• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  (2 2٫50 از 5)
  Loading...

  جاذبه های گردشگری مرکزی

  استان مرکزی که به قلب صنعتی ایران شهرت دارد از شمال به تهران و قزوین و از غرب به همدان و از جنوب به لرستان و اصفهان و از شرق نیز با قم همسایه است. مرکز این استان شهرستان اراک می باشد و از شهرهای مهم آن می توان به دلیجان، آشتیان، خمین، ساوه و محلات اشاره نمود. قبل از ورود به اسلام به این استان بیشتر مردم اراک زرتشتی بودند و وجود آتشکده های مختلف مانند آتشکوه وره در آشتیان و آتشکده خورهه در محلات و . . . شاهد این مدعاست. آب و هوای این استان به دلیل وجود کوههای مرتفع، مجاورت با حاشیه کویر ایرانو مجاورت با بخشی از حوض سلطان و کویر میقان و نیز دریاچه نمک و به دلیل قرار گیری در نقطه تلاقی دو رشته کوه مهم البرز و زاگرس دارای آب و هوای بسیار متنوعی است. دشتها، دامنه های سرسبز، ارتفاعات این استان بسیار زیبا و چشم نواز هستند.

   

  اراک

  بازار تاریخی اراک: بازار اراک یکی از بناهای نخستین این شهر است که در بافت مرکزی سلطان آباد (نام قدیم اراک) واقع شده است. بنای اولیه این بازار زیبا توسط حاکم وقت اراک فردی بنام سپهبد اعظم که نام مسجد و مدرسه ای در بازار نیز به این نام وجود دارد در قرن۱۳ بوده است. مجموعه بزرگ بازار اراک شامل حمام، مسجد، مدرسه، آب انبار ها، گذرها و کاروانسراها است که در زمان فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۲۲۸ هجری قمری بنیان گذاشته شده است. این بازار به مرکزیت چهارسوق، دارای مسیر شمالی، جنوبی و شرقی، غربی است که از چهار سو به دروازه های قدیم شهر اراک متصل میشده است و به نوعی استراتژیک ترین نقطه شهر در زمان های گذشته بوده است.

  مدرسه سپهداری: در بافت قدیمی شهر اراک و در نزدیکی بازار تاریخی اراک مجموعه مسجد و مدرسه بسیار زیبایی قرار دارد که در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار توسط حاکم وقت اراک فردی بنام سپهبد اعظم همزمان با آغاز ساخت بازار اراک احداث شده است. این مسجد و مدرسه در طول حیات خود به ویژه در دوره قاجاریه و پهلوی از اعتبار و اهمیت بالایی برخوردار بوده است. این مسجد نخستین بنای شهری اراک است که با اقتباس از سبک مدارس در دوره صفویه بنا شده است و دارای کاشیکاری های ظریف و زیبای دوره قاجاریه است. معماری داخل این مسجد و مدرسه از طرح چهار ایوانی پیروی می کند که از میان آن دو ایوان شمالی و جنوبی بلندتر و عظیم تر از دو ایوان دیگر هستند. پیرامون حیاط این مسجد نیز ۲۵ حجره قرار دارند و هر حجره دارای یک ایوان کوچک در جلو و قسمت نشیمن در عقب است. سردر و لچکی حجره ها با کاشیهای خشتی هفت رنگ تزیین شده اند. گنبد این بنا یک پوش است و در نوع خود در فهرست بزرگترین گنبدهای آجری در بافت قدیمی اراک بشمار می رود.

  حمام چهار فصل: موزه چهار فصل اراک، حمامی ۲۰۰ ساله میباشد که بیش از دو دهه است که به محل نگهداری اشیاء تاریخی و نمایش آداب و رسوم استان تبدیل شده است و با گذر از این موزه میتوان مراحل مختلف یک عروسی در اراک را مشاهده نمود. حمام موزه چهار فصل اراک از آثار دوره قاجاریه است که علاوه بر سبک زیبا و منحصر بفرد خود، دارای پیچ در پیچ های جالبی است که مخاطب را به این فکر وا می دارد که مردمان روزگاران گذشته چگونه به این حمام می آمده اند و از آن استفاده می کردند. رختکن این حمام با کاشی های زیبای هفت رنگ تزیین شده است و سقف آن به صورت گنبدی شکل بوده که از طریق هست ستون استوار است. این ستونها دارای پیچگاه های دیدنی و کاشی های منقوش به گل مرغ است. حمام چهار فصل بعنوان موزه مردم شناسی استان مرکزی در شهر اراک شناخته می شود که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  خانه تاریخی حسن پور: این تاریخی و قدیمی با معماری زیبا و چشم نوازش در اولین گذر سمت چپ بعد از چهارسوق بازار اراک در مقابل مدرسه و مسجد سپهداری واقع شده است. طبقه همکف این خانه شامل اتاقهای زمستان نشین، آشپزخانه، انبارهای آذوقه و ورودی اصلی بنا است و طبقه اول نیز شامل اتاق های شاه نشین و تابستان نشین است. سازه اصلی این بنا از خشت ساخته شده است و پی های آن را به وسیله سنگ های بزرگ و دوغاب گل و اهک ساخته اند. نمای این خانه با استفاده از آجر، کاشی و گچ مزین شده است. این بنا مانند بناهای اولیه مسکونی شهر اراک درونگرا با حیاطی مرکزی است و در سه طبقه جهت شرقی، شمالی و جنوبی بنا شده است که ساختمانهای آن به سمت حیاط می باشند. تنها کاربزد این بنای تاریخی مسکونی بوده است.

  غار سفید خانی: این غار در ۱۸ کیلومتری جنوب شهرستان اراک و در کوه سفید خانی قرار دارد. وجه تسمیه آن برف فراوان این کوه است که در تابستان در برخی قسمتهای سایه گیر آن به چشم می خورد. در دامنه این رشته کوه چشمه های آب فراوانی وجود دارد که معروفترین آن چشمه چپقلی است. از زیبایی های این غار وجود “دودکش جن” است که در دهانه غار بصورت تنوره ای باز دیده می شود. همچنین استاگلامیت های فراوان و زیبایی در این غار وجود دارند که بسیار دیدنی هستند.

  بقعه پیر مراد: در فاصله ۱۴ کیلومتری شمال شرقی اراک برجو گنبدی آجری بسیار زیبایی وجود دارد که به بقعه پیر مراد شهرت دارد. این بنا که در دوره سلجوقیان ساخته شده است از یک پایه ۱۲ ضلعی تشکیل شده است که ارتفاع آن به ۱۴ متر میرسد و یک گنبد آجری به ارتفاع حدود ۵ متر که بر روی آن قرار گرفته است تشکیل می شود. از داخل بنا راه پله ای به پشت بام وجود دارد که برای موارد خاص استفاده می شده است. در مرکز بقعه و در زیر گنبد دو پوش این بنا، دو عدد سنگ قبر کوچک و بزرگ با اشکال ویژه و خط کوفی بر روی مقبره مربع شکل نصب گردیده است.

  نراق

  دره آبشتا: دره آبشتا که به آبشار گیسو نیز شهرت دارد در شهرنراق و ۱۵ کیلومتری شهرستان دلیجان واقع شده است. یکی از ویژگیهای این آبشار وجود صخره های فراوان در اطراف آبشار است که خود باعث جذب صخره نوردان و گردشگران علاقمند به طبیعت به این محل شده است. شهرستان نراق یکی از مکانهای گردشگری استان مرکزی است که مردم شهرهای اطراف در ایام تعطیل این منطقه را برای سفر و گردش انتخاب می کنند.

  آب انبار نراق: آب انبار حاج عبدالباقی یکی از زیباترین وسالم ترین آب انبارهای شهر نراق است که امروزه به موزه آب تبدیل شده است. در استان اراک بویژه در شهر نراق آب انبارهای متعددی وجود دارد که این اب انبار معروف نراق، با زیبایی خود جلوه ای از ذوق و تفکر ایرانیان در تامین اب است و از جاذبه های گردشگری این ظهر بشمار می رود. این آب انبار که از شاهکارهای دوره قاجاریه است که به علت نزدیک بودن به معماری کاشان از اصالت خاصی برخوردار است.

  امامزاده سلیمان: در این زیارتگاه شش امامزاده به نامهای هادی، سلیمان نواده امام علی، مهدی، مطهر، طاهر و حسن ازنواگان امام کاظم مدفون شده اند. ساختمان این زیارتگاه در شهر نراق در بخش جنوبی راه دلیجان به کاشان و در کنار جاده واقع شده است. این بنا از آثار قرن هفتم و سبک ان برجی با گنبد بلند است.

  امامزاده یحیی: امامزاده یحیی از نوادگان امام کاظم است. این زیارتگاه در غرب امامزاده سلیمان در نراق قرار دارد. این بنا از آثار قبل از دوره صفویه است که در عصر صفویه، ایوان خشتی در شمال و بخش های دیگری در اطراف آن اضافه شده است. گنبد آن از بیرون بصورت برج واز درون بصورت مربع شکل دیده میشود. این بنا از بناهای سده هفتم می باشد و سبک معماری آن معماری مغولی است و از ساختمانهای منحصربه فرد این استان بشمار می رود.

  محلات

  شهر محلات از شهرهای خوش آب و هوای ایران است که در استان مرکزی قرار دارد. محلات از شهر تهران ۲۶۲ کیلومتر فاصله دارد وبه شهر گلها شهرت دارد. محلات دارای چشمه های آب معدنی متعدد است و آب درمانی این شهرستان که آب گرمهای متعددی دارد توانسته است به قطب گردشگری استان مرکزی تبدیل شود.

  باغ گلهای ایرانی: باغ های گل شهرستان محلات که از نیمه فروردین دایر و تا اخر اردیبهشت ماه ادامه دارد یکی از بزرگترین مراکز تولید گل و گیاه در کشور است و چیزی در حدود ۴۰۰ هزار گل لاله در فضایی به وسعت ۱۵ هزار متر مربع نظر بسیاری از گردشران را نیز به خود جلب نموده است و این منطقه را تبدیل به قطب گردشگری گل و گیاه کرده است. باغ های گل وگیاه محلات حتی در فصول دیگر سال نیز دایر هستند.

  روستای خورهه: در روستای خورهه آثار تاریخی محوطه خورهه بقایای یک کوشک و یک حاکم نشین متعلق به دوره اشکانی قرار دارد و بر اساس نتایج کاوشهای صورت گرفته می توان تاریخی بین قرن اول قبل میلاد تا قرن اول میلادی را برای آن در نظر گرفت که تا آخر دوره اشکانی نیز به حیات خود ادامه داده است.

  سایر

  غار چال نخجیر (دلیجان): غار چال نخجیر در میان راه دلیجان به نراق واقع شده است و مسیر دسترسی به این غار از دلیجان بسمت نراق است. نام این غار برگرفته از کلمه چال که از چاله آمده است و نخجیر به معنی شکارگاه است. این غار زیبا از اعجازهای طبیعت است که در دل کوه جای گرفته است. گفته می شود این غار ابتدا در سال ۱۳۶۸ به دست چوپانهای این ناحیه کشف شده است و مسیرهای آن به مرور توسط کوهنوردان کشف شده است. قدمت این غار نزدیک به ۷۰ میلیون سال می رسد و از دیدن یهای طبیعی و تاریخی این استان بشمار می رود. این غار جزو غارهای آهکی و زنده دنیا است و از جمله غارهای طبقاتی است که از سه طبقه تشکیل شده است. علت شکل گیری غار چال نخجیر حرکت گسل معکوسی بوده است که در منطقه “کارستی واران” وجود داشته و از نظر زمین شناسی به اواخر دوره “الیگوسن” می رسد. حدود نود و پنج درصد دیواره های این غار پوشیده از رسوبات آهکی ومیابقی از سنگ هستند. این غار دز سال ۱۳۸۴ به ثبت فهرست آثار ملی ایران رسیده است. تالارهای عروس، گل کلمی، آبشار گلی، فرسنگ و هیولا از جمله بخش های توریستی و دیدنی این غار هستند.

  آرامگاه پروفسور حسابی (تفرش): آرامگاه دکتر حسابی که از نوابغ ایران زمین و نابغه جهان علم و اندیشه است، پس از ۹۰ سال زندگی پربار علمی در سال ۱۳۷۱ در شهر تفرش به خاک سپرده شد. وی متولد ۱۲۸۱ در تهران بود ولی پدر و مادری اهل تفرش داشته است. امروزه گردشگران و علاقمندان به وی و شاگردانش بر مزار وی حاضر میشوند و از این مقبره بازدید می کنند.

  قلعه سالار محتشم (خمین): قلعه سالار محتشم درداخل شهر خمین واقع شده است. بنای مذکور در زمان ساخت و استفاده اولیه در محله ای سرسبز در مان باغهای شهر خمین واقع شده بود، اما بعدها با توسعه شهر خمین و عدم توجه به این مراث فرهنگی و تاریخی باغهای اطراف نابود و امروزه این بنای تاریخی در میان شهر قرار گرفته است. قدمت این خانه تاریخی به حدود ۱۱۵ سال پیش یعنی اواخر دوره قاجاریه میرسد و بانی این ساختمان فردی بنام “میرزا علی خان کهرهای” ملقب به سالار محتشماز صاحب منصبان دوره قاجاریه بوده است. قلعه فوق در حالت اولیه در درون باغ مشجری قرار گرفته بوده است و اطراف آن را دیوارهای بلندی محصور کرده بودند. این قلعه از معماری رومی ایرانی برخوردار است.

  قلعه دختر (ساوه): قلعه دختر یا قیز قلعه در ۲۳ کیلومتری شهر ساوه قرار دارد و یکی از مهمترین آثار تاریخی و معماری ایران بشمار می رود که در مناطق مرتفع و سخت گذر ایران در دوره باستان است که تاکنون ناشناخته مانده است. عظمت این بنا و فلسفه وجودی آن در این منطقه به جدی جالب است که می توان از آن بعنوان یکی از منابع مهم گردشگری استان مرکزی اشاره کرد. قصر، عبادتگاه و دژ دفاعی قلعه دختر ساوه بر روی سخره بلندی مشرف به دشت ساوه بنا شده است که از سه طرف شرق، غرب و جنوب به وسیله صخره های متعدد دیگری احاطه شده است.

  خوراکی ها

  از جمله غذاها و خوراکی ها و مواد غذایی متنوع و خوش مزه این استان که در منطقه کوهستانی و محل تلاقی دو رشته کوه البرز و زاگرس قرار دارد میتوان به آش ترخینه، آبگوشت دودار، کباب ته تالی، آش خیار، آش شیر، خورشت فسنجان و کشک، گردو ممتاز، انار، کال جوش، آش اشکنه، پتله پلو، کوفته تفرشی، رشته پلو، عسل، کوفته اراکی اشاره کرد. نان فطیر، باسلوق، چوز قندی، گوش فیل و حلوا ارده نیز از شیرینی های این استان هستند.

  صنایع دستی

  صنایع دستی و سوغات این استان متنوع و زیبا هستند. از جمله آنها می توان به گیوه بافی، فرش ساروق، قالی و قالیچه، منبت کاری اشاره نمود.

  • (2 2٫50 از 5)
   Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته