• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری چهار محال و بختیاری

  این استان با مساحتی بالغ بر ۱۶۰۰۰ کیلومتر مربع با استان های اصفهان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان همسایه است. چهارمحال و بختیاری در مرکز رشته کوههای زاگرس قرار دارد و از طبیعت و آب و هوای خوبی برخوردار می باشد. مرکز این استان شهرکرد است و بیشتر مردم این استان را ایل بختیاری تشکیل می دهند. بختیاری ها برای پاسداشت جنگاوران و دلاوران خود بر روی قبرهای آنها مجسمه ای تراشیده از سنگ و به شکل شیر با نقوشی از اسب و شمشیر قرار می دادند. این نقوش هر یک معنا و مفهوم خاص خود را دارند. شیر سنگی بر روی قبرهای دلاوران و جوانان بختیاری یادآورد تاریخ پرحادثه و فراز و نشیب گذشته این ایل است. قدیمی ترین شیر سنگی در این استان مربوط به دوره صفویه است و از جاذبه ها و نماد های گردشگری این استان بشمار می رود.

   

  شهرکرد

  تالاب چغاخور: این تالاب با مساحتی برابر با ۲۳۰۰ هکتار و عمق سه متر در دامنه ارتفاعات زاگرس همچون نگینی می درخشد و هر ساله پذیرایی پرندگان مهاجر بسیاری است. کوه زیبای کلار نیز در سمت جنوب غربی مشرف بر تالاب است که قله آن ۳۸۳۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.  هوای مطبوع و چشم اندازهای زیبای این تالاب، این منطقه را به قطب گردشگری طبیعی برای گردشگران تبدیل نموده است. این تالاب در مسیر شهر کرد به ایذه قرار دارد و از لحاظی با استان خوزستان همسایه است.

  آبشار شیخ خلی خان: آبشار شیخ علی خان در شهرستان کوهرنگ از توابع شهرکرد قرار دارد و در روستایی به همین نام واقع شده است. این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای بختیاری است که از دل چشمه های خنک کوهستان سرریز می شود. این منطقه از سطح دریا چیزی حدود ۲۲۰۰ متر ارتفاع دارد و دارای آب و هوای خنک و سرد کوهستانی است.  این آبشار به همین دلیل در فصل زمستان یخ می زند و به زیبایی آن افزوده می شود.  همچنین در اطراف این آبشار در فصل بهار می توان شاهد رویش گل زیبای لاله واژگون و گیاهان دارویی متنوعی بود.

  پل زمانخان: پل تاریخی زمانخان در مجاورت شهر سامان از توابع شهرکرد واقع شده است و پلی بجای مانده از دوران صفویه  است. این پل به دستور زمان خان یکی از سران مهم ایل قشقایی بر روی رودخانه زاینده رود احداث شده است. این پل دارای دو دهانه به اندازه های ۳۰ متر و ارتفاع ۱۲ متر است و پایه های این پل از سنگ های تنومند ساخته شده اند. از این پل در گذشته های نه چندان دور ایل قشقایی بعنوان تردد از بستر رودخانه از ان استفاده می کردند ولی امروزه تنها کاربرد گردشگری دارد. این پل در دوران های مختلف مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است که اخرین بار آن در سال ۱۳۲۱ انجام گرفته است.

  قلعه چالشتر: قلعه چالشتر تلفیقی از معماری دوران قاجاریه و معماری اروپایی دارد که طی دوران های صفویان و قاجاریه بنا شده است. در این قلعه می توان ستونهای ایستاده از سنگ و نقش برجسته های زیبایی را مشاهده نمود. این قلعه در ۵ کیلومتری شهرکرد واقع شده است و اثری تاریخی و زیبا از لحاظ معماری میباشد. مجموعه قلعه چالشتر شامل سر در سنگی، خان نشین، اندرونی، حمام، انبار و اصطبل است. قلعه و خان نشین این قلعه دارای ۲۸ ستون سنگی با سردر و ایوان میباشد.

  خانه تاریخی ستوده (موزه آثار سنگی و مردمشناسی): این بنای تاریخی مربوط به شخصی بنام محمود خان معروف به ستوده است که در سال ۱۲۷۱ شمسی  (۱۳۱۰ قمری) در چالشتر ساخته شده است. این خانه در واقع بخش اندرونی بخش حاکم نشین قلعه چالشتر است و دارای تزئینات زیبای پچبری و سنگ کاری میباشد.  در این خانه امروزه سه موزه آثار سنگی، موزه مردم شناسی و موزه کار و زندگی برپاست که در آن ها می توان آثاری از سنگ های منقوش و کتیبه ها و نیز وسایل و ابزار سنتی و قدیمی منطقه را مشاهده نمود.

  سایر

  آبشار آتشگاه (لردگان): آبشار لردگان در ۴۰ کیلومتری شهر لردگان در روستایی بنام آتشگاه واقع شده است. این آبشار زیبا که به آبشار مینیاتوری نیز در این استان شهرت دارد یکی از جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری است. شیب زیاد و پستی بلندی های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد کرده است. رودخانه خرسان یکی از سرچشمه های اصلی رودخانه بزرگ کارون و از ارتفاعات برف گیر دنا و زاگرس مرکزی در جنوب استان اصفهان و شمال کهگیلویه و بویر احمد سرچشمه می گیرد و پس از الحاق چندین رود دیگر و چشمه ها در چهارمحال و بختیاری وارد استان خوزستان میشود. در فاصله ۲۰۰ متری دو آبشار نسبتا بزرگ که هر هفته گردشگران زیادی از آنها بازدید می کنند خود نمایی می کنند.

  کاخ قلعه سردار اسعد بختیاری (جونقان): کاخ قلعه سردار اسعد بختیاری در مرکز شهرستن جونقان و ۴۲ کیلومتری شهر کرد قر ار دارد و فاقد هرگونه کتیبه و مشخصه تاریخی میباشد. این قلعه توسط علی قلی خان سردار اسعد بختیاری در زمانی که وی زمامداری این بختیاری را عهده دار بود ساخته شده است و بر این اسا قدمت آن به بیش از یک صد سال می رسد. مصالح بکار رفته در بنای این کاخ قلعه دو طبقه، خشت با نمای آجر و ملات گچ و خاک است و هنرهای حجاری، چوب کاری، گچ بری، آیینه کاری و نقاشی در آن بخوبی قابل مشاهده هستند.

  روستای سرآقا سید: این روستای زیبا دارای معماری پلکانی بسیار منحصر بفردی است ودر ۱۴۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. خانه های این روستا تماما از خشت ساخته شده اند و بصورت پلکانی که حیاط هر خانه پشت بام خانه دیگری است بنا شده اند. این روستا از لحاظ حفظ سنن و آداب و رسوم و حتی پوشش جایگاه تاریخی و کهن خود را حفظ نموده است. در این روستا علاوه بر معماری زیبا چشمه سارها، باغات میوه و طبیعت بسیار زیبایی دارد.

  بردگوری ها (بازفت): بردگوریها که به سنگ گبری ها نیز شهرت دارد قدیمیترین آثار سنگی این استان می باشد که به دوره مادها تا پایان دوره ساسانیان تعلق دارد. در دین زرتشت بعلت اعتقاد به تقدس خاک از دفن کردن اجساد خودداری می کردند و آنها را در محفظه هایی از سنگ که استودان (استخوان دان) نام داشتند قرار می دادند. در اصطلاح بختیاری به این استودانها بردگوری یا سنگ گبری گفته می شود. در خطه بختیاری ها در دل سنگ ها در ارتفاع یک متر تا بیش از سه متر در دل کوههای صخره ای دالانهایی حفر م یکردند که دارای ابعاد مربع شکل بودند و درگذشتگان خود را در آنها قرار می دادند.

  سنگ نبشته های مشروطیت (روستای پیرغاز): روستای پیرغاز در ۳۵ کیلومتری شهر فارسان قرار دارد و از روستاهای هدف گردشگری این استان بشمار میرود. کتیبه مربوط به دوره مشروطیت و همچنین تونلی مربوط به دوره اشکانیان نی زدر این روستا قرار دارند. در این محل چشمه های آب از داخل سنگها در جریان هستند و در کنار آنها بر روی قسمتی از صخره ها سنگ نوشته ای وجود دارد که حاکی از نقش بختیاری ها در انقلاب مشروطیت دارد.

  خوراکی

  در این استان خوش آب و هوا میتوان خوراک و غذاهای لذیذی را سراغ گرفت. از جمله آنها می توان کباب بختیاری، جگر په پیچ، آش برنج، آش رشته مخصوص، آردوله بوسور، اودال، اشکنه، برشتوک، حلوا، شیر برنج، کال جوش، فراورده های لبنی محلی و تازه، روغن حیوانی، نان بلوط، نان فتیر را نام برد.

   کباب بختیاری: این کباب یکگی از خوشمزه ترین کباب های ایران است که در اصل مربوط به استان چهارمحال و بختیاری است و در تمام نقاط ایران طرفدار دارد. این کباب عموما از گوشت دنده و راسته گوسفند تهییه می شود. در بختیاری گوشت گوسفند را از استخوان جدا نیم کنند و همراه با استخوان آن را کباب می کنند و سرو می کنند. استخوان همراه گوشت باعث می شود تا آب گوشت کمتر از ان جدا شود و هدر نرود و نیز موادی که در استخوان وجود دارد با آب و چربی گوشت مخلوط شده و مزه و طعم خاصی به کباب بخشد.

  صنایع دستی

  از صنایع دستی این استان میتوان به تولید انواع قالی،سفره آردی، خرسک، گلیم، خورجین (هورژین)، سیاه چادر، جاجیم،  نمد مالی، گیوه دوزی، قفل سازی را نامبرد.  در ایل بختیاری تولیدات دستی و محلی عمدتا توسط بانوان تولید می شوند و عملا ردان در تولید آنها نقشی ندارند و این از خصوصیات بارز صنایع دستی در این استان است. بافته های این منطقه بیشتر ذهنی بافته می شوند و کمتر میتوان شاهد نقشه های از پیش تعیین شده بود. معروفترین نوع قالیهای بختیاری، قالیهایی موسوم به بی بی بف است. که هم از نظر ابعاد و هم از نظر نقش و مواد اولیه مصرفی با سایر فرشهای ایرانی تفاوت کلی دارد این قالیها را منحصرا بی بی ها که از امکانات مادی بالایی برخوردار بودند می بافتند. در حال حاضر بافتنی “بی بی بف” ها در چالشتر در منطقه شهر کرد  تولید می شود.

  سفره آردی: نان غذای اصلی عشایر بختیاری را تشکیل میدهد و برای آنها از ارزش  غذایی و تقدس بالایی برخوردار است. در نتیجه این جایگاه بالای نان در بین آنها باعث شده است سفره مخصوصی بافته شود تا نان در آنها نگهداری شود. این سفره ها که به سفره آردی شهرت دارند به شکل های مربع یا مسطتیل بافته می شوند. سفره آردی ها دارای نقش های رنگی، ساده، حاشیه دار و طرح دار عرضه می شوند که عموما از پشم بصورت پنبه ای و پود تولید میشوند.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته