• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری ایلام

  استان ایلام در غرب دامنه های سلسله جبال زاگرس قرار دارد.  این استان از جنوب با استان خوزستان و از شرق با لرستان، از شمال با استان کرمانشاه و از غرب با کشور عراق همسایه است. مرکز این استان شهرستان ایلام است. استانی است در ناحیه کوهستانی زاگرس و در نیمه گرم آن قرا گرفته است. مهمترین ارتفاعات این ساتان را کبیر کوه و دینار کوه تشکیل می دهند و مهمترین دشت های آن دشت عباس و دشت مهران هستند که جزو جاذبه های طبیعی این استان بشمار می روند. در استان ایلامآثار بجای مانده از دوران باستان، اسلام و تاریخ معاصر با ارزش به جای مانده است و از مقاصد گردشگری داخلی و خارجی ایران محسوب می شوند.

   

  ایلام

  شهر تاریخی سیمره: سیمره شهری است باستانی که در ضلع غربی و جنوب غربی دره شهر قرار دارد. این شهر مربوط به اواخر دوره ساسانی وقرون اولیه ورود اسلام به ایران  است و مرکز ایالت مهرجانکدک بوده است. این شهر باستانی بزرگترین محوطه تاریخی در سطح استان ایلام است و مساحتی بالغ بر ۲۰۰ هکتار دارد. به نظر می رسد این شهر به دلیل وقوع زلزله ای که در سال ۳۳۴ هجری قمری روی داده است تخریب و ویران شده باشد و پس از آن خالی از سکنه شده. در این شهر پچبری های منحصر بفردی به دست آمده است که در نوع خود بی نظیر هستند. بنای مسجد، اماکن حاشیه سیل بند و خانه های مسکونی، خانه های اربابی مکان های کاووش شده در نه فصل کاوش در این محوطه تاریخی هستند. شهر باستانی سیمره جزو اولین آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است که در سال ۱۳۱۰ شمسی به ثبت رسیده است.

  دریاچه سد ایلام: سد ایلام یکی از چشم اندازهای بسیار زیبای شهر ایلام است که در سالهای اخیر به بهانه تامین آب شرب شهر ایلام به بهره برداری رسیده است. این منطقه به لحاظ وجود جنگلهای با ارزش بلوط زاگرس که در حاشیه این دریاچه قرار دارد از زیباترین دریاچه های پشت سد در ایران می باشد.

  قلعه والی: قلعه والی ایلام بجای مانده از عهد قاجار است که در  دشت “میان کوهی” و در بالای تپه چگا میرک قرار دارد.  این قلعه تاریخی در سال ۱۳۲۶ هجری قمری به دستور غلامرضا خان فیلی بنا شده است. چشمه بی بی آب این قلعه قدیمی را تامین می کرده است که به سبک گذشته با استفاده از تنبوشه (لوله های سفالین برای انتقال آب) آب چشمه را به حیاط مرکزی قلعه هدایت می کردند. این قلعه دارای شاه نشین، حوضی در وسط تالار اصلی، تزئینات گچبری و سنگ مرمر، اورسی ها، ایوان، ستونهای دایره ای، آچر کاری و پنجره های مشبک با شیشه های الوان میباشد که از جاذبه ای دیدنی و زیبای این قلعه تاریخی بشمار میروند.

  تنگه رازیانه: تنگه رازیانه یکی از پدیده های زمین شناسی در استان ایلام است که در شهرستان ایلام قرار دارد. این تنگه دره باریک و  ژرفی است که در منطقه ای سرسبز واقع شده است. درون این تنگه رودی روان جاری است. ۷۵ هکتار از اراضی تنگه رازیانه در سال ۱۳۸۸ خورشیدی بعنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده است. آثار متعددی از دوران های مختلف در این ناحیه مشاهده می شوند. تنگه رازیانه در استان ایلام، یکی از مناطق ژئوتوریسم ایران بشمار می رود و از این بابت دارای ارزش طبیعی ملی میباشد. طبیعت زیبا و چشم نواز این منطقه موجب شده است تا گردشگران علاقمند به جاذبه های طبیعی به این منطقه سفر کنند.

  آتشکده سیاهگل: بنای این آتشکده مربوط به دوره ساسانیان است که در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی روستای سرتنگ ایلام قرار دارد. این بنا یکی از سالم ترین آتشکده های دوران قبل از ورود اسلام به ایران است که در استان ایلام قرار دارد. بنای این اتشکده روی چهار پایه ساخته شده است ودارای گنبدی یک جداره میباشد. این آتشکده با توجه به شیوه و سبک معماری و مصالح به کار رفته در آن قدمتش به دوره ساسانی میرسد که اولین قدم کاوش های باستان شناسی در محوطه این آتشکده توسط باستان شناسی از بلژیک بنام واندنبرگ در سال ۱۳۴۹ انجام شده است که یکی از مهمترین کشفیات این کاوش یافتن همین آتشکده بوده است. این بنا از نوع گنبدهای تک جداره ای است و مصالح ساخت آن از ملات گچ، قلوه سنگ های نتراشیده و سنگ رودخانه ای هستند که بصورت نامنظم بکار گرفته شده اند. آتشکده مذکور در چهار طرف دارای دالان برای طواف زرتشتیان به دور آتش مقدس بوده و تنها آتشکده در سطح استان است که تا حدودی سالم باقی مانده است.

  کاخ فلاحتی: کاخ فلاحتی بنایی است بجای مانده از دوره قاجاریه که بدستور والی غلامرضا خان در سال ۱۳۲۶ هجری قمری ساخته شده است. سابقا فضایی که این کاخ در آن قرار داشته است کاملا باز و دارای باغ های میوه بوده است اما اکنون با توسعه شهری فضای باز آن تبدیل به ساختمان و خیابان شده است و کاخ فلاحتی نمای سابق خود را از دست داده است. این کاخ زیبا به دلیل اینکه در محوطه سازمان جهاد کشاورزی قرار دارد به کاخ کشاورزی نیز شهرت دارد. این کاخ که در یک طبقه ساخته شده است دارای اتاق های مزین به گچبری، اتاق های تو در تو، ایوانی بزرگ، گچ بری هایی با نقوش اسنان و گل و گیاه و سقفی چوبی است.

  دره شهر

  پل تاریخی گاو میشان: پل تاریخی گاو میشان بر روی رودخانه سیمره در جنوب دره شهر در محلی که سیمره و کشگان تلاقی می کنند قرار دارد. بنای این پل تاریخی از دوران ساسانی بجای مانده است. این پل بزرگ و دیدنی پنج چشمه مرتفع دارد و طول آن به ۱۷۵ متر می رسدکه در حال حاضر تنها یکی از چشمه های آن سالم باقی مانده است. سطح بالایی این پل از قلوه سنگ و آجر و ملات نیم کوب گچ ساخته شده است و در پایه های اصلی آن از بلوکهای سنگی بزرگ به کار برده شده است. این پل بنا به روایات تاریخی توسط خاندان والی در دوره قاجاریه مورد مرمت قرار گرفته است.

  تنگ بهرام چوبین: تنگ بهرام چوبین تنگه ای است کم عرض و مرتفع با موقعیت استراتژیک که در دامنه کیبر کوه و در مجاورت روستای شیخمکان قرار گرفته است. این تنگه با آثار باقیمانده از دیوارها و دژهای نظامی به بهرام چوبین از ژنرال های دوره ساسانی منسوباست،و مکانی بوده برای پناه گرفتن بهرامچوبین در زمان شورش علیه خسرو پرویز. آثار به جای مانده عمدتا شامل قطعه ای از سنگ و گچ و پلکان بر دیواره های سنگی است. همچنین این مجموعه دارای چهار آب انبار سنگیو ناودانکهای ارتباطی برای نگهداری آب شرب برای مدت طولانی است. تنگه بهرام چوبین از مناطق گردشگری مهم و دیدنی این منطقه است.

  قلعه شیخ مکان: این دژ در داخل تنگه شیخ مکان در هشت کیلومتری شرق دره شهر قرار دارد و در سمت غربی این تنگه، آثاری از یک دژ جالب توجه در دل کوه به چشم میخورد. از لحاظ مصالح و سبک معماری نشانی از دوره ساسانی دارد. دژ چهار اتاق و تنها یک در ورودی در سمت شمال دارد. در میان تنگه و در مقابل قلعه شیخ، در مسیر جریان آب رودخانه بقایای یک آسیاب آبی برجای مانده است که بخش هایی از آن تخریب شده است. این اثر در سال ۱۳۸۱ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  آبدانان

  دریاچه دوقلوی سیاه گاو: این دریاچه زیبا و طبیعی در شهرستان آبدانان استان ایلام قرار دارد که در دامنه جنوبی کبیر کوه واقع شده است. شهرستان آبدانان دارای آثار تاریخی با ارزشی نیز میباشد و از جاذبه های طبیعی خوبی نیز برخوردار است که دریاچه دوقلوی سیاه گاو از جمله آنهاست. اطراف این دریاچه دشتها و کوههای نسبتا مرتفع فرا گرفته اند و دارای جلوه های زیبای طبیعی میباشد. دو دریاچه به وسیله کانالی به یکدیگر مرتبط هستد. این دو دریاچه دارای آبی زلال و شفاف هستند که می توان تا عمق سی متری آن را که شبیه آکوریومی طبیعی و  پر از ماهی است مشاهده نمود. این دریاچه شگفت انگیز با عمری هزار ساله به دلیل فرسایش، مساحت آن کاسته شده است.

  امامزاده سید صلاح الدین: در جنوب آبدانان در حاشیه رودخانه، بنای مذهبی زیبایی قرار دارد که نام آن امامزاده سید صلاح الدین است. وی از نوادگان امام محد باقر است و بنای این امامزاده مربوط به قرون هفت و هشت هجری قمری است. این بنا دارای پلانی مربع است و بصورت چهارطاقی ساخته شده است. بنای مذکور از مهمترین بناهای مذهبی ایلام بوده که در سال ۱۳۸۱ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا از دو قسمت اتاق ورودی و اتاق مقبره یا همان گنبد خانه تشکیل شده است و دارای گنبدی دو پوش میباشد. مصالح به کار رفته در ساخت این امامزاده در جاهای مختلف آن متفاوت است. در قسمت قدیمیبنا بدنه با قلوه سنگ و گنبد بیرونی آن با آجر و پوشش خارجی از گچ استفاده شده است. قسمت الحاقی این بنا نیز جدیدتر به آن اضافه شده است از مصالح امروزی مانند سیمان و آجر وآهن ساخته شده است. در اطراف این امامزاده همچنین گورستانی قدیمی وجود دارد که قدمت آن به حدود ۲۰۰۰ سال پیش باز می گردد. بر روی سنگ قبر های این گورستان می توان نقوشی از حیوانات مانند بز، قوچ و تفنگ، شانه ،تسبیح و قلیان مشاهده نمود که نشان دهنده شغل و نوع کسب و کار مدفون شده بوده است.

  سایر

  چشمه های آب گرم (دهلران): از مهمترین چشمه های آبگرم استان ایلام چشمه آبگرم دهلران است. این چشمه در سه کیلومتری شهر دهلران قرار دارد که با خواص گوگردی که دارد بعنوان جاذبه گردشگری درمانی و سلامت می توان از آن استفاده نمود.

  امامزاده علی صالح (صالح آباد): در جاده ایلام به مهران بر روی تپه ای ملایم بقع ای به چشم می خورد که بقعه علی یا علی صالح نام دارد. امامزاده علی صالح فرزند عبیدالله الاعرج فرزند حسین فرزند امام چهارم حضرت سجاد است. این امامزاده یکی از مهمترزین زیارتگاه های مسلمانان این ناحیه از ایران و سایر شهرهای همجوار میباشد. گنبد این امامزاده بر روی یک چهارطاقی بنا شده است و دارای شبستانی با هشت گنبد کوچکتر است که در اطراف آن قرار دارند.

  غار زینگان (مهران): غار زینگان که به تنگه زینگان نیز شهرت دارد در استان ایلام و در مهران قرار دارد. این غار در اصل یک غار نیست بلکه یک تنگه است که به اشتباه در این منطقه به غار شهرت یافته است. غار طبیعی زینگان جاذبه زیبایی است که در دل دشت گرمسیری در ده کیلومتری صالح آباد از توابع شهرستان مهران واقع شده است.

  طاق سنگی شیرین و فرهاد (ایوان): این اثر تاریخی که به طاق سنگی شیرین و فرهاد معروف است در شهر ایوان قرار دارد و نماد عشق و دلداگی و راوی فرهنگ و تمدن دیرین این شهر میباشد. این اثر که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است مربوط به دوره ساسانی بوده که در داخل تنگه ای موسومبه تنگه کوشک قرار دارد. بنای تاریخیو زیبای شیرینو فرهاد از لحاظ تاریخی و به خصوص شیوه معماری منحصربه فرد خود از لحاظ مطالعات باستان شناسی بسیار با اهمیت است. نوع معماری این بنا، تعداد کم این بناها در سطح کشور، قرار گرفتن بر سر یکی از راه های فرعی و میان بر از عراق به کرمانشاه و از همه مهمتر تفاوت در شیوه ساخت این اثر با بناهای مشاهبه و هم دوره اش و ناشناخته بودنش از جمله عواملی هستند که در مهم بودن و ارزشمند بودن این اثر دخیل هستند.

  نقش برجسته گل ملکشاهی: این نقش زیبا مربوط به تمدن باستانی آشوری است و در کنار رودخانه گل گل ملکشاهی قرا دارد و به دلیل ارزش تاریخی آن در سال ۱۳۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این سنگ نوشته به خط میخی و زبان آشوری بر روی نمای دیوار شرقی صخره ای بالاتر از روستای گل گل ملکشاهی به شکل مستطیل و عمودی نقش شده است. در وسط این سنگ نبشته پادشاه آشوری بصورت برجسته و ایستاده همراه با شمشیرش با ارتفاع ۱۳۵ سانتیمتر قرار دارد. متن کتیبه این سنگ نبشته از فتح ایلام و انقراض تمدن ایلام باستان به وسیله آشوریها حکایت دارد.

  خوراکی

  از غذاهای و تولیدات بومی این استان می توان به خورشت تره کوهی، کشکینه، ترخینه، برنج و گوشت معروف دهلران، نژی آوا، جوجگ آوا، ماش آو، کشک دو، قله ماسوا، کپه، گوجه پونه، مکش، کوفته سیرابی، آبگوشت بامیه، بوله وله، قارچگ، پاقازه، شله امیری، ماسوا اشاره نمود. از شیرینی ها و خوراکی های دیگر این استان نیز می توان بژی برساق، حلوای بگل، نان محلی ساجی، نان پپگ، شلکینه، نان گرده، کله برنجی را نام برد.

  صنایع دستی

  استان ایلامدارای ذوق هنری و تولیدات زیبایی هستند که از جمله صنایع دستی و تولیدات محلی این استان میتوان به موارد زیر اشاره نمود : قالی بافی، نمد مالی، احرام بافی، معرق روی چوب، گیوه بافی، جاجیم بافی، سیاه چادر بافی، قلمزنی بر روی مس، سفالگری، ساخت سازهای سنتی مانند سه تار.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته