• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری کرمان

  کرمان

  مجموعه گنجعلی خان: مجموعه تاریخی گنجعلی خان در مرکز قدیمی شهر کرمان قرار دارد و در کنار بازار کرمان واقع شده است. گنجعلی خان از حکام مشهور دوره شاه عباس صفوی بوده است و از سال ۱۰۰۵ الی ۱۰۳۴ هجری قمری برکرمان فرمانروایی داشته استو آثار و بناهای زیادی را در این شهر بنا کرده است و در آبادانی کرمان کوشا بوده. مساحت این مجموعه ۱۱۰۰۰ متر مربع است که شامل مدرسه، مسجد، بازار، آب انبار، ضرابخانه، میدان، کاروانسرا و حمام می باشد. معمار این بنا یک معمار یزدی بوده است ولی سبک آن به شیوه اصفهانی میباشد.

  بنای مشتاقیه: بنای مشتاقیه از بناهای دوره قاجاریه شهر کرمان است و از سه گنبد که مقبره های مشتاق علیشاه، شیخ اسماعیل و کوثر علیشاه میباشند. این سه از بزرگان صوفیه بوده اند. این بنای تاریخی در میدانی به همین نام قرار دارد و مسجد جامع کرمان نیز در ضلع فربی آن واقع شده است. این بنا در قرن سیزدهم هجری قمری در دوره قاجاریه احداث شده است.

  حمام گنجعلی خان: یکی از بناهای مجموعه گنجعلی خان حمام آن است که بسیار زیبا و دیدنی است. این حما که در شهر کرمان قرار دارد در سال ۱۰۲۰ هجری قمری (۱۶۱۱ میلادی) ساخته شده است. کاشیهای معرق، هفت رنگ و خشیتی با تصاویری از انسان از ویژگی های این حمام میباشد. شبکه آبرسانی به خزینه، گرمخانه، حوضچه ها و فواره های متعدد آن،ونحوه گرمکردن هوای داخل حمام، چگونگی آب بندی مخازن آب و گرمکردن آب، ارتفاع کم و باریک وطولانی بودن راهروها، هشتی های میانی و سردرها، تناسبات فضایی ورودی ها و خروجیها، ارتفاع زیاد رختکن، گود بودن حمام، بهره گیری از آب قنات، نگه داشتن حرارت، ضد زلزله بودن بنا و کاهش ارتعاشات لرزشی در اثر قرار گرفتن در درون زمین که بدون آنها کارکرد حمام ممکن نبود از ویژگیا های متعدد این حمام با ارزش هستند.

  بازار چهارسوق گنجعلی خان: بازار چهار سوق در بخش جنوبی میدان گنجعلی خان قرار گرفته است که در سمت راست این بازار حمام تاریخی و زیبای گنجعلی خان و هجده مغازه قرار گرفته اند و در سمت چپ آن طاق نماهایی طراحی شده ‌اند که منظره زیبایی را نشان می ‌دهند. در زیر این طاق نماها دستفروشان به کار مشغول هستند و جمعاً شانزده طاق‌ نما این بازار را به میدان مرتبط می‌سازند. طول این بازار نزدیک به ۹۳ متر و عرض آن ۷۵/۵ متر است و ۷۵/۵۳۴ متر مربع مساحت دارد. در انتهای بازار گنجعلی خان بازار زرگری قرار دارد که به قیصریه معروف است. این بازار زیبا و تاریخی از جاذبه های دیدنی شهرستان کرمان است که هر گردشگری را به سمت خود جلب می کند.

  مسجد گنجعلی خان: این بنا در ضلع شمال شرقی میدان گنجعلی خان کرمان واقع گردیده است و بخشی از مجموعه گنجعلی خان بشمار می رود که حدود سال ۱۰۰۷ هجری قمری در عهد صفویه توسط گنجعلی خان  حاکم منصوب شاه عباس صفوی ساخته شده است. این مسجد کوچکاما زیبا در واقع موزه ای کوچک از معماری و هنر اسلامی مانند کاشی کاری، پچ بری و خطاطی است که به سبک ایرانی آراسته شده اند و در نوع خود بی نظیر میباشد. گچبری، حجاری، خطاطی، درودگری و همزمانی خط نوشته های استاد شهاب الدین کرمانی و علیرضا عباسی از ویژگیهای این بنا هستند. این مسجد در قرن یازدهم با مساحتی در حدود ۱۲۵ متر مربع بنا شده است.

  بازار تاریخی کرمان: این راسته از بازار کرمان از میدان ارگ آغاز می شود وبه میدان مشق در مشتاقیه ختم یم شود. هر بخش از بازار تاریخی کرمان در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده اند وبه دلیل ویژگی هایش در ایران منحصر بفرد است ودارای شهرت جهانی میباشد. این بازار از طولانی ترینراسته بازارهای ایران نیز بشمار می رود و بسیار دیدنی است و در این بازار سنتی می توان با تولیدات و صنایع دستی استان آشنا شد و از آنها خرید نمود.

  یخدان مویدی: یخدان مویدی از آثار تاریخی شهر کرمان است که بعنوانیکی از آثار ملی ایرانبه ثبت ملی رسیده است. کاربری یخدان در گذشته های دور نگهداری یخ برای ایام تابستان برای مردم شهر بوده است. این بنا بجای مانده از اواخر دوره صفویه است و نام مویدی از آن نظر است که قنات مشهور مویدی آب آن را تامین می کرده است.

  گنبد جبلیه: این گنبد زیبا و با شکوه در شهر کرمان واقع شده است. گنبد جبلیه دارای گنبدی بزرگ است که تماما از سنگ و گچ ساخته شده است که همچنان با شکوه بر جای خود مانده است و تخریب نشده است. این گنبد هشت ضلعی که به گنبد گبری نیز شهرت دارد تماما از سنگ ساخته شده و عرض پی آن نیز در پایه به سه متر می رسد. از تاریخ احداث این بنا و منظور از ساخت آن اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی مردم این ناحیه معتقدند این محل آتشکده یا مقبره یکی از زرتشتیان در گذشته بوده است. گفته می شود در ساخت این گنبد به جای آب از شیر شتر استفاده شده است که به عقیده برخی مورخان دلیل استحکام سازه آن همین میباشد. استفاده امروزی این بنا موزه سن گدر شهرکرمان است.

  حمام وکیل: در میانه های بازار کرمان، حمام وکیل قرار دارد که توسط حاکم وقت در عصر قاجاریه در سال ۱۲۷۰ ساخته شده است. سبک معماری این حمام به سبک حمام گنجعلی خان با اقتباس از معماری قاجاری میباشد. این بنا یکی از حمام های تاریخی، سنتی و قدیمی کرمان است که از کف تا دیوار آن کاشیکاری و سرامیک کاری شده است. این حمام به دو بخش رختکن و گرمخانه تقسیم شده است. در بنای حمام وکیل ستونهای سنگی زیبا و همچنین حوض بزرگی در قسمت خزینه و گرمخانه آن وجود دارد. ضمن اینکه حجاری حوضچه های دو طرف این حمام بسیار با شکوه هستند. در حال حاضر این حمام تاریخی بعنوان چایخانه سنتی ورستوران سنتی مورد استفاده گردشگران قرار میگیرد.

  کتابخانه ملی کرمان: کتابخانه ملی کرمان یک اثر ارزشمند است که در شهر کرمان در خیابان خورشید واقع شده است. این بنا دارای سردری مرتفع است و فضایی زیبا و با صفا برای تحقیق و پژوهش با کتب فراوان دارد. بنای این کتابخانه در سال ۱۳۰۸ خورشیدی ساخته شده است و معمار آن محمد علی راوری میباشد. سالن این کتابخانه دارای ۴۰۰۰ متر وسعت دارد که با سقف های گنبدی شکل زیبایی که ۶۶ ستون هشت ضلعی دارد مکان مناسب و آرامی را برای یک کتابخانه پدید آورده است.

  ماهان

  باغ شازده: باغ شاهزاده ماهان یکی از باغ های ایرانی و تاریخی ایران بشمار می رود که در استان کرمان قرار دارد. این باغ در شهر ماهان و در ۳۵ کیلومتری شهر کرمان واقع شده است و در دامنه کوه های تیگران جای گرفته است. این باغ زیبا مربوط به اواخر دوره قاجاریه است که در سال ۱۳۵۳ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت ملی رسیده است. در سال ۲۰۱۱ میلادی نیز در نشست ۳۵ میراث جهانی یونسکو به همراه هشت باغ ایرانی دیگر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. این باغ زیبا مساحتی در حدود ۵/۳ هکتار دارد. دو مجموعه شرقی و غربی دارد و کوشک و عمارت های بسار با شکوهی در آن جای گرفته اند. در این باغ فواره هایی در طول باغ وجود دارند که  از زیباترین فواره های باغ های ایرانی بشمار می روند. فواره های باغ شازده بر پایه نیروی اختلاف ارتفاع کارکرد دارند. این باغ از نمونه باغ های مسطح ایرانی است و در زمینی مستطیل شکل بنا شده است و دارای سردر ورودی بسیار زیبایی است. بناهای باغ عبارتند  از کوشک اصلی که سکونتگاه دائمی یا فصلی مالک آن بوده است که در انتهای سربالایی باغ قرار گرفته است. سردرخانه بصورت بنایی خطی سمت ورودی باغ را احاطه کرده است ودر دو طبقه بنا شده است. طبقه بالای این سردر دارای اتاق هایی است که برای زندگی و پذیرایی از میهمانان در نظر گرفته شده است. این باغ باوجود آنکهدر دل کویر قرار گرفته است بسیار سر سبز است و از درختان بلندی برخوردار است که به شیوه های سنتی ولی علمی آبیاری میشده اند.

  آرامگاه شاه نعمت الله ولی: آرامگاه شاه نعمت االه ولی یا آستانه شاه نعمت الله ولی بنایی است مربوط به دوره صفویه که در شهر ماهان قرار دارد. شاه نعمت الله ولی در سال ۸۳۲ هجری قمری در شهرکرمان درگذشت و در ماهان به خاکسپرده شد. این اثر تاریخی در سال ۱۳۱۰ خورشیدی بعنوان یکی از آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

  عمارت شتر گلو: عمارت شتر گلو در محور آستانه شاه نعمت الله ولی ودر ضلع شرقی آن قرار دارد و از آثار تاریخی بجای مانده از دوران قاجاریه است. این بنا دارای چندین حیاط است که حیاط جنوبی نارنجستان و حیاط شمالی معروف به انارستان بوده است. این بنای زیبا دارای یک بادگیر بلند و زیبایی است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این بنا در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  سایر

  بادگیر معین (رفسنجان): بادگیرها در شهر رفسنجان به شش نوع بادگیر مرسوم بوده ند و بادگیر معین باقی مانده عمارتی به ناممعین بوده است. این بادگیر زیبا در سال ۱۳۸۴ توسط میراث فرهنگی و گردشگری استان مورد بازسازی قرار گرفت. ترکیب مصالح از خشت خام، چوب، کاهگل، آجر و کتیبه های گچی میباشند. ارتفاع این بادگیر به شانزده متر می رسد.

  کویر شهداد: اینمنطقه کویری از شهر کرمان حدود ۸۷ کیلومترفاصله دارد. شهداد از جنوب غربی به مناطق کوهستانی و سردسیر سیرچ و از شمال شرقی به مناطق کویری منصل است که کلوتها در این ناحیه کویری قرار دارند. شهداد در گذشته مرکز ایالات آراتا بوده است. همچنین قدیمی ترین پرچم فلزی در ایران و جهان با نقش درفش شهداد در این ناحیه کشف شده است. درفش شهداد کهن ترین درفش یافت شده در ایران است که اکنون در موزه ملی ایران در شهر تهران نگهداری می شود. ساکنان شهداد در هنر از تکنیک های بسیار پیشرفته اس برخوردار بوده اند و از سفال گران ماهری بشمار می رفته اند. هنر دیگر مردم این منطقه سنگ تراشی بوده است که از آن در ساخت ظروف نیز استفاده می کرده اند. از دیدنی های طبیعی و تاریخی این منطقه می توان به کویرها و بیابانهای آن، کلوتها، قلعه رموک، قلعه بهرام، گورستانهای تاریخی، کارگاه فلز کاری قدیمی، آسیاب آبی و باغ شهرداری اشاره نمود.

  ارگ بم: ارگ بم بزرکترین سازه خشتی در جهان است که محل آن در نزدیکی شهر بم در استان کرمان قرار دارد. این بنای زیبا و با شکوه در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. ارگ بم که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد در سده ۵ پیش از میلاد ساخته شده است و تا سال ۱۸۵۰ پس از میلاد نیز همچنان مورد استفاده قرار می گرفته است. کل این بنای عظیم یک دژ بزرگ بوده است که در قلب آن ارگ آن قرار دارد. اما به دلیل ظاهر پر ابهت آن، که پر ارتفاع ترین قسمت مجموعه بشمار می رود، کل بنای دژ بعنوان ارگ بم شناخته می شود. متاسفانه در زلزله سال ۲۰۰۳ میلادی بیش از ۸۰ درصد این مجموعه ویران شد و آسیب های جدی به ارگ بم وارد آمد. پس از آن بسیاری از کشورهای جهان برای بازسازی این بنای جهانی وارد کار شدند. ژاپن، ایتالیا و فرانسه جزو کشورهایی بودند که از ابتدا در بازسازی این بنا همکاری داشتند. اینپروزه با همکاری گروهی از کارشناسان داخلی و کارشناسانی از ایتالیا در تابستان ۱۳۹۰ به پایان رسید و بیساری از بخش های اسیب دیده مجددا بازسازی و مرمت شدند.

  ارگ راین: ارگ راین یکی از بزرگترین بناهای خشتی جهان است. این بنای تاریخی بزرگ با مساحتی بیش از ۲۲ هزار متر مربع، دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم میباشد و هر ساله میزبان گردشگران بیشماری است. قدمت آن به دوره ساسانیان باز می گردد. در تاریخ کرمان، از قلعه راین در قرن اول هجری قمری نیز نام برده شده است. نقشه قلعه تقریبا مربع شکل است و  چندین برج در اطراف آن قرار دارند. دور تا دور قلعه را حصاری در برگرفته است که ارتفاع آن بیش از ده متر است. تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است که با سر در بزرگ و با شکوه به محوطه داخلی راه دارد. عناصر قلعه عبارتند از بازار، حاکم نشین، خانه های اعیانی، چهار انبار، آتشکده و محله های عامه نشین. این قلعه بخش عامه نشین و اعیان نشین دارد و از فضاهای معماری مورد نیاز مردم مانند مکتب خانه و ساختمان قرنطینه در آن دیده می شود.

  قلعه گنج: قلعه گنج شهری است در جنوب شرقی استان کرمان. تاریخ این شهر به قبل از اسلام و میلاد مسیح میرسد که در حال حاضر در جای جای تاریخ شواهدی از اقوام ساکن در این شهرستان بدست می اید. آثار بدست آمده از تمدن در این منطقه به بیش از ۵۰۰۰ سال را نشان می دهد. این منطقه دارای آب و هوای نیمه مرطوب و اقلیم بیابانی است. در تقسیم بندی گویش های مختلف این شهر باید اینطور گفت که مردمبه زبان فارسی، بلوچی و گویش محلی خود صحبت می کنند که این گویش محلی نسبت به سایر شهرهای همجوار دارای تفاوت های اندکی است.

  خانه بهادرالملک (بردسیر): این بنا یکی از بناهای تاریخی شهر بردسیر در استان کرمان است. این خانه توسط عبد المظفرخان سرتیپ مشهور به بهادر الملک که در بردسیر به لقب ابدال معروف بود به روزگار قاجار ساخته شده است. این بنا همچون اکثر ابنیه های دوره قاجاریه در کرمان یا پلان حیاط مرکزی و فضاهای اطراف ساخته شده است. بدین شکل که در جبهه شمالی حیاط، سه دری و در سمت جنوب تالار وسیعی وجود دارد که سایر فضاهای جبهه ای شرقی و غربی که شامل انبار ها و اتاق های خدمه و مطبخ است، در خدمت فضای اصلی خانه بوده است. از جمله بخش های جالب این بنا علاوه بر تالار بزرگ آن، انبارهای طبقه فوقانی برای ذخیره مواد غذایی و برج خشتی این خانه است که بخش تحتانی آن بصورت محل گذر عموم است.

  قلعه انار (شهرستان انار): قدمت انار بر اساس آثار تاریخی موجود، به قبل از دوره اسلامی می رسد. نام اول این شهر ابان بوده است که اکثر جغرافیدانان قرون سوم و چهارم هجری این شهر را با همین نام در کتب خود ذکر کرده اند. در این شهرستان آثار تاریخی مهمی مانند قلعه انار وجود دارد که یکی از آثار باستانی مهم و با ارزش کرمان بشمار می اید.

  روستای صخره ای میمند (شهر بابک): روستای میمند یکی از شگفت انگیز ترین جاذبه های تاریخی و طبیعی ایران بشمار می رود. این روستای تاریخی و صخره ای، در استان کرمان و در ۳۶ کیلومتری شهرستان شهربابک قرار گرفته است. این روستا بالغ بر ۴۰۰ واحد مسکونی دست کن با بیش از ۲۰۰۰ اتاق ، مسجد، مدرسه، حمام دارد که همگی در دل کوه کنده شده اند. قدمت این روستا بدرستی مشخص نیست ولی حدودا به دوره هخامنشیان باز می گردد ولی برخی مورخان قدمت آن را به بیش از ۱۲ هزار سال نسبت داده اند.

  عمارت بادگیر چپقی (سیرجان): بادگیر چپقی سیرجان تنها بادگیر متفاوت نسبت به دیگر بادگیر های ایران از نظرمعماری است. بادگیر چپقی از بادگیرهای زیبای ایرانی است که در این استان بسیار شهرت دارد و بر روی خانه علی اصغر رضوی اولینپزشکشهر سیرجان قرار دارد که در دوره پهلوی اول در زمان رضا شاه بنا شده است. این بنای تاریخی در سال ۱۳۸۱ بعنوان یکی از آثار تاریخی ایران به ثبت ملی رسیده است.

  کاروانسرای کبوتر خانه (جیرفت): کاروانسرای کبوتر خانه مربوط به دوره قاجاریه است که در ۳۵ کیلومتری شهرستان رفسنجان قرار دارد. این اثر در سال ۱۳۸۱ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت ملی رسیده است. معماری این بنا کاملا با آجر است و دارای نقوش و معماری بسیار زیبایی میباشد. برخی با اشاره به سنگ نوشته موجود در سردر این کاروانسرا سابقه آن را مربوط به ابتدای زندیه می دانند.

  خور اکی ها

  استان کرمان با وجود اینکه یک منطقه کویری است اما از تنوع و کیفیت غذایی خوبی برخوردار است. برخی از آنها عبارتند از : آبگوشت بادمجان با کشک، آبگوشت زیره، آش گندم با شیر، اوماچ آش، خورشت بز قورمه، پسته،گردو، خرما، مرکبات، زیره، فالوده کرمانی، خورشت آلوچه، خورشت به و آلو، زیره پلو، لپه پلو با زیره، مجور کدو. از شیرینی های این استان نیز می توان کلمپه، کماج سهن، قطاب، قوتوو را نام برد.

  صنایع دستی

  از جمله صنایع دستی و زیبای این استان می توان به قالی کرمان، پته دوزی، قالیچه افشار، گلیم، ظروف و اشای مسی، خورجین بافی، آجیده دوزی،گبر دوزی اشاره کرد.  قالی های کرمان از شهرت بالایی برخوردارند و کیفیت بسیار خوبی دارند و با دست بافته می شوند.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته