• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری سمنان

  جاذبه های گردشگری استان سمنان:

  استان سمنان، متنوع ترین استان ایران از نظر شرایط آب و هوایی و اقلیمی ایران است. هم بیابان و کویر دارد هم کوهستان و جنگل. هم رودخانه دارد هم دریاچه. هم آب و هوای خشک بیابانی و گرم دارد هم سرد کوهستانی. این استان هم مرز با مازندران، گلستان، یزد، اصفهان، تهران، قم و خراسان رضوی و شمالی است. از شهرهای مهم این استان می توان به سمنان، شاهرود، بسطام، دامغان، گرمسار اشاره نمود.

   

  سمنان

  عمارت بادگیر: خانه کلانتر در محله اسفنجان قرار دارد و در دوره قاجار بنا شده است. از آن جا که این خانه دارالحکومه ی سمنان بوده است، علاوه بر اجزایی مانند باغچه، اتاقهای تابستانی و زمستانی، آب انبار ، بادگیر و . . .  دارای قراول خانه، اتاق های مخصوص خدمه و قسمت های اداری نیز می باشد. این عمارت زیبا دارای سه حیاط بیرونی، اندرونی و نارنجستان است. اتاق های اندرونی آن با مقرنس کاری آراسته شده و سقف خانه از طاق های سنتی پنج، هفت، دسته سبدی و …. پوشیده شده اسند. در قسمت تابستان نشین یک بادگیر بلند و منحصر به فردی وجود دارد که از سقف خانه بیرون آمده است. این بنا در سال ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و امروزه به عنوان یک رستوران بین المللی در سمنان مشغول ارائه خدمات می باشد.

  موزه مردم شناسی (حمام پهنه): حمام پهنه یکی از بناهای تاریخی و با ارزش سمنان است که ۵۶۷ سال از ساخت آن می گذرد. محمد حسن خان صنیع الدوله از مورخان دوره قاجاری از این حمام دیدن کرده و متن کتیبه سردر این حمام را در کتاب مطلع الشمس آورده است. به استناد همین امر حمام پهنه در سال ۸۵۶ هجری قمری بنا شده است که به عهد سلطنت میرزا ابوالقاسم بایرخان، پادشاه دوره تیموریان بنا شده است. این بنای تاریخی و زیبا در سال ۱۳۵۵ خورشیدی به ثبت آثاری ملی ایران رسیده است. مساحت آن در حدود ۱۰۰۰ متر مربع است و دارای دو در برای ورود آقایان و یکی برای خانمها می باشد. از تزئینات این حمام می توان به کاشیکاری آن اشاره نمود که عموما با رنگهای زرد و آبی همراه هستند. این حمام از سال ۱۳۷۳ پس از بازسازی و تغییرات مختصر بعنوان موزه مردم شناسی افتتاح شده است. شاخص ترین اثر این موزه اسکلت چهار هزار ساله بدست آمده از تپه حصار دامغان است. این اسکلت به شکل کاملا دست نخورده از محل حفاری در تپه حصار به این مکان انتقال یافته است. همچنین در کنار آن لوازمی قرار دارد که در هنگام مرگ کنار متوفی قرار داده شده بود. هدف اصلی از قرار دادن این اسکلت نشان دادن شیوه تدفین در هزاره دوم پیش از میلاد در بخش فلات مرکزی ایران می باشد. این اسکلت با ضمائم آن در یک محفظه مکعبی شیشه ای قرار گرفته است.

  مسجد جامع سمنان: مسجد جامع سمنان بنایی بسیار کهن و با ارزش در سمنان است. این بنا در طول تاریخ تغییرات و تحولات زیادی به خود دیده است، اما هم اکنون در آن آثار دوران سلجوقی و تیموری بخوبی دیده می‌شود. عقیده بر این است که این مسجد در قرن نخست هجری و بر روی خرابه ‌های آتشکده ای بنا شده باشد. مسجد جامع سمنان در طول تاریخ از لحاظ مذهبی، فرهنگی و اجتماعی از ارزش و اعتبار زیادی برخوردار بوده است و سبک معماری آن به شیوه معماری آذری می باشد. مناره مسجد یکی از مناره های تاریخی ایران و متعلق به دوره سلجوقیان است که در گوشه شمال شرقی مسجد جامع قرار دارد. ارتفاع این مناره ۳۱/۲۰ متر بوده و از روی بام به ارتفاع ۲ متر کتیبه ‌ای با طرح و نقش زیبا از آجر و با خط کوفی تزئین شده ‌است.

  موزه سکه سمنان: موزه مهر و سکه سمنان، نخستین موزه تخصصی سکه و مهر در استان است که هم زمان با هفته میراث فرهنگی و روز جهانی پست در سال ۱۳۹۲ در این شهرستان افتتاح شده است. در این موزه ابزارهای مبادلاتی کالا مانند حلقه های مبادلاتی، پول های رایج و اولیه، انواع سکه های قدیمی، اسکناس، سفته، برات و ابزارهای ساخت و تولید پول نگهداری می شوند و به نمایش گذاشته شده اند.

  دروازه ارگ: دروازه ارگ سمنان در شهرستان سمنان واقع شده است. این بنا دروازه شمالی و تنها باقی مانده از ارگ سمنان است که در زمان بهمن میرزای بهائ الدوله فرزند فتحعلی شاه قاجار ساخته شده بود. از نوشته کتیبه روی این دروازه چنین بر می آید که ساختمان آن در سال ۱۳۰۲ هجری قمری در زمان لطنت ناصرالدین شاه قاجار به اتمام رسیده است. دروازه ارگ فعلی در واقع دروازه شمالی مجموعه ارگ قدیم بوده است.

  قلعه سنگی آهوان: کاروانسرای سنگی آهوان در دوره صفویه بنا شده است که در که در منطقه سردسیر و کوسهتانی آهوان واقع شده است. معماری این کاروانسرا بصورت چهار ایوانی است و بیشترین مصالح بکار رفته در ساخت آن سنگ می باشد و تزئینات آجری نیز در آن به چشم می خورد. داری حیاطی مستطیل شکل که در مجموع بیست و شش اتاق دارد.

  بازار سمنان: این بازار تاریخی و کهن مربوط به دوره قاجاری است که در سال ۱۳۷۵ خورشیدی به ثبت فهرست آثاری تاریخی ایران رسیده است. این بازار که در حدود ۱۸۰ سال قدمت دارد به سبک معماری قدیمی ایران با سقف های خشتی و آجری و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه ساخته شده اند. این بازار از دو بخش بازار شمالی و جنوبی تشکیل شده است. بازار شمالی به طول یک و نیم کیلومتر و دارای سه  حمام قدیمی، پنج مسجد و چهار کاروانسرا بوده است که بقایی از آن به جای مانده است.  بازار جنوبی نیز تنها با ۲۰۰ متر درازا دارای حدود پنجاه باب مغازه می باشد. بازار شیخ الدوله که به بازار مرده ها نیز شهرت دارد از مهمترین بخش های این بازار میباشد.

  شاهرود

  برج کاشانه بسطام: برج تاریخی کاشانه بسطام برجی است بلند وزیبا در جنوب بسطام. ارتفاع این برج از درون ۲۴ متر و از بیرون به بیست متر می رسد. شکل خارجی آن چند ضلعی منتظم سی ضلعی است. در بالای برج دو حاشیه از آجرهای بزرگ وجود دارد که بر روی آن مطلبی نوشته شده است. در ضلع جنوب غربی این برج روی یک آجر کلمه بسم الله با خط ثلث را می توان مشاهده نمود. تاریخ ساخت برج کاشانه بسطام که از بناهای قرن هفتمو هشتم هجری است بنا بر اطلاعات کتیبه روی آن به سال ۷۰۰ قمری باز می گردد. اهالی این شهر بر این عقیده هستند که این برج آتشکده زرتشتیان بوده و بعد از حمله اعراب به ایران تغییر کاربری داده است. این بنا در سال ۱۳۱۰ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

  مسجد جامع بسطام: مسجد بسطام بجای مانده از سده هشتم هجری قمری، حد فاصل ۲۰۰ متری آرامگاه بایزید بسطامی قرار گرفته است. این مسجد به دو قسمت تقسیم می گردد. قسمت اول عبارت است از صحن مسجد که دارای محرابی است با گچبری های بسیار زیبا و هنرمندانه مزین شده است. صحن مسجد مربع شکل است و دارای فضای بازی است. قسمت دوم از لحاظ شیوه و نوع ساخت با قسمت اول متفاوت است وبه شکل مسطتیل می باشد. این تفاوت در گچبری های آن به چشم می خورد. این مسجد در سال ۱۳۸۶ در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسیده است.

  آرامگاه بایزید بسطامی: مقبره عارف شهیر بایزید بسطامی در شهر بسطام و شمال مقبره امامزاده محمد قرار دارد. مقبره این امامزاده مخروطی شکل است و به رنگ فیروزه ای مزین شده است.  این مقبره در عین سادگی بسیار زیباست و دارای تزئینات مختصری میباشد. اما همین تزینات ساده در مقبره بایزید بسطامی نیز به چشم نمی خورد. مجموعه آرامگاه بایزید بسطامی را می توان از مجموعه های آرامگاهی بزرگ با طرح نا منظم دانست که قدیمترین آثار آن به قرن های سوم تا پنجم تعلق دارند، اما بیشترین قسمت های آن در دوره ایلخانیان و پس از آن ساخته شده است.

  جنگل ابر: جنگل ابر را میتوان یکی از قدیمی ترین بخش های جنگل های هیرکانی شمال ایران دانست. این جنگل با داشتن ارزشمندترین زیستگاه جانوری و گیاهی در ایران دارای چشم انداز و موقعیت گردشگری بسیار خوبی است. جنگل ابر حدود ۳۵ هزار هکتار مساحت دارد وبه دلیل اینکه در بسیاری از فصول سال این منطقه را مه و ابر فرا گرفته و می توان در ارتفاعات جنگل بر فراز ابرها ایستاد، به جنگل ابر شهرت یافته است. از جمله گیاهانو درختان با ارزش این منطقه می توان به بلوط، افرا، توسکا، ون، اقاقیا، گلابی وحشی، ممرز، سوزنی برگها مانند لاریکس و کاج جنگلی اشاره نمود. این جنگل در سال ۱۳۸۹ با کلیه ارزش های جانوری و گیاهی اش بعنوان ۱۱۴ امین اثر ملی طبیعی ایران به ثبت رسیده است. در سال ۱۳۹۳ نیز در فهرست مناطق چهار گانه تحت حفاظت سازمان محیط زیست با رده “حفاظت از محیط زیست” به ثبت رسید. در این منطقه میتوان خدماتی از قبیل اقامتگاه بومی، سرویس بهداشتی مستقر در جنگل، راهنمای محلی و خدمات بومی دریافت نمود.

  خانه یغماییان: خانه یغماییان تنها خانه تاریخی بادگیر دار موجود در شاهرود است و ساخت آن به سال ۱۳۰۴ باز می گردد. معماری این بنا مربوط به دوره قاجاریه است و در محله مصلی واقع شده است و از معماری و تزئینات زیبایی برخوردار است. این عمارت در سال ۱۳۸۰ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  امامزاده سید جعفر و برج چهل دختران:  این آرامگاه در مرکز شهر دامغان قرار دارد که در کنار آن برج چهل دختران قرار گرفته است. این برج آجری است و ارتفاع ان حدود ۱۵ متر است و محیط خارجی برابر با ۲۳ متر داراست. این برج تقریبا به سبک برج طغرل در شهر ری تهران ساخته شده است که به سال ۴۴۶ هجری باز می گردد. در بیرون این برج کتیبه ای به چشم می خورد که با خط کوفی نوشته شده است.

  دامغان

  چشمه علی: چشمه علی که مهمترین تفرجگاه شهر دامغان بشمار می رود در شمال این شهر واقع شده است که در هر فصلی زیبایی خاص خودش را دارد. اینبنا دارای یک فضای محصور شده برای تفریح تابستانی شاهان قاجار بوده است. بنی چشمه علی در زمان فتحعلی شاه قاجار در داخل دریاچه ساخته شده است و دارای دوطبقه تحتانی و فوقانی شکل است. سازه های داخل این مجموعه به زمان صفویان باز می گردد اما کاربری تفریحی آن مختص دوره قاجاری است. در دو سوی سازه ای که داخل آب قرار دارد نشیمنگاهی برای شاهان به چشم می خورد. این مجموعه دارای حمام و گرمابه نیز بوده است که به مرور زمان از بین رفته اند.

  مسجد تاریخانه: مسجد تاریخانه در شهر دامغان قرار دارد ویکی از بهترین نمونه های مساجد نخستین در ایران و قدیمی ترین بناهای پس از اسلام در ایران  به شمار می رود. در روایات زمان ساخت این مسجد به دوره خلافت امام علی (ع) باز می گردد. در وجه تسمیه این بنا گفته اند تاری به معنی خداست و تاریخانه یعنی خدای خانه. عده ای بر این باورند که این مسجد در گذشته آتشکده ای بوده است که پس از حمله اعراب به این منطقه تغییر کابربری داده است. در جنب این مسجد زیبا و تاریخی مناره ای استوانه ای شکل وجود دارد مربوط به دوره غزنویان با آجرکاری های بسیار زیبا که ارتفتع ن به ۲۵ متر می رسد و دارای ۸۶ پله در داخل است.

   

  خوراکی

   استان سمنان به دلیل قرارگیری در منطقه‌ جغرافیایی با اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی و همچنین به دلیل وضعیت آب و خاکش، از موقعیت کشاورزی مطلوبی برخوردار نیست اما با این وجود تنوع غذایی مناسبی دارد. از جمه آنها می توان به سبزی پلو دامغانی، خورشت هویج با پسته، گردو مرغوب، خلال پلو، ته چین گوشت مخصوص گرمسار، چرتمه پلو و مانی پلو را نام برد.

   

  صنایع دستی

  از جمله تولیدات بومی و صنایع دستی این استان میتوان به سرامیک سازی، سفال گری، قالیبافی، گلیم بافی، نمد مالی، چاپ قلمکاری اشاره کرد.

  سفالگری و سرامیک کاری: سفالگری که از مهمترین و قدیمی ترین دست ساخته های این استان است، و برخلاف آثار یافت شده فلزی، چوبی و … در زیر خاک فاسد نمی شوند و به خاطر این خصوصیت، به اطلاعات گویا درباره آن می توان پی برد. صنعت سفالگری در استان سمنان نیز از پیشینه زیادی برخوردار است.

   

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته