• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری البرز

  استان البرز جدید ترین استان ایران است که پی از آن متعلق به استان تهران بوده است. نام این استان از رشته کوه های البرز در شمال این استان گرفته شده است و مرکز این استان شهرکرج نام دارد. از شهرهای مهم این استان میتوان به هشتگرد، طالقان، نظراباد و ساوج بلاغ اشاره کرد. البرز از دوران پیش از تاریخو باستان نیز سرزمینی پرجاذبه و مرکز آبادانی بوده است.

   

  کرج

  جاده کرج به چالوس: جاده کرج به چالوس جاده کوهستانی و زیبایی است که در میان کوهها و دامنه ای البرز شمالی، مرکزی و جنوبی می گذرد و دارای چشم اندازهای زیبای و رودخانه و طبیتی متنوع است. جاده کرج چالوس که به جاده چالوس مشهور است یکی از توریستی ترین و پرخاطره تریت جاده های شمالی ایران است که از گذشته مورد توجه گردشگران بوده است. این جاده توریستی و زیبا در سال ۱۳۱۲ خورشیدی به فرمان رضا شاه در دوره پهلوی اول ساخته شده است و بیشتر بخش های این جاده در آن زمان بدست کارگران و با دست احداث شده است. تونل کندوان معروف ترین و بلندترین تونل در دل کوه این جاده است و ساخت آن در سال ۱۳۱۴ آغاز و در سال ۱۳۱۷ به پایان رسیده است. این تونل تا قبل از انقلاب سال ۵۷ یک طرفه بوده است و بعد از انقلاب در دهه ۷۰ این تونل دو طرفه میشود. سد کرج که به سد امیرکبیر نیز شهرت دارد اوایلاین جاده در استان البرز قرار دارد که در گذشته یکی از مراکز تفریحی و دارای رستوران نیز بوده است.

  سد امیرکبیر: دریاچه سد امیرکبیر که به سد کرج هم آن را می شناسند در تنگه واریان قرار دارد و تنها محل رسیدن به این روستا است که بایستی با قایق به آن وارد شد. هوای این منطقه در بهار و تابستان بسیار مطبوع است و زمستان های سخت و سردی دارد. این سد بخصوص در گذشته یکی از مراکزمهم و توریستی برای ورزش های آبی و ماهیگیری بوده است. در این دریاچه می توان گونه در خطر انقراض ماهی قزل آلای خال قرمز را مشاهده نمود.

  امامزاده طاهر: امامزاده طاهر نام امامزاده ای مشهور است درنزدیکی شهر کرج که به دلیل گورستان همجوارش که مدفن بسیاری از هنرمندان و روشنفکران ایرانی است مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است. بخشی از این امامزاده زیبا متعلق به دوره صفویه است و بخشی دیگر مربوط به دوره معاصر میباشد. نام امامزاده مدفن در این امامزاده حسین اکبر می باشد و وی بنعلی بن ابی طالب بن الحسین اکبر بن علی است. این بنا از جاذبه های مذهبی و تاریخی مهم این شهر بشمار می رود و هر ساله زائران زیادی برای زیارت و و دیدن آن به این منطقه سفر می کنند.

  روستای کردان: روستای تاریخی کردان در ارتفاع ۱۳۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و در مجاورت شهرستان گرج واقع شده است. از جاذبه های تاریخی و مهم این روستان می توان از شاهزاده حسین و بی بی شهربانو نام برد. بنای شاهزاده حسین با پلانی مدور که دارای ۲۴ کنگره است و دارای ارتفاعی برابر با شش متر میباشد که بر روی بدنه و گنبدی دو پوش از نوع عرقچین با شیوه آجری و سنتی قرار گرفته است. این بنا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پل کردان نیز در این روستا بسیار دیدنی است که بجای مانده از دوره صفویه است.

  کاروانسرای شاه عباسی: کاروانسرای شاه عباسی کرج اثری است از سنگ و آجر و دارای بیش از ۳۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. این کاروانسرای تاریخی در زمان صفویه به دستور شاه سلیمان صفوی بنا شده و بین سالهای ۱۰۷۸ تا ۱۱۰۹ ساخته شده است. این کاروانسرا در ابتدای احداثش برای کاروانها به عنوان مکانی برای استراحت بوده و در اوایل دوران قاجاریه بعنوان مدرسه ای موسوم به فلاحت از آن استفاده می شده است. در ساخت این کاروانسرا از سنگ، آجر، چوب و کاهگل استفاده شده است. این بنا در سال ۱۳۵۶ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  کاخ سلیمانیه: کاخ زیباو تاریخی سلیمانیه به جای مانده از دوران قاجاریه است که امروزه در محوطه دانشکده کشاورزی کرجقرار گرفتهاست. این اثر تاریخی در سال ۱۳۲۷ خورشیدی بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیدهاست. در مجاورت این کاخ برج چهار طبقه ای به چشم می خورد که متعلق به دوران صفویه است که امروزه تنها طیقه همکف آن باقی مانده است. کاخ سلیمانیه در دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار و بدستور وی برای اقامت تابستانی در یک باغ بزرگساخته شده است. در تالار این بنای با ارزش، دو نقاشی از عبدالله خاننقاش باشی دیده می شود که بر روی دیوار نقاشی شده است که یکی تصویر اقا محمد خان ودیگری تصویر فتحعلی شاه و اطرافیانش است. در تابلوی بارعام فتحعلی شاه،سلیمان میرزا به صورت کودکی در کنار تخت طاووس نقاشی شده است. این نقاشی پس از مرمت و بازسازی به باغ موزه نگارستان در تهران منتقل شده است.

  کاخ شمس: کاخ شمس که به آن کاخ مروارید نیز گفته می شود در شهر کرج قرار دارد. این کاخ زیبا در سالهای ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ خورشیدی با زیربنایی معادل ۲۵۰۰ متر مربع برای اقامت شمس پهلوی بنا شده بود و سازه اصلی و طرح این کاخ به شکل یک سفره ماهی است که صدفی آن را دربرگرفته است. این بنا امروزه یکی از مراکز گردشگری این شهر تبدیل شده است ودر سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

  طالقان

  دریاچه اوان: ایندریاچه زیبا هشتاد و نهمین اثر ملی طبیعی ایران است که به ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسیده است و در سال ۱۳۸۹ ثبت شده است. این دریاچه که بیش از ۷۰ هزار متر مربع وسعت دارد به عقیده بسیاری حدود ۵۰۰ سال پیش در اثر لغزش زمین بوجود آمده است. ارتفاع این دریاچه از سطح دریا ۱۸۱۵ متر است و دارای طولی برابر با ۳۲۵ متر و عرض ۲۷۵ متر است. کف این دریاچه مملو از لجن و رسوبات ته شینی است که حالت چسبندگی دارد. از سرریز این دریاچه رود کوچکی تشکیل شده است که مورد استفاده کشاورزان و روستاییان قرار میگیرد. این دریاچه به محل مناسبی برای گردشگری، ورزش های آبی و ماهیگیری تبدیل شده است و دارای آب و هوای بسیار مطبوعی بخصوص در بهار میباشد و از تنوع زیستی خوبی نیز برخوردار است.

  سایر

  روستای شهرستانک: شهرستانک نام روستایی کوهستانی است که در بخش گچسر و شمال کوه توچال واقع شده است. در این روستای ییلاقی و تاریخی ناصرالدین شاه قاجار در آن کاخی برای خود بنا کرده است که امروزه به کاخ شهرستانک شهرت دارد. ناصرالدین شاه در این روستا هر سال مراسم آشپزان به راه می انداخته است و در این کاخ اقامت داشته است. بیشتر بخش های این کاخ امروزه تخریب شده است و بخش هایی در سال های جدید مورد مرمت قرار گرفته و مورد بازدید گردشگران گرفته است. از دیگر جاذبه های این روستا می توان به آبشار و رودخانه، باغات میوه و دامنه های البرز مرکزی اشاره نمود. مسیر دذسترسی با ماشین از جاده چالوس است ولی بسیاری از کوهنوردان از قله توچال پس از طی کردن حدود ۱۱ کیلومتر با پای پیاده در میان دامنه و کوهپایه های به این روستا میرسند.

  برج میدانک (آسارا): برج آرامگاهی میدانک که به برج تهمینه نیز شهرت دارد یکی از اثار تاریخی و با ارزش آسرای کرج است. این برج در روستای میدانک قرار دارد و قدمت آن را به دوره تیموری نسبت داده اند. فضای داخلی این برج دارای پلانی مربع شکل است که چهار قوس عقب نشسته آن در هر ضلع پلان چلیپایی را در ذهن تداعی می کند. پوشش این برج به صورت گنبدی دو پوش است در حال حاضر پوشش بیرونی ان از بین رفته است و تنها پوشش زیرین باقی مانده است. از تزئینات این برج می توان به کادربندی، قطاربندی در فضای داخلی، ایوان و بقعه اشاره نمود و مصالح بکار رفته در ساخت این بنا سنگ، گچ و نوعی ملاط ساروج هستند.

  غار یخ مراد: غاری است طبیعی و بسیار دیدینی که در شهر کرج در منطقه گچسر قرار گرفته است. دریچه ورودی این غار در ارتفاعات کوه های منطقه قرار دارد ومسیر غار عموما شیب دار ورو به پایین است که نهایتا با رسیدن به اعماق کوه، با چشمه های یخ زده در کف زمین و استالاکتیتهای اسفنجی غار مواجه میشوید. ارتفاع ایت غار زیبا از سطح دریا حدود ۲۶۴۰ متر است و دهانه آن سه متر پهنا و هشت متر ارتفاع دارد. برای تردد داخل این غار نیاز به وسایل فنی و مجهز است. غار یخ مراد در ماه های اسفند و فروردین قندیل های بسیار زیبایی دارد که بسیار دیدنی هستند.

  خوراکی

  استان البرز به دلیل اینکه یک استان جدید است و از استان تهران جدا شده است و اقوام گوناگونی به این استان تازه تاسیس مهاجرت نموده اند، دارای تنوع غذایی بومی و محلی خاصی نیست ولی یکی از مراکز اصلی تولید محصولات غذایی و با کیفیت در ایران بشمار میرود. از جمله آنها می توان محصولات کشاورزی، باغی، دامداری، عسل، گردو، پرورش ماهی، سبزیجات اشاره نمود. تنهای غذایی که می توان مختص منطقه طالقان از آن یاد نمود مرجو خورشت یا خورشت عدس طالقونی است.

  صنایع دستی

  از جمله سوغات و محصولات بومی این استان میتوان به این موارد اشاره کرد : منبت کاری، مصنوعات چرمی، آهنگری، محصولات چوبی و معرق کاری.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته