• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری مازندران

  مازندران، سرزمینی در بین دو ولایت گرگان و گیلان و در حاشیه دریای کاسپین. این استان در تاریخ که از آن به نامهای طبرستان و رویان هم یاد شده است در شمال ایران قرار دارد و از استان های توریستی کشور به شمار می رود. مازندران نامش را از ترکیب دو کلمه مزن و تر گرفته است. مازندران در لغت به معنی در مازن است؛ بسوی مازن. احمد کسروی تبریزی اینگونه از مازندران یاد می کند : ” طبرستان یا مازندران از نظر تاریخی اهمیت زیادی دارد و به واسطه داشتن کوه های بلند و جنگل های انبوه اش و راه های باریک همواره محل توجه و پناهگاه حاکمان و سر چشمه جریانات و حوادث مهمی بوده است. بخشی از وقایع تاریخ ایران در آنجا روی داده است و به علاوه از زمان استیلای اسکندر یونانی تا عهد صفویه بلکه تا اوایل قاجاریه  تاریخ ایران توجه عمده به این سرزمین داشته است. این منطقه در صدر اسلام، یعنی همان زمانی که سایر بلاد ایران هنوز نیم قرن از هجرت نگذشته بود، بدست فاتحین عرب مفتوح گردید، کمال استقلال را داشت. و مردم بعد از آن تاریخ نیز همواره با فاتحین در زد و خورد بوده اند و مسلمانان تنها در سال یکصد و بیست و اندی مواقعی که عبدالله بن طاهر، مازیار بن قارن را دستگیر کرد و با خود به بغداد برد و در آنجا کشت، موفق شدند تسلط خود را در دشت طبرستان بسط دهند. لیکن این موفقیت و تسلط هم دولت مستعجل بود و دیری نپایید که مردم مازندران را عشق استقلال بر سر زده و در سال ۲۵۰ هجری حسن بن عبد زید علوی معروف به داعی کبیر را که موسس سلسله سادات زیدیه طبرستان است، از وی دعوت نموده و پس از زد و خورد های زیاد نواب خلفا را از مملکت خود بیرون راندند و در همه این احوال کوه ها و بیشه های مازندران در استقلال قبلی خود باقی ماندند”.

   

  ساری

  چشمه باداب سورت: مجموعه زیبا و دیدنی چشمه های آب معدنی باداب سورت یکی از شگف انگیزترین پدیده های طبیعی استان مازندران و ایران میباشد. این اثر طبیعی در سال ۱۳۸۷ بعنوان دومین اثر طبیعی ایران پس از قله دماوند به ثبت ملی رسیده است. چشمه های باداب سورت مشتمل بر دو چشمه با آبهای کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه هستند. یکی از این چشمه ها دارای آبی بسیار شور و دارای استخر آب کوچکی است که گفته می وشد برای درد های کمر، پا و رماتیسم مفید است. اما با ورود بی ضابطه گردشگران به این منطقه و استفاده نادرست از این چشمه ها باعث تخریب بخش هایی از آن شده اند. همچنین چشمه دوم که در بالا دست وشمال غربی چشمه قرار دارد، ترش مزه است و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی میباشد. در اطراف چشمه کمی رسوب آهننشسته است. جریان آب های رسوبیومعدنی این چشمه ها طی سالها در شیب پایین دست کوهستان، چندینطبقه و حوضچه طبیعی زیبا با رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در ابعاد و اندازه های مختلف پدید اورده اند.

  دریاچه چورت: این دریاچه که به دریاچه میانشه نیز شهرت دارد، در ۲۵ کیلومتری کیاسر واقع شده است که مابین استان سمنان و شهرستان ساری قرار گرفته. این دریاچه از جمله دریاچه های بکر و زیبای مازندران است که در مسیر رسیدن به چشمه های آب معدنی باداب سورت میباشد.  دریاچه چورت دارای چشم انداز بسیار زیبایی از یک منظره دریاچه و جنگل (جنگلهای میانشه) انبوه را داراست و گردشگران زیادی برای دیدن آن به این منطقه سفر می کنند. دریاچه چورت در سال ۱۳۱۸ خورشیدی بر اثر زلزله و رانش زمین و بسته شدن مسیر چشمه آب ایجاد شده است.

   

  سوادکوه

  پل ورسک (سوادکوه): پل ورسک از بزرگترین پلهای راه آهن سراسری ایران است که در دوره پهلوی اول و بدستور رضا شاه در سال ۱۳۱۵ خورشیدی توسط مهندسین دانمارکی ساخته شده است. این پل در جاده فیروزکوه در ناحیه سوادکوه قرار دارد و نزدیک به ۲۵۰۰ متر از سطح دریا فاصله دارد و مسیر گذر قطار تهران ساری و گرگان است. پل ورسک را میتوان شاهکار معماری سازه ای زمان خود دانست که نقش حیاتی بسیاری در راه های ارتباط ریلی داخلی ایفا می کند که تا به امروز دارای ارزش و اهمیت فراوان است. اهمیت این پل باعث شد تا در سال ۱۳۵۶ خورشیدی در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت برسد. پل ورسک در دوران جنگ جهانی دوم به دلیل استفاده متفقین از این پل و پیروزیهای کسب شده برای آنها توسط چرچیل نخست وزیر وقت بریتانیا به پل پیروزی لقب گرفت که در سال ۱۳۲۴ نیز بنابر پیشنهاد وزارت راه، پل ورسک به پل پیروزی تغییر نام داده شد اما تا امروز این پل به نام پل ورسک شهرت دارد و به همین نام معروف شده است.

  غار اسپهبد خورشید: اسپهبد خورشید، بلندترین طاق طبیعی ایران است که در دل کوههای منطقه سوادکوه (خطیرکوه) در مسیر تهران به فیروز کوه قرار دارد. اندازه طاق این غار ۸۰ متر و پهنایی برابر با ۸۰ متر دارد. مورخان و محققان این غار را بعنوان یک اثر طبیعی و تاریخی با نام دژ افسانه ای میشناسند. چرا که این غار تنها یک غار طبیعی نیست، بلکه در دورانهای مختلفی از آن بعنوان دژ و محل جنگ نیز استفاده میشده است. جالب ترین بخش این غار سمت چپ آن است که تقریبا سالم مانده و با دقت می توان به وضعیت معماری این دژ  قدیمی  دست یافت. این غار اولین بار در سال ۱۳۳۵ توسط غارنوردان و کوهنوردان کشف شد. این غار نیز هم اکنون بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این غار بعنوان دژی طبیعی مورد استفاده اسپهبدان طبرستان بوده است.با ورود اسلام و همزمان با شورش مردم طبرستان، این غار مامن ونداد هرمز بود. در اسل ۷۶۱ میلادی، اسپهبد خورشید نوه اسپهبد فرخان بزرگ از خاندان گاوبارگان، بر منطقه مازندران حکومت می کرد. همزمان مهدی پسر منصور عباسی حاکم ری می شود و تصمیم میگیرد مازندران را نیز به تسخیر اعراب دربیاورد که سالها در آرزویش بود. مهدی با نیرنگ از در دوستی با اسپهبد خورشید در آمد و ضمن ارسال هدایایی، از وی می خواهد تا اجازه دهد بخشی از لشکریانش از تنگه رود طالار بگذرند و از راه دریا به خراسان برسند. اسپهبد خورشید فریب این نیرنگ را می خورد و اجازه عبور لشکر مهدی را می دهد. مهدی با دو سپاه از گرگان و شاه کوه روانه می شود و آمل را تصرف می کند. اسپهبد که غافلگیر شده بود همسر، فرزندان و ثروتش را در این غار می گذارد و برای تشکیل سپاه به دیلمستان می رود. سپاه اعراب به مدت سه ماه در پایین این غار میمانند و به فکر چاره برای نفوذ به داخل غار بودند. سرانجام با مسموم کردن سرچشمه های آب غار موفق می شوند “بانو نی کلا” همسر اسپهبد را به همراه دخترانش به قتل برسانند. اسپهبد خورشید در بازگشت با پنجاه هزار سپاهی هنگامی که شایعه اسارت همسرش را شنید، دست به خودکشی می زند.

  دریاچه شورمست: دریاچه شورمست در شش کیلومتری پل سفید قرار گرفته است. این دریاچه تنها دریاچه طبیعی شهرستان سوادکوه با وسعتی برابر با ۱۵ هزار هکتار و دارای عمق پنج متر است. این دریاچه زیبا و شگفت انگیز در ارتفاعات مشرف به این شهر واقع شده که در مجاورت روستای سوادکوه میباشد. چشم انداز این دریاچه همراه با جنگلهای اطراف آن که از درختانهیرکانیو قدیمی منطقه هستند که عموما از درخت توسکا پوشیده شده آن را به یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان تبدیل نموده است. در اطراف این دریاچه که از طریق جاده آسفالته می توان به آن دسترسی داشت امکاناتی از قبیل پارکینگ، رستوران، کافه، سرویش بهداشتی و قایق سواری وجود دارد.

   

  چالوس

  کلاردشت: منطقه توریستی و سرسبز کلاردشت در استان مازندران از جاذبه های طبیعی و گردشگری زیادی برخوردار است.کلاردشت دشتی بر فراز کوه ها، منطقه ای کوهستانی است در غرب مازندران در جاده چالوس در کنار روستای مرزن آبادکه امروزه از ییلاقات مهم این استان به شمار می رود و گردشگران زیادی را در طول سال بخصوص در بهارو تابستان به خود میبیند. یکی از این مناطق دریاچه ولشت است که در دره ای عمیق قرار گرفته است. وسعت این دریاچه برابر با ۱۵ هکتار و عمقی برابر با سی متر دارد و آبی شیرین دارد. آب این دریاچه از طریق باران و چشمه های زیرزمینی که از وسط دریاچه می جوشند تامین می شود. راه دسترسی به این دریاچه از طریق مرزن آباد است و هوایی مرطوب و خنک دارد.

  نمک آبرود: شهرک توریستی نمک آبرود در ۱۲ کیلومتری غرب چالوس قرار دارد و با وسعتی حدود ۶۵۰ هکتار با داشتن چشم اندازی زیبا از جنگل های هیرکانی در مازندران دارای امکانات توریستی فراوانی برای گردشگران است. از جمله آنها می توان به تله کابین، اقامتگاه، رستوران، زمین بازی، کارتینگ، دریاچه، اسکیت و پیست دوچرخه سواری اشاره کرد. تله کابین این مجموعه که تا بالاترین نقطه کوه و جنگل بالا میرود، منظره بسیار زیبا و چشم نوازی را پیش روی گردشگران میگذارد و از بالاترین نقطه آن به دریای خزر نیز دید دارد.

   

  دماوند

  چشمه آبگرم لاریجان: چشمه های آب گرم لاریجان در ناحیه شهرستان دماوند قرار دارند. لاریجان روستایی است خوش آب و هوا و ییلاقی در دامنه های قله دماوند. آبهای گرم و معدنی این روستا با حرارتی در حدود ۶۲ درجه سانتیگراد سرشار از مواد گوگردی بوده و به همین دلیل برای درمان بسیاری از بیماریهای پوستی، دردهای استخوانی، مفاصل و روماتیسم مفید میباشد و بسیاری از گردشگران برای آرامش روح و روان از آن استفاده می کنند.

  قله دماوند: بدون شک اولین نماد طبیعی ایران قله دماوند است که در رشته کوه های البرز قرار گرفته است. دماوند با ارتفاع حدود۵۶۱۰ متر بلندترین قله ایران و بلندترین آتشفشان خاموش در آسیا است. این کوه در شهرستان دماوند واقع شده است و بعنوان اولین اثر طبیعی ملی در سال ۱۳۸۷ به ثبت رسیده است. از دماوند در اساطیر نیز یاد شده است و شهرت آن بیش از هر چیز در به بند کشاندن ضحاک است. هر ساله کوهنوردان زیادی از ایران و جهان برای صعود به این منطقه سفر می کنند. دامنه این کوه به پارک ملی لار منتهی می شود که زیستگاه حیات وحش و رویشگاه با ارزشی به شمار می رود.

   

  رامسر

  قلعه مارکوهقلعه مارکوه یکی از کوه های رامسر است که از دوره های خیلی گذشته شاهد حوادث و رویدادهای مهمی بوده است و با ارتفاعی کم در جنوب شرقی رامسر ومشرف به دریای کاسپین واقع شده است. ابعاد این قلعه قدیمی و زیبا ۱۴۰ متر در طول وعرض آن ۹۰ متر است که در داخل باف های مرکبات قرار دارد. دور تا دور این قلعه خندقی حفر شده است که داری عمقی برابر با پنج متر است.

  تله کابین رامسر: تله کابین رامسر دارای محیطی توریستی و چشم انداز زیبایی به دریا و جنگل وکوه است که در شهر رامسر واقع شده است. از جاذبه های توریستی این مجموعه میتوان به رستوران، کافه شاپ، پارکینگ، تله کابین، پیست کارتینگ، مراکز خرید را نام برد. تله کابین رامسر بعنوان یکی از بزرگ تله کابین های ایران از کنار ساحل خزر تا ارتفاعات جنگلی به طول دو کیلومتر امتداد دارد و دریا را به جنگل متصل میکند و بسیار زیبا است.

   

  سایر

  روستای کندلوس (کجور): در دره های البرز مرکزی روستای زیبایی قرار دارد که برای رسیدن به آن باید از میان کوه های مرتفع گذر کرد. روستای تاریخی و توریستی کندلوس بعنوان یک جاذبه گردشگری روستایی بسیار جذاب برای گردشگران مبدل گشته است. مزارع گیاهان دارویی، موزه مردم شناسی، فروشگاه های صنایع دستی، بافت بومی و بازسازی شده روستا، خانه خای روستایی، پیاده راه های سنگفرش شده از جمله جاذبه های گردشگری این روستا هستند. موزه مردم شناسی این روستا که به موزه جهانگیر خان نیز شهرت دارد، در دهه ۶۰ ساخته شده است، اسناد تاریخی مربوط به کندلوس و مازندران، آثار و اشیای قدیمی در این روستا، نقاشیهای قدیمی و ابزار زیستی مردم روستا در آن به نمایش گذاشته شده است. این روستا به یکی از مراسم قدیمی ایران نیز معروف است؛ جشن “فردینماشو”. فردینماشو یا شب فروردین ماه جشنی است سنتی  که قرن ها در مازندران برگزار می شده است و امروزه تنها کندلوسی ها آن را برای حفظ سنت های گذشته شان زنده نگه داشته اند و رنگ و لعابی به آن داده اند. فردینماشو به گویش مازندرانی ها یعنی فروردین ماه شد. این جشن در حدود سه هزار سال پیش در این منطقه برگزار می شده ولی نه در تابستان و مرداد ماه، فردینماه یعنی همان فروردین ماه و فردینماشو یعنی فروردین ماه شد. به گفته محققان فردینماشو مانند جشن های تیرگان، نوروز و یلداشو سر جای خود یعنی اول فروردین ماه برگزار می شده است. همان زمان هایی که تقویم طبری مبداء گاهشماری برای مردم طبرستان بوده است، همان مردمی که در شمال کوه های البرز تا دریای مازندران ساکن بوده اند. تقویم طبری کاملا شبیه تقویم خورشیدی است غیر از آن که سال کبیسه ندارد، برای همین این تقویم هر چهار سال، یک روز از تقویم خورشیدی جلو افتاد. طی سالها این فاصله بیشتر شد تا اینکه این فاصله به ۱۳۵ روز می رسد. یعنی سالی که فردینما به نیمه مرداد می افتد و همچنان مردم جشن را به افتخار آغاز بهار میگیرند. کاروان های شادی، پخت غذا های محلی، رقص و آواز محلی از بارزترین فعالیت اهالی روستا در این روز است.

  خانه نیما یوشیج (نور): زادگاه نیما یوشیج شاعر معروف و نامدار ایرانی در شهرستان نور، در منطقه یوش قرار دارد. خانه نیما که آرامگاه وی نیز در همین خانه قرار دارد از بناهای متعلق به دوره صفویه است که با ویژگی های سنتی و بومی منطقه نور بنا شده است. این بنا پلانی مربع شکل دارد و دارای یک حیاط مرکزی است که آرامگاه نیما در وسط آن قرار دارد. اتاق های متعددی در اطراف ساختمان به چشم می خورند و عناصر تزئینی اتاقها شامل آجرکاری، گچ بری، رنگ کاری، خراطی، ارسی های زیبا و آینه کاری هستند که از آثار با ارزش این خانه بشمار می روند. پنجره ها و درب های اتاقها بلند و دارای شیشه کاری رنگی هستند.

  کاخ سلطنتی بابل: ساختمان این کاخ که به دوره پهلوی باز می گردد در باغ با صفایی در جنوب شهرستان بابل قرار دارد. این بنا امروزه ساختمان دانشکده پزشکی مازندران است. بنای این کاخ در دوطبقه ساخته شده است وسالنهای متعدد و مزین به گچبری های بسیار زیبا که عمده مصالح بکار رفته در این ساختمان سنگ است تشکیل شد هاست و نمای خارجی ان دارای ویژگی های خاص و زیبایی است که در کاخ های هم دوره خود کمتر میتوان آنها را مشاهده کرد. برجاین کاخ که محل دیده بانی آن بوده است هم زمان با کاخ سلطنتی در ضلع غربی کاخ ساخته شده است و بنایی است هشت ضلعی در دوطبقه که طبقه دوم ان کوچکتر از اول است. این کاخ در سال ۱۳۵۲ خورشیدی بعنوان یکی از آثار ملی ایران در استان مازندران یه ثبت رسیده است.

  باغ شاه (پارک ملت) بهشهر : باغی با صفا و زیبایی که امروزه محل شهرداری بهشهر است، همان باغ شاه معروف به اشرف البلاد دوره صفویه است که به گفته سیاحان و جهانگردانی که به این منطقه سفر کرده بودند دارای درختان سرو صد ساله و گل و گیاهان متنوع و زیبایی بوده است. عمارت این باغ در اثر بی توجهی از بین رفته است و عمارتی دیگر روی خرابه های آن بنا شد و به دیوانخانه شهرت یافت. این عمارت درست در مرکز باغ قرار گرفته است و به شکل مستطیل میباشد.

  پل شاپور (قائمشهر): پل سنگی و تاریخی شاپور بر روی رودخانه اوتجون در اراضی چای باغ واقع شده است و بنا به روایات بجای مانده از دوره قاجاریه است. این پل دارای یک دهانه بزرگ در وسط و یک دهانه کوچکتر فرعی است. در بالای این پل نیز دهانه های کوچکتری وجود دارد. پایه های این پل در جهت مخالف جریان آب بصورت مثلثی شکل ساخته شده اند. محل عبور از پل شاپور از محل طاق بزرگ به طرفیندارای شیب ملایمی است. مصالح استفاده شده برای ساخت این پل سنگ و ملات ساروج است.

  غار دانیال (سلمانشهر) :  غار دانیال در کوه دانیال و در روستایی به همین نام واقع شده است. مسیر منتهی به غار بصورت پاکوب استوبا طیکردنحدود پانزده دقیقه می توان به دهانه غار رسید. این غار در حدود یکصد متر بالا تر از سطح دریا قرار دارد و در زیر دیواره سفید کوه واقع شده است. از دهانه غار دانیال  تا عمق ۸۰۰ متری میتوان شاهد چندین حوضچه، تالار های کوچک و بزرگ و گذرگاه های کم ارتفاع بود. غار دانیال جزو دسته غارهای رودخانه ای ایران قرار دارد و فقط دارای یک شعبه یا دالان اصلی به طول تقریبی ۱۵۰۰ متر و عرض تقریبی یک‌ و ‌نیم متر است که با پیچ و خم های فراوان و گذر دالان های تنگ و باریک پر از آب و حوضچه‌ ها و آبشارهای کوچک ادامه می‌یابد و در انتها به چند شعبه کوچکتر تقسیم می‌شود. غار دانیال دومین غار بزرگ رودخانه ای ایران بعد از غار قوری قلعه در پاوه کرمانشاه میباشد. دمای داخلی این غار در طول سال تقریبا یکسان است. غار دانیال استلاگمیت‌ و استلاکتیت‌های چند میلیون ‌ساله دارد که ساخت هر سانتی ‌متر از آنها حدود یکصد  سال  طول می‌کشد. راهروی آبی که طی میلیون ‌ها سال با حرکت آب‌ های زیرزمینی در سنگ های‌ آهک انحلال ‌پذیرش شکل گرفته و به این سنگ ‌ها اشکال عجیب و غریبی داده است.

   

  خوراکی

  استان مازندران به دلیل داشتن شرایط اقلیمی مناسب دارای تنوع غذاها و خوراکی های طبیعی است. از جمله آنها می توان به انواع ماهی تازه بخصوص ماهی سفید، نازخاتون، باقلا وابیج، خورشت آلو، اکبر جوجه، بیج بیج، رب انار مرغوب بخصوص در بخش بهشهر و میانکاله، مرغ شکم پر، شیرینی رشته به رشته، خورشت سیر انار، پلو مرغ بهشهری، انواع مربا، آش کدو و برنج ایرانی مرغوب اشاره نمود.

   

  صنایع دستی

  از صنایع دستی و تولیدات بومی این استان سرسبز و زیبا می توان به موارد زیر اشاره نمود. قالی بافی، گلیم بافی، بافت گلیچه، شمد، سوزن دوزی، چاپ های سنتی روی پارچه، سرامیک سازی، فراورده های پوستی و چرمی، هنرهای با چوب، حصیر بافی. حصیر بافی در این استان به وسلیه حصیری بنام کوب بافته می شود که از مهمترین بافته های حصیری می توان به زیلو و انواع ساک دستی و کلاه را نام برد.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته