• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری همدان

  همدان

  آرامگاه باباطاهر: باباطاهر شاعر و عارف مشهور قرن پنجم هجری قمری استو شهرت وی به دو بیتی های شیرین و عارفانه اوسن. آرامگاه باباطاهر عریان مربوط به دوره معاصر و بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا دارای پنبدی است فیروزه ای و به شکل منشور، بر قاعده ای هشت ضلعی که بر بالای تپه ای کم ارتفاع قرار گرفته است. برخیمحققان زبان این شاعر نامدار را راژی یا رازی دانسته اند که از گویش های قدیمی اهالی ری میباشد.

  آرامگاه ابوعلی سینا: بنای یادبود شیخ یادبود شیخ الرئیس ابن سینا فیلسوف، دانشمندو طبیب مشهور ایرانی است که در میدان بوعلی سینا در مرکز شهر همدان قرار دارد. تاریخ مرگ این اندیشمند ایرانی  به سال ۴۲۸ هجری قمری بازمی گردد. بنای فعلی آرامگاه از جمله آثار ثبت ملی شده همدان می باشد. بنای آرامگاه که در زمان قاجار ساخته شده است، تلفیقی از دو سبک معماری ایران باستان و ایران پس از اسلام است. در طراحی این مجموعه از عناصری از هنر معماری سنتی ایرانی استفاده شده است. در حال حاضر تالار جنوبی آرامگاه بعنوان موزه محل نگهداری سکه، سفال، برنز و سایر اشیاء کشف شده مربوط به هزاره های قبل از میلادو دوران اسلامی اختصاص یافته است و در تالار شمالی کتابخانه ای مشتمل بر ۸۰۰۰ جلد کتاب خطی و چاپی نفیس ایرانی و خارجی و غرفه هایی مربوط به آثار ابوعلی سینا و شعرا و نویسندگان همدانی نگهداری می شود.

  گنبد علویان: گنبد علویان در چهار باغ علویان در هر همدان قرار دارد. این اثر یکی از شاهکارهای معماری و گچبری بعد از اسلام در همدان است، و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این گنبد یکی از یادمانهای متعلق به اواخر دوره سلجوقیان در قرن ششم هجری است که توسط خاندان علویان ابتدا بعنوان مسجد احداث شده بوده است. در دوره های بعد با ایجاد سردابی در زیرزمین آن ، به مقبره آن خاندان تبدیل گشت. تزئینات داخلی در دوره ایلخانیان به این بنا اضافه شده است که توام با شیوه ی معماری بدیع و تزئینات کم نظیر گچی و آجری و کتیبه ی کوفی گنبد علویان در چهارباغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله در مرکز شهر همدان قرار دارد.

  کتیبه های مجموعه گنجنامه: در دره ای معروف به عباس آباد در پنج کیلومتری شهر همدان، دو سنگ نوشته به خط میخی به نام داریوش و فرزندش خشایارشاه بر تخته سنگی عظیم از خارا حک شده است. ایندو کتیبه هر یک در سه ستون بیست سطری به زبان های پارسی باستان، میخی و بابلی و نیز عیلامی نوشته شده است. کتیبه های مذکور از دیرباز نام هایگوناگونی را بر خود گرفته اند. مانند سنگ نوشته خدایان، دادمهان و کتیبه های الوند.

  منطقه توریستی گنجنامه: منطقه توریستی گنجنامه که در فاصله بسیار کمی با کتیبه های گنجنامه قرار گرفته است، شامل آبشار و تله کابین و مراکز تفریحی توریستی دیگری مانند پارک، رستوران و فروشگاهی میباشد. این منطقه تفریحی و سیاحتی در طول هفته میزبان مردم شهر همدان و سایر گردشاگرانی است که از شهرهای دیگر به همدان سفر می کنند.

  غار علیصدر: زمین شناسان قدمت سنگ های این غار را به دوره ژوراسیک یعنی دوره دوم زمین شناسی (حدود ۱۹۰تا ۱۳۶ میلیون سل پیش) نسبت می دهند. درون غار را دریاچه ای در بر گرفته است که تردد داخل غار را با قایق ممکن می کند. غار علی صدر طولانی ترین غار ایران است. اولین کاوش حرفه‌ای و برنامه ریزی شده به غار علیصدر در ۵ مهرماه ۱۳۴۲ شمسی توسط گروهی ۱۴ نفره از اعضای هیئت کوهنوردی همدان انجام شد. که توانستند با کسب اطلاعات قبلی و همراه بردن تجهیزات لازم برای حرکت روی آب، با عبور از دریاچه، از شعبات و تالارهای مختلف آن بازدید کنند و زیبایی و عظمت داخل آنرا ببینند و اولین اطلاعات را از وسعت و ژرفای دریاچه و طول و عرض و عمق و ارتفاع غار بدست آورند.

  مجسمه شیر سنگی: مجسمه شیر سنگی از یادمانهای تاریخ باستان در شهر همدان است که بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تپه ای که هم اکنون این مجسمه با شکوه بر روی آن قرار گرفته است تپه ای است باستانی، چرا که تابوتی متعلق به دوره اشکانی از آنجا کشف شده است و هم اینک در موزه ای در تپه های هگمتانه از آن نگهداری میگردد. در تاریخ ساخت این مجسمه اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما از شواهد موجود این گونه می توان فهمید که به دوره اشکانیان مربوط است.

  حمام قلعه (موزه مردم شناسی): حمام قلعه یکی از حمام های استان همدان است که با معماری ایرانی اسلامی در همدان واقع شده است. حمام قلعه معروف به حمام حاج محمد سعید در یکی از محله های قدیمی و اصیل همدان به نام محله قلعه یا قاشق تراشان قرار گرفته‌ است.  این حمام احتمالا در اواخر دوره قاجار بنا شده است و دارای مساحتی حدود ۱۵۰۰ مترمربع است. و امروزه به موزه مردم شناسی همدان مبدل گردیده است.

  حمام حاجی (موزه رستوران سنتی): حمام محله حاجی مربوط به دوره قاجار است و یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در حال حاضر این بنای تاریخی یک رستوران سنتی در شهر همدان می باشد. که در آن می توان انواع غذاهای ایرانی و مخصوص شهر همدان را امتحان کرد.

  تپه های هگمتانه: شهر هگمتانه را مردمان آریاییماد در سده ۱۷ پیش از میلاد بنا نهاده و آن را پایتخت نخستین شاهنشاهی ایرانی قرار دادند. این شهر کهن، نخستین پایتخت ایران بوده است وبه همراه آتن در یونان ورم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی جهان به شمار می رود که همچنان زنده است و زندگی در آن جریان دارد. در سال ۵۵۰ پیش از میلاد پادشاه ماد از کوروش هخامنشی شکست میخورد و هگمتانه به تسخیر کوروش در می آید. بنا به گفته هرودوت، هگمتانه در اواخر سده هشتم پیش از میلاد بعنوان پایتخت مادها توسط دیاکو برگزیده شد. هرودوت از مجتمع شاهانه شامل قصر، خزانه داری و اقامتگاه نظامی که بر روی تپه ای ساخته شده بود یاد میکند. از جمله ویژگی های شهر باستانی هگمتانه معماری و طرح و نقشه های منظم این شهر بوده است. که در بین آثار باستانی بدست آمده در ایران کم سابقه است. آثار کشف شده حاکی از وجود یک شبکه منظم و پیشرفته آبرسانی در شهر حکومتی مادها و پارتها است.

  بازار همدان: بازار های همدان مانند بازارهای اغلب شهرهای قدیمی و کهن ایران مسقف میباشد و از بافت معماری اسلامی برخوردارند. بازار همدان بازمانده ای از دوران قاجاریه است. با دقت به نقشه همدان میبینیم که تمامی بازارهای این شهر در حول و محور مسجد جامع ساخته شده اند. از جمله زیبایی های این بازار ها معماری آنها است که همراه با سوغات و خرید از این بازار ها آن را تبدیل به جاذبه گردشگری این شهر نموده است.

  مسجد جامع همدان: بنای فعلی این مسجد از اثار دوره قاجاریه است. مسجد جامع همدان به سبک مساجد دوره فتحعلی شاه قاجار در تهران، قزوین و چند شهر دیگر ساخته شده است. امکان دارد آغاز ساخت این بنا در زمان فتحعلی شاه یا آغاز سلطنت محمد شاه قاجار همزمان بود هاست. شبستان شمالی و مناره های ایوان شمالی و همچنین سر در و مناره های ورودی شمال شرقی مسجد جامع از ساخته های دوره معاصر هستند.

  برج قربان: برج قربان یکی از آثار تاریخی قرون هفتم یا هشتم هجری است که در محل زندهای شهر همدان واقع شده است. این بنا محل دفن شیخ الاسلام حسن بن عطار همدانی و جمعی از امرای سلجوقی است. در سال ۱۳۱۲ و در حین انجام تعمیرات در زیر این برج سردابی یافتند که کلیه قبور اشاره شده در آنجا قرار داشتند. بنای این برج دوازده ضلعی آجری با گنبدی هرمی شکل دارای ۱۲ ترک اجر میباشد.

  مقبره استر و مردخای: این بنا که از سنگ و آجر به سبک بناهای اسلامی ساخته شده است در مرکز شهر همدان قرار دارد. این بنا آرامگاه استر ملکه شوش و بانوی پادشاه ایران خشایارشاه و مردخای عموی ملکه است. این بنا به احتمال قوی در حدود یازده قرن پیش بدست کلیمیان و به یاد این دو شخصیت ساخته شده است و امروزه از زیارتگاههای مهم یهودیان ایرانی بشمار می رود. از شکل ظاهری و سبک معماری این اثر، چنین بر می آید که ساختمان فعلی آن در قرن هفتم هجری بر روی ساختمان قدیمی که متعلق به قرن سوم بوده است بنا شده باشد. مصالحبکار برده شده در ساخت این بنا آجر و سنگبه به شیوه اسلامی ساخته شده است.

  باغ عمارت نظری: باغ نظری مربوط به اواخر دوره قاجار است که در شهر همدان قرار دارد. این باغ زیبا از آثار ثبت ملی همدان بوده که از سال ۱۳۸۸ عمارت آن به موزه مردمشناسی و محل اصلی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همدان تبدیل شده است. از معماری این بنا میتوان به پیش طاق ورودی ساختمانبا آجر کاری زیبا تزئین شده است اشاره کرد که در کنار آنها ستونهای مدور (هشتی) قرار دارد. ورودی عمارت دارای جلوخان بوده ودارای سقفی هرمی شکل است که با چهار ستون چوبی با پوشش گچ بر جای خود ایستاده است.

  تویسرکان

  کاروانسرای شاه عباسی فرسفج: کاروانسرای فرسفج در ۱۰ کیلومتری تویسرکان و در روستایی به همین نام قرار دارد. این بنا مربوط به دوره صفویه است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این کاروانسرا در کنار جاده ای که از همان دوره احداث شده است قرار دارد و دارای معماری با اضلاعی در حدود ۶۵ متر و مساحت تقریبی ۴۰۰۰ متر مربع تشکیل شده و محوطه ای بزرگ دارد. گرداگرد آن را اتاق های متعدد و متصل به هم با ایوان و فرش اندازهایی برای اقامت مسافرین بوده است فرا گرفته و به موازات جبهه های شمالی و شرقی و غربی حیاط در کاروانسرا سه ردیف اصطبل وجود دارد.

  آرامگاه میر رضی الدین: میرزا محمد رضی معروف به میررضی الدین آرتیمانی از شعرا وعرفای عصر صفوی است که در نیمه دوم قرن دهم هجری قمری در روستای آرتیمان از توابع تویسرکان بدنیا آمد. از این شاعر و عرف همدانی در حدود ۱۲۰۰ بیت شعر بجای مانده است که معروفترین اثر وی ساقی نامه نام دارد. میر رضی در سال ۱۰۳۷ هجری قمری دیده از جهان فرو بست و آرامگاه او در خانه خودش در تویسرکان قرار دارد. این آرامگاه در محدوده شمال شرقی این شهر و مشرف به دره ای سرسبز واقع شده است و متشکل از بنایی آجری و چهار وجهی است و نمای آن در هر ضلع دارای سه دهانه طاقی شکل میباشد که چهار ایوان را تشکیل داده اند.

  درخت چنار ۲۰۰۰ ساله: درخت چنار مسجد باغوار در تویسرکان بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت دارد ویکی از کهن سال ترین درختان همدان و ایران بشمار می رود. محیط تنه این درخت تنومند در سطح زمین در حدود بیست متر میباشد.

   

  نهاوند

  شهرستان نهاوند واقع در جنوب غربی استان همدان یکی از قدیمیترین و زیباترین امانکن اسکان بشر در فلات ایران است. آثار کشف شده در این منطقه تاریخی بخصوص در تپه باستانی گیان نشانگر سابقه سکونت ۵۷۰۰ ساله چیزی در حدود قرن ۳۷ پیش از میلاد مسیح در این منطقه است. نام نهاوند بیش از هر چیزدر ذهن ایرانیان تداعی کننده آخرین جنگ بزرگ اعراب با ارتش ایرانیان است، که در همین منطقه روی داده.

  حمام حاج آقا تراب: حمام حاج آقا تراب که به حمام دوقلو شهرت دارد در بافت قدیمی این شهر واقع شده است. سر در ورودی این حمام، کتیبه ای نصب شده است که نام بانی حمام و تاریخ ساخت آن را، سال ۱۲۳۰ هجری شمسی در زمان ناصرالدین شاه قاجار بیان می کند ولی سبک معماری آن به دوران صفویه باز می گردد. علت شهرت این حمام به حمام دوقلو به این دلیل است که از دو بخش سردینه (حمام سرد) و گرمینه (حمام گرم) تشکیل شده است. گرمینه بخشی بوده برای اشراف و رجال و شاهزادگان و در بخش سردینه که کوچکتر بوده و دارای دو بخش گرمینه کوچکتر بوده برای عموم مورد استفاده قرار می گرفته است. بر هلالی بالا ستونهای حمام تصاویر زیبایی از شاهنامه نقش بسته است که گویای جنگ رستم با دیو سفید است. این تصاویر با هفت رنگ، صحنه هایی از داستان شاهنامه را نشان می دهد که به طرز ماهرانه ای کاشی کاری شده است. در قسمت رختکن حمام نیز تزئیناتی از گچ بری های اسلیمی به چشم می خورد.

  سراب و غار گاماسیاب: سراب گاماسیاب که بزرگترین چشمه طبیعی ایرانبشمارمی رود، در بیست کیلومتری نهاوند قرار دارد و از جاذبه های زیبای طبیعی این شهرستان به شمار میرود. منشاء آن از دره های شمالی رشته کوه گروین می باشدو دارای آبی با کیفیت و زلال است. بهترین فصل برای دیدن این جاذبه طبیعی فصل بهار است که دامنه هایی سرسبز آن را پوشانده  است. در بالا دست این چشمه، غاری طبیعی دیده می شود و محوطه اطراف سرآب جنگل کاری شده است.

  ملایر

  مقبره سیف الدوله سلطان محمد: اینمقبره از نوع مقبره های غیر مذهبی است ودارای پلان چهار ضلعی میباشد. چهار ضلع گنبد دارای پیشینه دو گانه است که یک بخش آن همان آتشکده ساسانیان و یا چهار طاقی میباشد و به دوره قاجاریه و حتی بعد از آن میرسد. در این مقبره علاوه بر قبر سیف الدوله، قبر امیرالموید و نوه سیف الدوله و هفت قبر دیگر به چشم میخورد.

  آتشکده و قلعه باستانی نوشیجان: بنای تاریخی نوشیجان بر فراز تپه های طبیعی به ارتفاع تقریبی ۳۷ متر قرار گرفته است. آثار فوقانی مربوط به دوره پارتها و لایه میانی استقرار های از دوره هخامنشیان و آقار تحتانی که روی سازه طبیعی تپه بنا شده است از دوره مادها (اوایل قرن ۸ ق.م) بر جای مانده است. این تپه باستانی شامل بنای قدیمی که نخستین نیایشگاه بوده است، تالار رستوران آپادانا، معبد مرکزی بعنوان دومین نیایشگاه، اتاقها، انبار، تونل، حصار و دژ میباشد.

   

  سایر

  شهر لانجین: شهر لالجین یکی از قطب های گردشگری استان همدان و به عنوان مرکز سفال و سرامیک در خاورمیانه شناخته شده است.صنعت سفال این شهرستان به ۲۴ کشور اروپایی و آسیایی و نیز آفریقایی صادر میشود. برطبق اسناد بدست آمده از حفاری های چهارراه مرکزی لالجین، همچون سنگ قبرهای متعلق به قرن پنجم هجری که هم اکنون در موزه تپه هگمتانه همدان نگهداری می‌شوند، پیشینه استقرار و سکونت در این ناحیه، فراتر از سده پنجم هجری است. لالجین در ۱۵ کیلومتری شهر همدان واقع شده است.

  خوراکی ها

  از غذاهای سنتی و محلی این استان میتوان به کباب سرداشی، انوع آشها، آبگوشت قرمه، خورشت غوره بادمجان، آبگوشت فلفل، کوفته همدانی را نام برد. در کنار اینها همدان به تولید انواع ترشیجات، سبزیهای معطر، دمنوشها و شربت هایش شهرت دارد. از شیرینی های ایناستان نیز می توان به انگشت پیچ، نان کماج، حلوا زرده، باسلوق، نان نارگیلی و برساق را نام برد.

  کباب سرداشی: کباب سرداشی یکی از انواع کباب های خوشمزه ایرانی است که در شهر همدان از شهرت زیادی برخوردار است و باید حتما آن را امتحان کرد. مواد تشکیل دهنده این کباب را گوشت گوسفند، پیاز، سیب زمینی، فلفل سبزوگوجه فرنگی تشکیل می دهند. روش پخت آن نیز با کباب های رایج متفاوت است و بایستی بصورت کاملاسنتی در کوره پخته شود. از این رو بسیاری از اهالی همدان پس از اماده کردن مواد اولیه این غذا، آن را به نانوایی محل برده و در کوره آنجا غذا را به روش سنتی اش طبخ میدهند. معنی لغوی سرداشی نیز تهیه شده روی سنگ میباشد.

  صنایع دستی

  معروفترین سوغات و محصول همدان سفالگری این استان است و مرکز تولیدآن در شهرستان لالجین واقع شده است و تنوع بسیار بالا و کیفیت مرغوبی دارد. از دیگر تولیدات این استان می توان به چرمسازی آن نیز اشاره نمود که در تولیدات انواع کیف و ملزومات چرمی شهرت دارد. همچنین قالی بافی، گلیم بافی، مروار بافی از دیگرسوغات و محصولات این استان به شمار می روند.

  سفالگری: شهرستان لالجین بعنوان مرکز سفال خاورمانه شناخته شده است. هشتاد درصد از جمعیت شهر لالجین به پیشه سفالگری مشغول به کار هستند. سفالگری ساختن ظروف با گل است و به ظرف ساخته شده از این طریق سفال می‌گویند. مرغوب ترین خاک در صنعت سفالگری خاک رس می‌باشد که به دلیل وجود مقادیر بالای آهن در آن، به رنگ سرخ است. سفالگری از نخستین صنایع بشر میباشد. خاستگاه آن را گر چه به درستی آشکار نیست ولی از روی یافته ‌های کهن سرزمین باستانی سومر می‌دانند و البته به تازگی کشف تمدن جیرفت تردیدهایی در مورد این نظریه ایجاد کرده است.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته