، سیاه چادر، نمد مالی، توبره، آینه دان، پشتی، جوال، گلیم، نمکدان، جل، خورجین میباشد.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته