• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری لرستان

  استان لرستان را به آبشارهای زیبا و چشم انداز های طبیعی بسیار زیبای آن می شناسند. استانی قرار گرفته در حاشیه رشته کوه های زاگرس و همنشین با درختان بلوط. اشترانکوه با ۴۰۵۰ متر ارتفاع، بلندترین نقط لرستان است. این استان با استانهای همدان، مرکزی، خوزستان، اصفهان، ایلام و کرمانشاه همسایه است ومرکز این استان شهرستان خرم آباد میباشد. هر چند از لحاظ آثار تاریخی غنی نیست و از تنوع بسیار کمی برخوردار استف اما جاذبه های طبیعی این استان جور کمبود آثار تاریخی اش را کشیده است و لرستان را به یکی از زیباترین مناطق طبیعی ایران تبدیل کرده است. آبشارهای متوع و زیبا، دشت ها و کوهستان های شگفت انگیز لرستان در کنار زیبایی های زیستی گیاهی و جانوری باعث شده هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی از طبیعت این استان دیدن کنند.

   

  خرم آباد

  قلعه فلک الافلاک: قلعه فلک الافلاک قلعه ای تاریخی در مرکز شهر خرم اباد است است. این بنا بر فراز تپه ای مشرف به شهر ودر نزدیکی رودخانه قرار گرفته است و با ارزش تریناثر تاریخی و گردشگری این شهر میباشد. تاریخ ساخت این قلعه به دوره ساسانیان باز می گردد و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اینقلعه زیبا به لحاظ موقعیت استراتژیکی اش در قرن چهارم هجری قمری بعنوان مقر حکومت در زمان آل بویه درآمد. پس از آن نیز خزانه حکومتی خاندان بدر،  مقر حکومتی اتابکان لر و والیان لرستان در دوران صفویه تا قاجار نیز در این قلعه مستقر بوده است. سرانجام به پادگان نظامی تبدیل شد و مدتی در زمان پهلوی نیز بعنوان زندان کاربرد داشته است. این قلعه دارای هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل با مساحت تقریبی ۵۳۰۰ متر مربع است و دیوارهای آن به ۲۳ متر می رسد.

  آبشار بیشه: آبشار بیشه یکی از آبشارهای شهرستان خرم اباد است که در نزدیکی شهرستان درود و ایستگاه راه آهن بیشه قرار دارد. آبشار بیشه چهل و هشتیمن اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در زمستان ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار زیبا ۴۸ متر تا نقطه برخورد به زمین است. عرض این آبشار نیز ۲۰ متر است. به علت همجواری آبشار بیشه با جنگلهای بلوط زاگرس و روستای بیشه دارای موقعیت مناسب گردشگری است و از جاذبه های با ارزش و زیبای این منطقه بشمار می رود.

  آبشار نوژیان: آبشار نوژیان در ۳۶ کیلومتری جنوب شرقی خرم اباد قرار دارد. این آبشار بسیار بلند و چشم نواز یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی این استان بوده که هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن آن به ناحیه از لرستان سفر می کنند. آبشار نوژیان با طول ۹۸ متر بلندترین آبشار ایران است و به همین دلیل به این آبشار لقب آنجل ایران داده اند. جنگل های اطراف این آبشار از درختان انبوه و سرسبز جنگلهای بلوط زاگرس پوشیده شده است.

  آبشار وارک: این آبشار در غرب گردنه نوژان و در نزدیکی آبشار نوژان قرار گرفته است. فاصله این آبشار تا شهرستان خرم اباد تنها ۶۰ کیلومتر است و سرچشمه آبشار یک صخره سنگی است و پس از آن طی حدود ۱۵ متر از صخره دوم فرو ریخته و آبشار دوم را بوجود می آورد. ارتفاع این آبشار زیبا به ۵۷ متر می رسد و عرضی معادل ۵۰ متر دارد.

  دریاچه کیو: دریاچه کیو درشمال شرق شهر خرم آباد قرار دارد و از جاذبه های گردشگری داخل شهر خرم اباد است. مساحت این دریاچه هفت هکتار و عمق آن بین سه تا هفت متر میباشد. این دریاچه زیستگاه مناسبی برای جانوران آبزی و پرندگان بشمار می رود. کیودر گویش محلی مردم خرم آباد به معنی کبود رنگ و آبی است و دلیل استفاده از این لغت، زلالی آب دریاچه کیو و عمق آن است که به رنگ آبی و نیلی دیده می شود. اطراف این دریاچه انواع رستورانها و کافه ها، شهر بازی، زمین بازی ، پارک و سرویس بهداشتی وجود دارد و آخر هفته ها بسیار شلوغ بوده و گردشگرانی هم که به این شهر سفر می کنند حتما  سری به این دریاچه خواهند زد.

  پل کشکان: این بنای تاریخی از کهنو ارزشمند شهر خرم اباد است و در مسیر کوهدشت بر روی رودخانه کشکان واقع شده. پل کشکان از بزرگترین پلهای ایران است که ساخت آن به دوره هخامنشیان و ساسانیان باز می گردد. طول این پل در حدود ۳۲۰ متر است و عرضی برابر با ۲۰ متر دارد. ارتفاع پل کشکان در مرتفع ترین قسمت ۲۶ متر و در کوتاهترین بخش به ۱۰ متر می رسد و از دوازده طاق این پل تاریخی تنها سه طاق آن تخریب شده اند و مابقی سالم  مانده اند. مصالح استفاده شده در این پل سنگ، آجر وگچ میباشد. در کنار پل کشکان بقایای سه پل دیگر وجود دارند که بجای مانده از دوره ساسانیان هستند.

  آبشار افرینه: روستای افرینه در ۸۰ کیلومتری شهرستان خرم اباد واقع شده است و آبشاری به همین نام در آن قرار دارد. این آبشار زیبا یکی از پر آب ترین آبشار های این استان است که مابین خرم اباد و پل دختر قرار دارد. بهترین فصل مشاهده این آبشار فصل های بهار و تابستان است که دارای مناظر بدیع و چشم نوازی میباشد.

  آبشار گریت: این آبشار که به آبشار سرکانه نیز شهرت دارد در ۵۰ کیلومتری خرم اباد واقع شده و در منطقه ای کوهستانی و در کنار روستایی بنام گریت در دره ای خوش آب و هوا واقع شده است. ارتفاع این آبشار زیبا ۱۵ متر است و در مسیر عبور رودخانه گریت به سمت روزدخانه سزار بر اثر عبور از ناهمواریهای منطقه و مسیر عبور رودخانه ترس بوجود آمده است.

  گرداب سنگی: گرداب سنگی بنایی است مدور و متشکل از یک دیواره عظیم سنگی در غرب خرم آباد  که بصورت مدور ، دور تا دور چشمه ای فصلی بنا شده است. قطر این سازه ۱۸ متر با پهنای ۳ متر و بلندی ۱۰ متر از کف چشمه است. این بنا برای استفاده آب آشامیدنی و توزیع آن در سطح شهر ساخته شده بود و مواد و مصالح استفاده شده در ساخت آن سنگ های لاشه ای همراه با ملات ساروج (ترکیبی از گچ و آهک و …) میباشد.

  بروجرد

  پل قلعه حاتم: بنای تاریخی پل قلعه حاتم در شهرستان بروجرد قرار دارد و یکی از آثار تاریخی این استان است که در سال ۱۳۷۸ به ثبت رسیده و از آثار ارزشمند دوره قاجاریه میباشد که تا به امروز باقی مانده است. این پل به ثبت آثار ملی ایران رسیده است و بر خلاف پل های معمول دوران خود، کاربردی متفاوت داشته است و برای انتقال آب بر فراز رودخانه از آن استقاده می شده است. برای این کار آب را از سر چشمه های کوه مقابل به سمت روستای قلعه حاتم و شهر بروجرد انتقال می دادند بدون اینکه آب به رودخانه سرازیر شود. این پل تاریخی طولی بر ابر با ۲۶۰ متر و عرض حدود ۵/۲ متر دارد. مصالح به کار رفته در ساخت این پل در بخش هایی آجر و در بخش هایی از سنگ میباشد.

  مسجد جامع: مسجد جامع بروجرد از بناهای با ارزش این استان است و از نخستین مساجدی است که بنای اصلی آن در قرن دوم تا سوم هجری در این شهر بنا شده است. این مسجد در دل یکی از محله های قدیمی شهر به نام دودانگه واقع شده است و از لحاظ معماری وقدمت، از بناهای لسرستان میباشد. این مسجد بر روی یک آتشکده نیمه ویران بنا شده است. شبستان شمالی مسجد جامع اندکی دیرتر و در قرن چهارم بنا شده است. با توجه به تاریخ طولانی ساخت این بنا، آسیب های متعددی بر ان وارد آمده است و بارها مورد بازسازی قرار گرفته است. شواهد و کتیبه های موجود در این مسجد از بازسازی مسجد در دوره های مختلفیهمچون سلجوقیان، صفوی و قاجاریه خبر می دهند. معماری این مسجد تلفیقی از معماری ساسانیان و دوره اسلامی در ایران است و واز این لحاظ دارای ارزش میباشد. قدیمی ترین بخش این بنا گنبدخانه آن است که به گفته مردممنطقه از بخش آتشکده آن به جای مانده است.

  الیگودرز

   آبشار چکان: آبشار چکان یکی از آبشارهای استان لرستان است که در شهرستان الیگودرز قرار دارد. ارتفاع این آبشار زیبا به ۳۰ متر می رسد و عرض تاج آن ۴ متر میباشد. آبشار چکان از جاذبه های زیبای رشته کوه های زاگرس است و چشم انداز بسیار زیبایی از طبیعت را پیش چشم گردشگران گذارده است. آب این آبشار از داخل تونل سنگی طبیعی به بیرون می آید و پس از ریزش سی متری بر دشت چکان در رودخانه جاری میشود.

  قلعه باجول: این بنا در دوره زندیه و اوایل دوره قاجار ساخته شده است. برج مدور آجری ، ایوانی با دو ستون سنگی، نقش برجسته هایی با نقوش شکار و گل و گلدان و صحنه شکار شیر توسط اژدها از جاذبه های منحصر به فرد این بنای تاریخی هستند. قلعه باجوکه به قلعه ناکام نیز معروف است در گذشته خانه اربابی بوده است که در این منطقه زندگی می کرده است. این قلعه در گذشته دارای دو برج بوده است که از آن بعنوان جایگاه حفاظتی استفاده می شده است. در حال حاضر یکی از این دو برج تخریب شده است. مصالح این بنا غالبا آجرهای پخته مکعبی شکل  ۱۵در ۱۵ و مصالح سقف آن نیز از تیرهای چوبی و الوار تشکیل شده است. حیاط آن مستطیل شکل است و از آجرهای مکعب شکلی کف پوش شده است. این بنا در سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

  سایر

  سنگ نگاره های تیمره: اینجا کوه های زاگرس در فلات مرکزی ایران است. ۱۲ هزار سال پیش در اواخر دوران پارینه سنگی و آغاز عصر نوسنگی در خاورمیانه، مردمان بعضی قبیله ها غارنشینی را رها کرده و در دشت های نزدیک به رودخانه پناهگاه هایی برای خود ساخته اند تا نخستین نشانه های تمدن بشر بر سیاره زمین ظهور کند. این تجسمی از دورانی است که سبب پیدایش هزاران نقش اسرار آمیز بر سنگ های منطقه ای وسیع به نام تیمره شده است. منطقه ای که با وجود دست کم بیست و یک هزار سنگ نگاره، هنوز در جامعه جهانی و حتی میان برخی باستان شناسان ایرانی ناشناخته مانده و کمتر ردی از آن در منابع پژوهشی و یا جاذبه های دیدنی ایران یافت می شود. نتایج دور نخست قدمت سنجی با فناوری جدید نشان داد که پیشینه برخی نقوش تیمره به هفده هزار سال پیش بر می گردد که بسیار کهن تر از بررسی های اولیه است. بز کوهی که بیش از ۸۰ درصد نقش های این منطقه را شامل می شود و نقش اصلی در سنگ نگاره  ها و سفالینه های فلات ایران و بین النهرین است،‌ نماد رویش و باروری طبیعت دانسته شده است.

  غار کلماکره (پل دختر): این غار یک غار با ارزش تاریخی در استان لرستان است و در شهرستان پل دختر در جنوب این استان واقع شده است. در غار کلماکره آثار زیادی از ایران باستان بدست آمده است اما متاسفانه بیشتر آنها قیبل از رسیدن به موزه ها از ایران قاچاق شده اند و خارج گردیده اند. به روایات تاریخ و مورخان بسیاری این غار محل خزانه مهم دولت های ایران باستان مانند هخامنشیان و ساسانیان بوده است. مهمترین و با ارزشترین اشای کشف شده در این غار کاسه های ماهی بادامی هستند. معنی واژه کلماکره به زبان محلی به معنی جایگاه بز کوهی و انجیر است. داخل این غار چشم انداز زیبایی از استالاگمیت (یا چکیده سنگ ها : ستونای از مواد معدنی که از کف غار به بالا آمده باشند) و استالاگتیت وجود دارد. این غار از چهار تالار نسبتا بزرگ و دهلیز های بسیار کوچکی تشکیل شده است. عبور از آنها بسیار دشوار می باشد.

  دره شیرز (کوهدشت): دره شیرز در غرب شهرستان کوهدشت در میان دشت پهناور و حاصلخیز و در بین کوههای چنگری، سرخ دم، سرسورن و کژنه محصور شده  است. طبیعت این منطفه از زیبایی قابل وصف نشدنی برخوردار است و دارای مناظر بدیع و چشم نوازی می باشد. این منطقه که در فهرست طبقه بندی شده سازمان حفاظت محیط زیست است، به دلیل ارزشهای زیستی جانوری و گیاهی تحت حفاظت می باشد و عبور و مرور گردشگران کنترل میشود. از این رو برای سفر به این مکان بایستی با سازمان محیط زیست استان هماهنگ کرد. صخره های این منطقه به ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر ارتفاع می رسند و بسیاری از این صخره ها بجای مانده از عصر حجر بوده و از نظر علم زمین شناسی دارای ارزش بالایی هستند.

  دریاچه گهر (درود): در دامنه جنوبی اشترانکوه دو دریاچه آب شیرین و دائمی بنام گهر بالا و گهر پایین قرار دارند. علت ایجاد دریاچه بالا ذوب برفهای اشترانکوه و تجمع آب در پشت سدی است که به علت ریزش کوه ساخته شده است. از سر ریز این آب به پایین دریاچه گهر پایین نیز تشکیل شده است. این دریاچه در بخش حفاظت شده اشترانکوه واقع شده است و دارای مناظر و چشم اندازهای زیبایی است. این دریاچه به نگین اشترانکوه شهرت دارد و مسیر رسیدن به آن کمی مشکل است از این رو همچنان بکر و دست نخورده باقی مانده است.

  خوراکی

  استان لرستان نیز به مانند بسیاری از استان های ایران از لحاظ تنوع خوراک و غذاها و محصولات دارای ارزش و تنوع خوبی است. از جمله آنها می توان چزنک رغو، کباب بروجرد، آش شله ماش درود، آش گوشت خرم اباد، عسل ممتاز، روغن حیوانی،  شامی کوو خرم آبادی، دلمه برگ مخصوص بروجرد، آش ترخینه، کوفته نخودچی، خورشت قلیه ترش، خورشت سیب، کلوچه بروجردی، شیرینی آردی را نام برد.

  عسل طبیعی: عسل طبیعی و ممتاز از جمله محصولات طبیعی است که در بسیاری از نقاط ایران یافت می شود. اما عسل استان لرستان از نظر کیفیت در ایران حرف اول را می زند و از محصولات با ارزش لرستان بشمار می رود. این استان به دلیل داشتن طبیعت بکر کوهستانی و دشت های وسیع بهترین منطقه برای تولید عسل با کیفیت میباشد.

  صنایع دستی

  از جمله صنایع دستی زیبای این استان می توان به ورشو سازی، جاجیم، گلیم بافی، نمد مالی، گیوه بافی اشاره نمود که نسبت به سایر استانهای دیگر از تنوع کمتری برخوردار است.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته