• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری بوشهر

  استان بوشهر در جنوب غرب ایران قرار دارد و از مهمترین استان های جنوبی ایران بشمار می رود.  این استان به دلیل مرز طولانی اش با خلیج فارس از مراکز عمده واردات و صادرات و تجارت بین الملل ایران میباشد. این استان با استانهای فارس، هرمزگان، خوزستان وکهکیلویه و بویراحمد همسایه است و درحدود ۶۰۰ کیلومتر مرز دریایی با خلیج فارس دارد. مرکز این استان شهرستان بوشهر است و از شهرهای مهم این استان می توان به عسلویه، تنگستان، جم، دیر، برازجان، دشتستان، دیلم و کنگان اشاره کرد.

   

  بوشهر

  عمارت ملک: عمارت زیبای ملک در شهرستان بوشهر به دستور ملک التجار یکی از بازرگانان بزرگ این شهر در دوران قاجاریه ساخته شده است. ملک التجار در یکی از سفرهای تجاری اش به شهر پاریس و ملاقات با یک فرانسوی شیفته خانه ای می وشد. سپس با دعوت از معمار آن عمارت و با افزودن خواسته های ایرانی خود، این ساختمان باشکوه را در بوشهر بنا می کند. عمارت ملک در قسمت جنوبی شهر و در منطقه بهمنی واقع شده است. سردر این عمارت یک درب بزرگ از چوب آبنوس با تزئیانات فلزی است. عمارت اصلی که بزرگتین بخش این مجموعه بشمار می آید در دو طبقه با دیوارهای نقاشی شده ساخته شده است. سالن پایین این ساختمان برای ملاقات های رسمی ملک التجار در نظر گرفته شده بود و طبقه بالا برای ضیاقت های خصئصی وی در نظر گرفته شده بود.  این عمارت در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  سواحل بوشهر: فروردین ماه بهترین فصل سفر به این نقطه از ایران است. هوای مطبوع بهاری را می توان در سواحل زیبای بوشهر نفس کشید و از آن لذت برد. خلیج نایبند یکی از زیباترین بخش های ساحلی این استان است که چشم انداز طبیعی بسیار زیبایی دارد. این منطقه دارای خورهای متعدد، جنگل حرا، سواحل ماسه ای، سواحل مرجانی، درخنتان کهنسال انجیرمعابد و دشتهای مشجر است. در کنار این چشم انداز های طبیعی می توان از مراکز تفریحی، رستورانها و پلاژهای تفریحی نیز بهره برد.

  بندر بوشهر: تاریخ، قدمت بندر بوشهر را به دوره عیلامی میرساند. یعنی حدود سه هزار سال پیش. این را کاوش های باستان شناسی در محله بهمنی بوشهر تایید می کند. کاوش هایی در منطقه “تل پی تل” ‌(تپه کنار تپه) با آجر نوشته هایی که نشان می داد بوشهر در دوره عیلامی “لیان” به معنی آفتاب تابان نامیده میشده. اما با گذشت زمان این شهر کم کم از رونق افتاد که در حدود ۳۰۰ سال پیش نادر شاه یکی از پایگاه های نظامی اش را در این بندر بنا نهاد. در عصر حاضر بوشهر همچنان یکی از مهمترین بنادر تجاری و صنعتی و البته تاریخی ایران است.

  موزه مردم شناسی بوشهر (عمارت طاهری): عمارت طاهری بنایی است دو طبقه که از سال ۱۳۸۴ به موزه مردم شناسی شهرستان بوشهر تبدیل شده است. در این موزه می توان نقشه های هوایی از بندر بوشهر، ماکت های تاریخی شهر، تابلوهایی از آثار تاریخی و طبیعی بوشهر، یک ماکت لنج و ابزار سنتی و کشاورزی مردم این ناحیه را مشاهده نمود. در طبقه اول همچنین اتاق آب، مطبخ و اتاق حنابندون نیز قرار دارند که از بخش های دیدنی این موزه هستند. بنای این موزه بجای ماندها ز دوره قاجاریه است و دارای معماری ساده و خاص بوشهری است. عمارت طاهری مربوط به فردی بنام سیادات بوده است که در زمان خود شهردار این شهر بوده است. بعدها این بنا به بلدیه تبدیل می شود و سپس خانواده ای بنام طاهری آن را تملک می کند و تا به امروز نام این خاندان بر این عمارت بجای مانده است. این عمارت زیبا در بافت قدیم شهر واقع شده و از سنگ های آهکی مرجانی با ملات گچ ساخته شده است. درب و پنجره های این خانه از چوب درخت ساج و بصورت دو لنگه تعبیه شده اند که بر بالای تمامی آنها هلالی با شیشه های رنگی کار شده است. این عمارت حدود ۱۰۳۰ متر مربع وسعت دارد و دارای ۱۰ اتاق در دو طبقه و یک نیم طبقه است.

  مسجد کوفه: مسجد کوفه در محله قدیمی بهبهانی در بوشهر قرار دارد. این مسجد از اولین بناهای دوره اسلامی در ایران شناخته می شود که ساده گی معماری آن از خصوصیات بارز آن بشمار می رود. مسجد کوفه در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار در این شهر ساخته شده است و دارای معماری بسیار ساده ای است و بر خلاف مساجد دیگر از سقف گنبدی شکلی برخوردار نیست و از تزئینات خاصی نیز بهره نبرده است. مصالح بکار رفته در ساخت این مسجد سنگ خلخال، گچ و چوب ساج هستند.

  برازجان

  کاروانسرای مشیرالملک: کاروانسرای مشیر الملک در شهر برازجان قرار دارد و این کاروانسرا در سال ۱۲۵۰ شمسی به فرمان حاج میرزا ابوالحسن خان مشیر الملک ساخته شده است. معمار این بنای زیبا حاج محمد رحیم شیرازی سازنده پل مشیر و کاروانسرای دالکی است که به طرز ماهرانه ای اقدام به ساخت این کاروانسرا به سبک معماری زندیه کرده است. عمده مصالح بکار رفته در ساخت این بنا سنگ، گچ و ساروج است و در کف آن از تخته سنگ های بزرگ و تراشیده شده استفاده شده است. این کارواسنرا دارای چهار برج بلند است که مساحت کل بنا ۷۰۰۰ متر مربع با زیربنایی در حدود۴۲۰۰ متر مربع دارد. کاروانسرای مشیر الملک دارای ۶۸ باب اتاق و حجره است که به دلیل تغییر کاربری آن در دوره های بعدی تعدادی از اتاقها تغییر پیدا کرده اند. اینبنا در اسل ۱۳۶۲ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  غار چهل خانه: غار چهل خانه یکی از آثار تاریخی با ارزش و دیدنی استان بوشهر است که در شهر برازجان قرار دارد. در شمال شهر سعداباد بوشهر رشته کوهی مشرف به رودخانه شاپور است که در ارتفاعات این کوه تعدادی اتاق شبیه به غارهای صخره ای و حجاری شده به چشم می خورند که مجموعه ای بسیار زیبا و شگفت انگیز را پدید آورده اند. اتاقهای این غارها ابعاد مختلفی دارند و به دلیل ضعف نوع جنس سنگ این کوه بر اثر عوامل طبیعی و فرسایشی دچار تخریب شده اند. ورودی این غار به شکل ذوزنقه است و در داخل آن طاقچه هایی در اشکال گوناگون تعبیه شده است. به گفته برخی از مورخان و کارشناسان این اثر به احتمال زیاد در زمان ساسانیان مورد استفاده قرار میگرفته است.

  گور دختر: گور دختر به معنی دختر گبر یا زرتشتی، بنای گور دختر که بسیار شبیه به آرامگاه کوروش کبیر در پاسارگاد ساخته شده است در منطقه ارم در جاده کازرون به برازجان واقع شده است و قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد مسیح می رسد. به گفته برخی مورخان و کارشناسان این مقبره مربوط به ارامگاه دختر، مادر و یا خواهر کوروش هخامنشی میباشد. ارتفاع این مقبره از زمین حدود پنج متر است و دارای سقفی شیروانی شکل میباشد. این بنا تماما از تخته سنگ های کرم رنگ ساخته شده است که بر روی سه سکوی پله ای از بزرگ به کوچک سنگی بنا شده.

  دیر

  مسجد بردستان: این مسجد از ایک عمارت مربع شکل با مدخلی کوچک و شبستانی وسیع تشکیل شده است. شبستانی این مسجد برای روشنایی و هواگیری، فضاهای درگاه مانندی دارد که از داخل و خارج با گچ بری های زیبایی تزئین شده اند. بر فراز شبستان بادگیری به سبک معمول بناهای جنوب ایران ساخته شد هاست که خنکی و مطلوبیت هوای درون شبستان را تامین می کنند. کتیبه ای در درون یکی از اتاق های این مسجد وجود دارد که تاریخ بازسازی آن را در سال ۸۵۲ هجری نشان می دهد. گمان می رود این مسجد از بناهای قرون اولیه پس از ورود اسلام به ایران باشد. گورستانی پیرامون این مسجد قرار دارد که بر روز سنگ قبرهای آن با خط کوفی و عربی قدیم نوشته هایی به چشم می خورد و دارای ارزش تاریخی هستند. با توجه به بقایای باقی مانده از این سنگ قبرها قدمت این قبرستان را می توان به حدود سده چهارم و پنجم هجری قمری نسبت داد.

  گنبد نمکی جاشک: گنبد نمکی جاشک نزدیک روستای جاشک در شهرستان دیر در فاصله ۱۴۴ کیلومتری بندر بوشهر قرار دارد. اینگنبد زیبا یکی از بزرگترین، فعالترین و دیدنی ترین گنبدهای نمکی ایران است. گنبد نمکی در سطح وسیعی از ارتفاعات زاگرس و ایران مرکزی قرار دارند بطوریکه قریب به ۱۱۴ گنبد نمکی در نواحی جنوب ایران به ویژه در استان های هرمزگان و بوشهر دیده می شوند. این گنبد ها از نظر گردشگری دارای جاذبه ها و قابلیت های فراوانی هستند که از آن جمله می توان به آبشار ها ینمکی، غار های نمکی، چالها و یخچالهای نمکی، چشمه های نمکی، نمک شارها و نمک فشان ها اشاره نمود. از مهمترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک میتوان به نوع نمک های این کوه نمکی، گنبدها و غارهای منحصر بفرد، آبشاره و بلورهای اشاره کرد. این گنبد زیبا و طبیعی حد فاصل شهرستان دیر و دشتی همجوار روستای جاشک از توابع دیر قرار گرفته است. به گفته پژوهشگران، سازندها مجموعه رسوباتی هستند که در یک دوره زمانی تشکیل شده اند و سازند هرمز در کنار دیگر سازندها در تمام ناحیه جنوبی ایران گسترش دارد. حالا دیگر ۶۰۰ میلون سال از تولد این سازنها می گذرد. زمانی که عصر پرکامبرین و کامبراین اش می خواندند  و رسوبات نمکی رفته رفته لایه های زمین جنوب ایران را تشکیل می دادند. طی هزاران سال لایه روی لایه رسوب می آمد و روی نمک ها هم رسوبات دیگر، مانند ترکیبات فلزی آهن دار، بعد نوبت رسید به فعالیت های لایه های زیرزمینی که فصل رویش خشکی ها بود. همان سالهایی که هر گوشه ای، آتشفشانی می گداخت، گسلی فعالیت می کرد، لایه ای روی لایه ای می آمد و این سازند ها  نیز در همان کش و قوس سر از آب بیرون آوردند. چون ترکیبات نمکی از سایر رسوبات سبک تر بود، سریع تر روی هم لغزیدند و از اعماق زمین به سمت بالا حرکت کردند و این ارتفاعات نمکی را ساختند.

  سایر

  قلعه زایر خضرخان (تنگستان): قلعه زایر خضر خان به زائر خضرخان تنگستانی منسوب است. وی در اواخر دوره قاجاریه حاکم تنگستان بوده است. این قلعه در زمان جنگ ایران و انگلیس در بوشهر مورد استفاده قرار میگرفته است و جای اصابت گلوله توپ بر برج باختری آن هنوز به چشم می خورد. این قلعه مشتمل بر چهار برج و بارو است و یک قلعه میانی است. ساختمان قلعه زایر خضرخان از خشت خام و گل ساخته شده است و یکی از اماکن تاریخی این شهر بشمار می رود. اینبنا در سال ۱۳۷۷ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

  قلعه نصوری (کنگان): قلعه نصوری در شهر بندری طاهری از توابع کنگان قرار دارد و به قلعه شیخ نیز معروف است. این اثر تاریخی و با ارزش و دیدنی استان بوشهر متعلق به دوره قاجاریه است و ساخت آن به دستور شیخ جبار نصوری در حدود ۱۸۰ سال پیش صورت گرفته است. این بنا ویژگی معماری ساختمانهای دوره قاجاری را دارد که دارای ایوانی ستون داری است که در طبقه دوم قرار دارد. تزئینات گچ بری مربوط به این قسمت بسیار زیبا کار شده است و از بخش های دیدنی این بنا بشمار می رود. سبک کار و تراش آنها شبیه ستونهای بازار وکلیل شیراز است. گچ بری های این بنا شامل شاخ و برگ، گل و بوته، فرشتگان و پرندگان است.

  آبشار فاریاب (دشتستان): آبشار فاریاب پشتکوه دشتستان، در روستای فاریاب قرار دارد. سرچشمه رود فاریاب در تنگ فاریاب در فاصله نه کیلومتری این روستا واقع شده است. تنگ فاریاب نزدیکبه سه کیلومتر طول دارد. سرتاسر این تنگ زیبا از باغات لیمو و نخل ها پوشیده شده است. این  زیبایی های طبیعی از آنجا اهمیت دارند که در استانی گرم می توان این طبیعت زیبا و چشم نواز را مشاهده نمود و از آنها لذت برد.

  خوراکی

  طعم تند و دریایی، بهترین وصف برای غذاهای استان بوشهر می تواند باشد. غذاهای اصیل و متنوع و خوش مزه این استان نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب نموده است. از جمله این غذاها و تولیدات می توان به دمی لخلاخ، کبه،گمنه، فلافل، قلیه ماهی، انواع ماهی های کبابی و تازه، سوسی بندری، خرما، قلیه میگو، قیمه بوشهری، دوقوس ماهی، شکر پلو،  دال عدس بوشهری، سمبوسه، میگوپلو، ته انداز مرغ و بادمجان، ماهی شمکپر، دسری بنام نشا،

  سمبوسه: سمبوسه از غذاهای میانوعده معروف و خوشمزه جنوب ایران است که در سفر به بوشهر می توان طعم آنها را تجربه کرد. سمبوسه خوراکی است که از خمیر پهن شده درست می شود و میانش را با گوشت یا سیب زمینی و پیاز و ادیه تند پر می کنند و آن را در روغن برشته می کنند.

  قلیه ماهی: قلیه ماهی یکی از معروفترین خورشت های ایرانی متعلق به جنوب ایران است که در استان های خوزستان، بوشهر و هرمزگان و جنوب بلوچستان خورده می شود. در طبخ این غذا از ماهی تازه، سبزیجات معطر مانند گشنیز و شنبلیله و  از تمبر هندی و فلفل قرمز استفاده می شود. این خوراک ماهی بسیار خوش مزه است و طرفداران بسیاری دارد.

  صنایع دستی

  مردمان جنوب ایران از ذوق هنری در استفاده از عناصر طبیعی برای ساخت محصولات بومی و دستی و صنایع دستی دارند. از جمله آنها می توان به انواع محصولات حصیری و دست بافت، تزئینات ساخته شده با عناصر دریایی مانند صدفها، گرگور بافی، سفالگری،عبا بافی، نمد مالی، گبه، گلیم، لنج سازی، صنایع چوبی، حنا کاری اشاره نمود.

  حنا کاری: به هنر نقاشی با حنا بر ری پوست آدم حنا کاری یا حنا نگاری کفته می شود. این هنر نوعی نقاشی با حنا بر روی پوست ادم است که بیشتر در شهرهای جنوبی ایرانو در هند و پاسکتان رایج است. معمولا در حنا نگاری از نقش های گل و بوته، وطرح های منظم و هنری استفاده می شوند. گیاه حنا به صورت درختچه ای است که بومی آفریقای شمالی، آسیای جنوبی و غربی و شمال استرالیا است.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته