• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری کرمانشاه

  استان کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. این استان از شال با کردستان، از جنوب با لرستان و ایلام، از شرق با همدان و از غرب با کشور عراق همسایه است. کرمانشاه را می توان ناحیه کاملا کوهستانی نامید که در میان فلات ایران و جلگه های بین النهرین قرار گرفته است و سراسر آن را قله ها و ارتفاعات سلسله کوه های زاگرس فرا گرفته است. گفته میشود قدمت سکونت در این ناحیه به هزاره سوم قبل از میلاد مسیح میرسد. این استان یکی از مراکز حکومت ساسانیان بوده است و از این دوره آثار تاریخی زیادی بجای مانده است. کرمانشاه دارای آب و هوای متنوعی است و دارای مناظر و چشم اندازهای طبیعی زیبایی می باشد.

   

  کرمانشاه

  خانه خواجه باروخ: خانه خواجه باروخ نام خانه تاریخی است در کرمانشاه که مالکش فردی بنام خواجه باروخ از تجار کلیمی این شهرستان بوده است و در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده است. این خانه در بخش یهودی نشین و در محله قدیمی فیض آباد واقع شده است. این خانه دارای ویژگی های خانه های درونگرای ایرانی است. یعنی خانه از طریق هشتی به حیاط بیرونی و با عبور از دالانی سراسری به حیاط اندرونی متصل میشود. اتاق های مسکونی اطراف حیاط قرار دارند. ستون های آجری در نمای این عمارت به زیبایی به کار رفته اند. این ستونها دارای سرستون های آجری به صورت پله ای و مقرنس هستند. خانه خواجه باروخ از جمله معدود خانه های دوره قاجاریه است که دارای حمام میباشد.

  تکیه بیگلری و موزه پارینه سنگی: تکیه بیگلری تکیه ای است در بافت قدیم شهرستان کرمانشاه. این تکیه که در زمان قاجاریه به همت عبدالله خان ملقب به بیگلر بیگی ساخته شده است واز لحاظ آیینه کاریدر میان تکایای کرمانشاه بینظیر است. تالار این تکیه با تزئینات عالی و کتیبه های متعددی مربوط به دوران سلطنت مظفرالدین شاه مزین شده است و در دو سوی دیگر، اتاق وسیع مهمانخانه بیگلربیگی قرار دارد. در حال حاضر تکیه بیگلربیگی بعنوان موزه خط و کتابت و موزه پارینه سنگی مورد استفاده قرار میگیرد. اسناد قدیمیمتعلق به این خاندان در یکی از موزه ها به نمایش درامده اند. موزه پارینه سنگی زاگرس نیز در این تکیه قرار دارد که موزه ای تخصصی در زمینه پیش از تاریخ است که در ردیف موزه های تخصصی جهان قرار دارد.  این موزه که در سال ۱۳۸۶ تاسیس شده است شامل مجموعه ای از ابزار آلات سنگی و استخوان های انسان دوره های پارینه سنگی در ایران است. قدیمیتریناثری که در این موزه قرار دارد مربوط به ابزار سنگی است که با قدمتی در حدود یک میلیون سال است و در کشف رود خراسان کشف شده است.

  محوطه تاریخی طاق بستان و موزه طاق بسطان: طاق بستان مجموعه ای از سنگ نگاره ها و سنگ نبشته های دوره ساسانی است که در کرمانشاه واقع شده است. این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد. چندین صحنه تاریخی از جمله تاجگذاری خسرو پرویز، تاجگذاری اردشیر دوم، تاجگذاری شاهپور دوم و سوم و همچنین چند سنگ نبشته (کتیبه) به خط پهلوی با مراسم شکار گراز توسط سواران و نواختن موسیقی با آلات موسیقی چنگ در آن حک شده است. موزه ینگ طاق بستان نیز نام موزه ای است که در محوطه طاق بستان قرار دارد ودر حدود ۴۵ اثر سنگی مربوط به دوره های اسلامی و ساسانیانن در آن نگهداری می شود. همچنین این موزه شامل ۱۴ سرستون مربوط به دوران ساسانیان است که برای ساخت کاخی  تدارک دیده شده بودند ولی هیچگاه از آن ها استفاده نشده است. بر روی این سرستونها نقش ایزد بانو آناهیتا، ایزد بهرام، اهورامزدا، درخت زندگی و نیلوفر کنده کاری شده است. در بخشی دیگر از این موزه نیم تنه خسرو پرویز نگهداری می شود. تابوتی از دوره ساسانی، کوزه هایی مربوط به همین دوران را نیز می توان در این موزه مشاهده نمود. قسمتی دیگر از این موزه بقایایی از کاخی مربوط به دوران قاجار در حدود ۱۲۸۰ تا ۱۲۹۰ هجری شمسی در شهر قصر شیرینوجود دارد که در جنگ ایران و عراق از بین رفته است که در محوطه باز موزه به نمایش درامده است.

  حمام حاج شهباز خان: حمام حاج شهباز خان از جمله بناهای بسیار زیبای دوره قاجاریه است که در این شهر بجای مانده است. این اثر که بعنوان یکی از آثار تاریخی ایران به ثبت ملی رسیده است، همانند بسیاری از حمام های دوره قاجاریه شامل سربینه یا رخت کن، گرمخانه و خزینه های گرمینه و سرمینه میباشد. سطوح داخل گنبدهای این حمام به وسیله آهک بری مقرنس کاری شده است و در قسمت سربینه نیز به وسیله نقاشی های دیواری تزئین شده است. این حمام بنا به روایات بدستور حاج شهباز خان پسر منوچهر خان بیگلربیگی که یکی از رجال سیاسی و اجتماعی قاجاری بوده است در سال ۱۲۳۲ هجری قمری بنا شده است.

  مسجد عماد الدوله: مسجد تاریخی عماد الدوله در شهرستان کرمانشاه واقع شده است. این مسجد از اثار دوره قاجاریه است. ساختمان نخستین این بنا در سال ۱۲۸۵ هجری قمری ساخته شده است. این مسجد بصورت چهار ایوانی بنا شده است و دارای سردر، صحن، ایوان، شبستان ستوندار و حجره های زیادی است. در کاشی کاری این مسجد کتیبه ای شامل قصیده ای با ذکر نام پادشاه وقت یعنی ناصرالدین شاه و نام سازنده بنا به چشم می خورد که سال ساخت مسجد نیز در این کتیبه درج شده است.

  تالاب هشیلان: تالاب زیبای هشیلان در فاصله ۳۱ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه قرار دارد و منطقه ای بسیار مناسب برای مشاهده پرندگان مهاجر و بومی میباشد. ارتفاع متوسط این تالاب زیبا از سطح دریا ۱۳۰۰ متر است و زیستگاه مناسبی برای پرندگانی مانند لک لک، حواصیل، بوتیمار، غاز خاکستری و انواع اردک بشمار می رود. تالاب هشیلان در منطقه ای دشت مانند با شیب مختصر از شمال به جنوب قرار دارد. محدوده ای با وسعت تقریبی ۷۸۰ هکتار از این تالاب، از سوی اداره محیط زیست استان کرمانشاه بعنوان منطقه شکار ممنوع در نظر گرفته شده است.

  مقبره ابودجانه: در نزدیکی ریجاب از توابع دالاهو در شهرستان کرمانشاه، قبرستانی از صدر اسلام با تعدادی آرامگاه به سبک چهارطاقی های دوره ساسانیان وجود دارد که در میان این قبور، بنایی دیده میشود که به گفته اهالی این روستا بهمقبره ابودجانه شهرت دارد. ابودجانه یکی از یاران باوفای پیامبر بوده است که در جنگ احد هنگامیکه نیروهای اسلامی شکست می خورند ابودجانه نیز همانند حضرت علی (ع) در کنار پیامبر باقی مانده و از آن حضرت دفاع می کند. این بنای تاریخی و مذهبی نزد مردم این منطقه از احترام خاصی برخوردار است.

  مسجد عمادالدوله: این مسجد از آثار دوره قاجاریه است و ساختمان نخستین این مسجد در سال ۱۲۸۵ هجری قمری توسط امام قلی میرزا عماد الدوله والی غرب و سرحددار عراقین بنا شده است. این مسجد به صورت چهار ایوانی ساخته شده است و دارای سردر، بر کاشی کاری ایوان مسجد، کتیبه ای شامل قصیده ای با ذکر نام پادشاه وقت ناصرالدین شاه و نام سازنده و سال ساخت بنا است. پس از ساخت این مسجد بانی آن یکی از درهای حرم حضرت علی را به کرمانشاه آورد و در این مسجد نصب نمود و به جای آن در نقره ای دیگری را وقف آستانه علوی نمود. این درگاه امروزه به در “قاپی شاه نجف” مشهور است. این درگاه چوبی به دوره صفویه تعلق دارد. درب دیگر مسجد عماد الدوله در ضلع جنوبی غربی قرار دارد و توسط دالانی مسجد را به تقاطع بازار متصل می کند.

  بیستون

  سنگ نبشته بیستون: سنگ نبشته بیستون بزرگترین سنگ نبشته ایران است که از دوره هخامنشیان به جای مانده است. این اثر تاریخی و با ارزش در شهر بیستون قرار دارد که در ۳۰ کیلومتری شهرتسان کرمانشاه واقع شده است. سنگ نبشته بیستون یکی از مهمترین سندهای تاریخ جهان و مهمترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که شرح پیروزی داریوش بزرگ و به بند کشیدن یاغیان را نشان می دهد.در این سنگ نبشته نماد فروهر در بالای آن دیده میشود، داریوش دست راستش را به نشانه ستایش اهورامزدا بالا برده است و پای چپش را بر سینه گئومات نهاده است. شورشیان که دست هایشان از پشت و گردنشان با ریسمان به هم بسته شده است پشت سر هم در برابر داریوش ایستاده اند. یک نیزه دار و یک کماندار نیز پشت سر داریوش به چشم می خورند.  محوطه بیستون از آثار ملی ایران است که در سال ۲۰۰۶ میلادی بعنوان یکی از آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو معرفی شده است. بیستون نامش را از واژه پارسی باستانی بغستان به معنی جایگاه خدایان گرفته است. ارتفاع این کتیبه در حدود هشت متر است و طول آن به ۲۲ متر میرسد و در مرکز آن پنج ستون به خط میخی فارسی باستان دیده می شود.

  مجسمه هرکول: مجسمه هرکول در محوطه تاریخی بیستون واقع شده است. مجسمه هرکول بجای مانده از دوران سلوکی هاس است که در شاهراه شرقی غربی جاده ابریشم قرار دارد. طول این مجسمه ۴۷/۱ متر است که به طور برجسته از سنگ کوه تراشیده شده است و از پشت  به که متصل و یکپارچه است. مجسمه هرکول بر سکویی به طول ۲۰/۲ متر به پهلوی چپ بصورت نیم خیز به آرنج تکیه کرده است و در دست چپش پیاله ای دارد که تا نزدیک صورتش نگه داشته است. دست راستش نیز بر پاس راست قرار دارد و پای چپ را تکیه پاه پای دیگر نموده است. در پشت مجسمه نقوش و کتیبه ای وجود دارد که به زبان یونانی قدیم بر روی سنگ حکاکی شده است و نماد هایی از درخت زیتون که از شاخه های آن کماندار و تیردانی آویزان شده است به جشممی خورند. در کنار این درخت گرز مخروطی شکل گره داری حجاری شده که برجستگی آن نسبت به سایر نقوش بیشتر است. کتیبه به خط یونانی در هفت سطر بر روی لوحی که نماد آن به شکل معابد یونانی ساخته شده است نوشته شده است. در  زیر تنه هرکول نقش شیری دیده میشود که درازای آن از دم تا سر ۲۰۰ سانتی متر است. زمان ساخت مجسمه هرکول آنطور که در کتیبه آن ذکر شده است سال ۱۵۳ قبل از میلاد است که با اواسط سلطنت مهرداد اول اشکانی منطبق است.

  کتیبه گودرز: پیکره گودرز، پیکره تراشیده شده ای است که گفته می شود یکی از پادشاهان اشکانی بر دامنه کوه بیستون از خود بجای گذاشته است. در این در این اثر تاریخی و زیبا، گودرز با زره پوشی سوار بر اسبی همراه با نیزه ای بلند به سواری دیگر حمله کرده است و او را از اسبش واژگون نموده. این نقش برجسته در کنار نقش برجسته مهرداد دوم پادشاه دیگر اشکانی حکاکی شده است. یک کتیبه یونانی نیز بر بالای آن وجود دارد که سوار زره پوش را گودرز پسر گیو معرفی می کند.

  سرپل ذهاب

  طاق گرا: بنای طاق گرا یا طاق شیرین در گردنه پاتاق بر سر راه کرمانشاه به سرپل ذهاب واقع شده است. این بنای زیبا در کنار راه باستانی سنگفرشی واقع شده است که فلات ایران را به بین النهرین مرتبط می کند. از نظر معماری بنای طاق گرا فضای ایوانی مانندی است که تماما از سنگ ساخته شده  است. در مورد سال ساخت این بنا اختلاف هایی وجود دارد وبرخی آن را مربوط به دوره اشکانیو برخی مربوط به دوره ساسانی نسبت دادها ند. اما آنطور که از مدارک باستانشناسی به دست آمده است ظاهرا این بنا در اواخر دوره ساسانیان در زمان حکومت خسرو دوم به سال ۵۹۰ الی ۶۲۸ میلادی ساخته شده باشد.

  آبشار پیران: آبشار پیران در نزدیکی سرپل ذهاب واقع شده است. حدود ۹ کیلومتر مسیر ماشین رو وپانزده دقیقه مسیر پیاده روی دارد تا بتوان به آبشار رسید. در نزدیکی این آبشار زیبا ویرانه های قصر یزدگرد سوم به چشم می خورد که قدمت آن به دوره ساسانیان باز می گردد. روستای پیران از طریق شهرهای قصر شیرین، سرپل ذهاب، کرند غرب و گیلان غرب در استان کرمانشاه قابل دسترسی است و از جاذبه های طبیعتگردی  با ارزش این ناحیه بشمار می زود و گردشگران زیادی برای دیدن آن از سایر نقاط استان و ایران به این منطقه سفر می کنند.

  گور دخمه کل داود (دکان داوود): گور دخمه فوق را عده ای بجای مانده از دوران مادها و تعدادی از دوره هخامنشیان میدانند. عده ای بر این باورند که این گور مربوط به دوران مادها است و دکان داوود هم مقبره آخرین پادشاه مادها یعنی “ایشتوویگو” است که توسط کوروش بزرگ از سلطنت خلع شده بود. اما در تحقیقات جدید تر به این نتیجه رسیده شده است که این گور دخمه متعلق به دوران هخامنشیان است و به احتمال زیاد نقش برجسته آن هم به دوره سلوکیان باز می گردد. گور دخمه ها بر خلاف دخمه ها دل دل کوه ساخته می شوند. این گور دخمه که در دل صخره های کوه حفر شده است از زمین ارتفاع زیادی ندارد ولی دسترسی به داخل آن ناممکن است. در زیر این صخره یک قبرستان نیز وجود دارد که بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت دارد. درون مقبره پنج طاقچه جهت گذاردن نذورات و یک گور بیضی شکل قرار گرفته است. سقف دخمه طاق مانند است و در هشت متری زیر دخمه مردی تمام قد و نیمرخ بر سنگ حجاری شده است. دو طرف ورودی مقبره نیز ستونهایی دیده میشود که از آنها تنها سرستونها و پایه هایش بجای مانده است.

  سایر

  گوردخمه های دربند  (صحنه): دخمه های دربند در بدنه کوه “شوق علی” قرار دارند که در شمال شهر صحنه واقع شده اند و بر سینه کوه حجاری شده اند. این گور دخمه ها در میان اهالی این منطثه به قبر کیکاووس، فرهاد تراش و گور شیرین و فرهاد معروف است. در نمای بالایی ورودی این گوردخمه تصویری از خورشید بالدار به چشم می خورد.

  معبد آناهیتا (کنگاور): معبد آناهیتا بنایی است تاریخی که در شهر کنگاور واقع شده است. این معبد دارای ۲۲۰ متر درازا و ۲۱۰ متر پهنا و قطر دیوار محیطی آن به بیش ۱۸/۵ متر میرسد. بر فراز این اثر زیبا و تاریخی ردیفی از ستونهای سنگی بر پا بوده که بلندای هر ستون به ۲/۵۴ متر میرسد. ورودی این بنا به وسیله پلکان در دو طرف جبهه جنوبی ساخته شده است و در جبهه شمالی خاوری پلکان یک طرفه راه دسترسی به این مکان را ممکن ساخته است. قدمت این بنا به دوره اشکانی و ساسانی نسبت داده شده است که نشانه ها و واژه های دوره ساسانی بخوبی در این اثر به چشم می خورند. سبک معماری این بنا به معماری پارتی شهرت دارد. بقایای این پرستشگاه که از بزرگترین بناهای سنگی ایران است، با بنایی چهار ضلعی مستطیل شکل بر فراز تخته سنگی کم ارتفاع قرار گرفته است.

  غار قوری قلعه (روانسر): غار قوری قلعه، بزرگترین غار آبی ایران است که قدمت آن به ۶۵ میلیون سال پیش باز می گردد. این غار در روستایی به همین نام قرار دارد طول آن دوازده کیلومتر است و عمقی برابر با ۳۱۴۰ متر دارد. غار قوری قلعه بعنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. ژرفای برهی از حوضچه های این غار به چهارده متر می رسد. این اثر قدیمی و طبیعی و البته با ارزش، دارای تالارهای زیبا در ۱۴۰۰ متری و ۵۰۰ متری به نامهای تالار ریم، تالار کوهان شتر، تالار مسیح برزخ، تالار بلور و تالار عروس می باشد.

  روستای هجیج (پاوه): روستای تاریخی هجیج در ۲۰ کیلومتری شهرستان پاوه قرار دارد که در دره ای زیبا و جنگلی واقع شده است. دراین روستای شگفت انگیز و پلکانی، در کنار چشمه ای زیبا بقعه عبیدالله فرزند امام موسی کاظم نیز قرار دارد که زائران زیادی برای دیدن این بقعه به این روستا سفر می کنند. در این روستا چشمه ای وجود دارد که در هیچ فصلی آب آن کاسته نمیشود و بعنوان یکی از پراب ترین و با کیفیت ترین چشمه های این استان معروف است. هجیج به معنی دره سرسبز و عمیق است و این روستا خانه هایش از سنگ و آجر ساخته شده اند.

  خوراکیها

  استان کرمانشاه آب و هوای بسیار خوبی دارد و تنوع اقلیمی و محصولات غذایی در این استان موجب شده است تا تنوع و خوش مزگی غذاهای آن مورد توجه گردشگران واقع شود. از جمله این محصولات و غذاها می توان ونوشک پلو، دنده کباب، آش دوغ، آش عباسعلی، خورشت کنگر، کوکوی پاغازه، آش کشک و بادمجان، والک پلو، عسل مرغوب، محصولات کشاورزی و دامی و نیز لبنی، کوفته مخصوص کرمانشاه، خلال پلو، کوفته ریزه، دستپیچ کرمانشاه، سیب پلو، روغن حیوانی،کوفته شیرین، سوپ ترخینه، چلو گوشت، ترخینه مخصوص کرمانشاه را نام برد. شیرینی های این منطقه نیز نان برنجی، کاک، نان خرمایی هستند.

  دنده کباب: انواع کباب ها در بیشتر استان ها و شهرهای ایران را میتوان یافت که از طرفداران بیشماری برخوردارند. دنده کباب نیز یکی از این کباب هاست که مخصوص استان کرمانشاه است و از غذاهای بسیار لذیذ این ناحیه بشمار می رود. مردم این استان با استفاده از گوشت تازه گوسفند، پیاز، سیر، فلفل سیاه، سماق، رب گوجه فرنگی، روغن زیتون، لیمو ترش و جعفری خرد شده این کباب را آماده می کنند و روی آتش آن را طبخ می نمایند. در سفر به کرمانشاه حتما توصیه می شود این کباب خوش مزه را امتحان نمایید.

  صنایع دستی

  از جمله سوغات مهم و صنایع دستی و بومی این استان، میتوان قالی،گلیم، جاجیم، قلم زنی،پرده بافی، موج بافی، گیوه بافی، نمد مالی،ابزار و لوازم تزئینی فلزی را نام برد.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته