• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی

  استان خراسان رضوی را همه با نام مشهد مقدس می شناسند. شهر امام رضا (ع). شهری مقدس و زیارتگاه عاشقان وی. شهری که بعنوان قطب گردشگری مذهبی در ایران از داخل و خارج مسافر و زائر دارد. این استان که در منتهی الیه شمال شرقی ایران قرار دارد از شمال با کشور ترکمنستان و افغانستان همسایه است و همسایه های داخلی آن خراسان جنوبی، یزد، سمنان و خراسان شمالی هستند. خراسان در زبان فارسی یعنی خاور زمین و از دو کلمه خور به معنی آفتاب و آسان به معنی محل طلوع خورشید تشکیل شده است که در کنار یکدیگر به معنی طلوع آفتاب است و واژه رضوی در نام این استان به مقبره امام رضا در شهر مشهد اشاره دارد.

   

  مشهد

  حرم امام رضا (ع): مقبره امام رضا امام هشتم شیعیان در شهر مشهد قرار دارد و زیارتگاه مهم و با ارزشی است برای مسلمان ایران و سایر کشورهای مسلمان. وجود این بارگاه در شهر مشهد باعث شده است تا صنعت گردشگری این شهر رونق زیادی پیدا کند و نه تنها بعنوان گردشگری مذهبی بلکه امروزه بعنوان گردشگری سلامت و سایر جاذبه های توریستی از اهمیت بالایی برخوردار باشد. گنبد حرم امام رضا تا زمان صفویه مزین به کاشی کاری نفیسی بوده است که در سال ۹۳۲ هجری، شاه طهماسب اول کاشی های مزبور را جمع آوری می کند و گنبد را با طلاپوشش می دهد. این حرم همچنین دارای ۲۱ رواق که دور تا دور حرم قرار دارند می باشد. از دیگر بخش های این مجموعه می توان مساجد، آرامگاه ها، رواق و صحن آن را نام برد.

  مسجد گوهرشاد: مسجد گوهر شاد درجنوب حرم امام رضا در شهر مشهد قرار دارد و تاریخ ساخت آن به سال ۸۲۱ هجری قمری میرسد. این مسجد به دستور گوهرشاد همسر شاهرخ از پادشاهان تیموری بنا شده است. به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی کاری و خط و اسلوب معماری مسجد از نفیس ترین شاهکارهای معماری ایرانی اسلامی در دوره تیموریان است. نام گوهرشاد در دو محل با کاشی معرق نگاشته شده است. یکی در قسمت بالای دربنقره ای که به دارالسیاده (نام یکی از رواق های این مسجد) می رود و دیگری بر کتیبه ایوان مقصوه (مهمترین ایوان این مسجد) که به خط زیبای شاهزاده بایسنقر می باشد. در قسمت وسط نیز کتیبه ای به نام محمد رضا امامی وجود دارد. شیوه معماری این بنای زیبا به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی سالها گنبد آن چهار بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

  آرامگاه نادر شاه افشار: آرامگاه نادرشاه بنایی است در مجموعه ای بنام باغ موزه نادری در مشهد که یادبود نادرشاه افشار در سال ۱۳۴۲ خورشیدی توسط استاد هوشنگ سیحون در آن ساخته و نصب شده است. ساختمان این آرامگاه زیبا در قسمت مرکزی محل تدفین نادرشاه است و از دو تالار و موزه تشکیل شده است. در این موزه اسلحه های دوران های مختلف تاریخ ایران و آثاری از نادرشاه نگهداری می شود.نادر شاه در زمان حیاتش دستور احداث آرامگاه را داده بود. این آرامگاه در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در مجاور باغ شاهی و روبروی حرم امام رضا از خشت و گل بنا شد. قوام السلطنه در اواخر عهد قاجاری در سال ۱۲۹۶ خورشیدی آرامگاه تازه ای ساخت و استخوانهای نادر شاه را به ان منتقل نمود. پس از آن در سال ۱۳۳۵ توسط انجمن آثار ملی یران برای ارج نهادن بیشتر برای این شاه ایرانی، تصمیم به ساخت مقبره ای بهتر و جدید تر در همان محل گرفته می شود که ساخت آن در سال ۱۳۳۶ آغاز می شودو در سال ۱۳۴۲ به پایان می رسد.

  پارک جنگلی وکیل آباد: پارک جنگلی وکیل آباد نزدیکترین ییلاق عمومی به شهر مشهد استکه در فاصله هشت کیلومتری این شهر واقع شده. مساحت این پارک بیش از ۷۰ هکتار است و داری رودخانه ای فصلی میباشد. این پارک بزرگ که در گذشته مالکی خصوصی داشته است در سال ۱۳۴۸ خورشیدی بعنوان ملک موقوفی در اختیار شهرداری منشهد قرار گرفت تا برای استفاده عموم از آن بهره برداری شود. آبیاری این جنگل توسط آب قنات صورت می گیرد و رودخانه آن تنها در فصل های پر بارش آب کافی وجاری دارد. از دیگر بخش های این پارک که به آن اضافه شده است می توان باغ وحش و شهر بازی را نام برد.

  روستای تاریخی کنگ: روستای ییلاقی کنگ از توابع بخش طرقبه شهرستان مشهد دارای خانه های پلکانی و زیبایی است. بنا به روایات و تاریخ، این روستا به جای مانده از دوران قبل از اسلام است. این روستا در یکی از دامنه های شمال شرقی ارتفاعات بینالود و در جوار رودخانه کنگ احداث شده است. کنگ در لغت دومعنا دارد؛ پرنده ای قوی پنجه که در مناطق کوهستانی زندگی می کند و در معنی دیگرش، از آن بعنوان دژی مستحکم تعبیر شده است. کوه ها و چشماندازهای زیبای این روستای تاریخی از جمله جاذبه های طبیعی و گردشگری آن میباشد. تکیه و مسجد این روستا قدمتی بالغ بر ۱۵۰ سال دارند.

  منطقه ییلاقی شاندیز: این شهر در ۲۷ کیلومتری شمال غربی شهرستان مشهد واقع شده است. شاندیز در سال ۱۳۸۴ به عنوان تنها منطقه نمونه بین المللی گردشگری ایران معرفی گردید. به علت قرار گرفتن این منطقه در دامنه های شمالی سلسله ارتفاعات بینالود و برخورداری از آب وهوای معتدل و آب فراوان و باغهای وسیع و مناظر طبیعی دیدنی اش، آن به عنوان یکی از کانون های گردشگری برای استان تبدیل نموده است. این شهر دارای پوشش گیاهی انبوه و متراکمی از درختان و فضای سبز مناسبی است. نماد این شهر توریستی درخت چناری است که در حدود ۲۷۰۰ سال سن دارد و در زمانی بعنوان نشان شهرداری شاندیز از آن استفاده شده بود. مهمترین محصول باغی شاندیز گیلاس است که در فصل بهار شکوفه های بسیار زیبایی دارند و مناظر چشم نوازی را ایجاد می کنند.

  پارک کوه سنگی: کوه سنگی یکی از معروفترین پارک های قدیمی وزیبای مشهد است که در دامنه کوه های جنوبی این شهر قرار دارد. در بالای این پارک دو کوه بزرگ سنگی قرار دارد که برای حضور گردشگران بسیار زیبا و جذاب است. مساحت این پارک در حدود ۲۰ هزار متر مربع است و دارای استخر، رستورانهای متنوع، مراکز خرید و بازی است.

  آرامگاه خواجه ربیع: این آرامگاه زیبا در شمال غربی شهرستان مشهد قرار دارد. نام خواجه ربیع در تاریخ، ربیع بن خثیم یاد شده است. وی از اصحاب پیامبر و نیز از سرداران سپاه حضرت علی (ع) بوده است. طرح آرامگاه در نمای بیرونی هشت ضلعی و در درون چهار ایوانی است. از انتهای ایوانهای اضلاع بزرگ راهروهایی به درون باز شده ا ند. بر فراز این بنا گنبد فیروزه ای رنگی قرار گرفته است که داری ارتفاع ۱۸ متر است. بقعه خواجه ربیع از نظر هنری نیز جایگاه بالایی دارد، زیرا کاربرد کاشی های الوان درنمای خارجی، نقاشی های طلایی رنگ بر رویه دیوار داخلی و نیز دو کتیبه به خط علی رضا عباسی در سالهای ۱۰۲۶ و ۱۰۲۹ هجری قمری جلوه خاصی به آن بخشیده است. کاشی کاری این آرامگاه از نوع یک رنگ و معرق و زیر رنگی است که نقش های زیبای هنری و گیاهی و کتیبه های را شکل داده اند.

  نیشابور

  دهکده توریستی چوبی: دهکده چوبین نام روستایی است در شش کیلومتری نیشابور. این دهکده زیبا و توریستی دارای یک مسجد تمام از چوب ساخته شده است و بعنوان یکی از جاذبه های مهم این منطقه از آن یاد می شود. از سایر جاذبه های این دهکده می توان به موزه، خانه های چوبی، رستوران، آلاچیق، فروشگاه و کتابخانه اشاره نمود. مسجد این دهکده اولین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان است. این بنا دارای ۲۰۰ متر مربع وسعت دارد و در ساخت آن از چهل تن چوب استفاده شده است. مناره های این مسجد به گونه ای اتصال دارند که در داخل مسجد هیچ ستونی دیده نمی شود. از جمله چوب های مورد استفاده در ساخت این مسجد و خانه های چوبی دهکده می توان از انواع کاج ها، اشن، سپیدار، گیلاس، گلابی، زبان گنجشک، گردو و توت را نام برد.

  آرامگاه خیام نیشابوری: مجموعه خیام که شامل آرامگاه وی و موزه است، محل دفن شاعر نامدار، ریاضیدان و ستاره شناس ایرانی بنام خیام نیشابوری است. مجموعه باغ آرامگاه از جمله باغ‌ های دیدنی و زیبای دوران معاصر است که کتابخانه، موزه و مهمانخانه را تشکیل می دهد. تندیسی از حکیم عمرخیام در محوطه ورودی باغ نصب شده است. مساحت باغ خیام، بیست هزار متر مربع و بنای آرامگاه با ۱۸ متر ارتفاع بر ۱۰ پایه استوار شده است.  بر دیواره های مشبک آن رباعیاتی از خیام روی کاشی به چشم می خورد و اطراف آن‌را درختان کاج احاطه کرده‌اند. آرامگاه خیام از ساختمان‌ های شاخص طراحی شده در ایران است که تلفیقی از عناصر سنتی و مدرن در ان استفاده شده است. طراح و معمار آرامگاه و محوطه پیرامونی آن “مهندس هوشنگ سیحون” بوده ‌است. موزه تخصصی خیام نیز در نزدیکی آرامگاه قرار دارد. در سال ۱۳۷۶ ساخته شده است و در سال ۱۳۷۹ افتتاح شده است. در این موزه ابزار و ادوات مربوط علم نجوم به نتمایش درامده است. تندیس حکیم عمر خیام نیشابوری نیز در محوطه این موزه قرار دارد. این موزه شامل چهار بخش زیر است. بخش اول آثار مربوط به نجوم و ابزارآلات رصد و ستاره شناسی، اسطر لاب، انواع قطب نما وصور فلکی است. در بخش دوم نیز ظروف مفرغی و فلزی معاصر از قرن پنجم تا هفتم وجود دارد. بخش سوم شامل ظروف سفالین، لعابدار مربوط به قرن سوم تا هفتم هجری قمری نمایش داده شده اند. همچنین در بخش چهارم میتوان نسخ خطی، نسخ خطی نجوم و تابلوهای مربوط به حکیم عمر خیام را مشاهده نمود.

  آرامگاه عطار نیشابوری + مقبره کمال لملک: فرید الدین ابو حامد محمد عطار نیشابوری یکی از عرفا و شاعران بلند نام ادبیات فارسی در اواخر سده ششم و اوایل سده هفتم است که در سال ۵۱۳ هجری قمری مطابق با ۱۱۱۹ میلادی در شهر نیشابور کنونی زاده شد. آرامگاه عطار نیشابوری در جوار قبر کمال الملک نقاش شهیر ایرانی در باغی زیبا و با صفا قرار دارد و یکی از جاذبه های مهم گردشگری این منطقه بشمار می رود. وی از شاعران پرکار ایرانی بود که بنا به نظر عارفان در زمینه عرفانی از مرتبه ای بسیار بالا برخوردار بوده است. آرامگاه عطار نیشابوری بنایی است تاریخی بجای مانده از در دوره تیموری که در دوره پهلوی در سال  ۱۳۱۴ توسط انجمن آثار ملی ایران مرمت کامل شد و در دهه ۷۰ نیز بازسازی هایی بر آن صورت گرفت. این بنا دارای هشت ضلع و گنبدی کاشی کاری شده دارد وچهار در ورودی آن را احاطه کرده اند. در نمای بیرونی آن چهار غرفه کاشی کاری شده نیز به چشم می خورد.

  باغ قدمگاه: این باغ در بستری کوهستانی و در دامنه جنوب کوه بینالود و رو به دشت نیشابور واقع شده است. این باغ از سمت جنوب به جاده نیشابور مشهد متصل است و از مشهد ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد. این مکان بعنوان مکانی مقدس سابقه طولانی دارد. این باغ را به امام رضا (ع) نسبت داده اند که در ان حضور داشته است. وجه تسمیه این باغ با توجه به وجود سنگیسیاه است که جای دو پا بر آن نقش بسته است. بقعه این مجموعه بنای زیبایی است که بنام قدمگاه از قرن یازدهم هجری در نزدیکی نیشابور بر جای مانده است و بصورت هشت گوش با ایوانهای بلند و طاق نماهای دو طبقه ساخته شده است. بقعه قدمگاه که با کاشی کاری تزئین شده است دارای کاشی های خشت هفت رنگ و گچ بری است و در مرکز باغ قرار گرفته است. از کتیبه موجود در بقعه تاریخ بنای آن به سال ۱۰۹۱ هجری قمری و به امر شاه سلیمان باز میگردد.

  امامزاده محروق: امامزاده محروق یکی از نوادگان امام زین العابدین است که در پی شورشی بر علیه خلیفه شکل میگیرد و وی جانش را از دست می دهد. آرامگاه این امامزاده که در کنار آرامگاه خیام نیشابوری شاعر بلند آواز ایرانی قرار دارد در شمار آثار تاریخی به ثبت رسیده است. برخی از ایران شناسان از ایوان این امامزاده بعنوان دومین کاشی کاری نفیس ایرانی پس از مسجد شیخ لطف الله در اصفهان یاد می کنند.

  میل ایاز: مناره میل ایاز، از قدیمیترین و مهمترین آثار دوران غزنویان است که به همت ارسلان اذب والی و سپهسالار توس در زمان سلطان محمود غزنوی ساخته شده است. پس از مرگوی که در سال ۴۱۹ یا ۴۲۰ اتفاق افتاده است، در این بنای ساده اما زیبا دفن شد. مناره این بنا دارای چهل متر ارتفاع و قطری برابر با پنج متر و نیم است که حدود یکصد پله برای صعود به آن دارد. اطراف بالای مناره نوشته ای از آجر با خط کوفی به چشم می خورد و فضای داخلی با رنگ های مختلف و نقوش مذهبی، هندسی و کتیبه ای با خط کوفی و گچ بری شده مزین شده است.

  توس

  گنبد هارونیه: سالم ترین اثر تاریخی بر جای مانده از شهر تاریخی تابران توس بنای هارونیه است که در ضلع غربی بلوار پردیس واقع شده است. با توجه به مستندات تاریخی این مقبره یا خانقاه متعلق به اویل قرن هشتم هجری قمری در دوره ایلخانیان است. این بنا از بزرگترین بناهای دوران ایلخانی در این استان است که سالها مورد حفاظت و مرمت قرار گرفته است. گنبد آن دارای دو پوشش است که پوشش بیرونی بر اساس شواهد بازسازی شده است. این آرامگاه بعنوان یکی اثر تاریخی و ملی به ثبت رسیده  است.

  آرامگاه حکیم ابواالقاسم فردوسی: بنای تاریخی ابواقاسم فردوسی حماسه سرای بزرگ ایرانی در شهرک تاریخی توس در ۲۵ کیلومتری شهرستان مشهد واقهع شده است. این آرامگاه زیارتگاه اهل هنرو فرهنگ ایرانی است که از مهمترین و پربازدید کننده ترین جاذبه های گردشگری استان بشمار میرود. شاهنامه فردوسی مهمترین اثر حماسی این شاعر نامدار است. احداث بنای فعلی آرامگاه فردوسی از سال ۱۳۰۷ هجری شمسی آغاز و در سال ۱۳۱۳ پایان یافته است. در مجموعه تاریخی فرهنگی فردوسی علاوه بر ساختمان آرامگاه یک موزه وکتابخانه نیز وجود دارد.

  سرخس

  آرامگاه بابا لقمان: بنای مقبره شیخ لقمان سرخسی از عرفای قرن چهارم هجری قمری از ابنیه های مهم و زیبای تاریخی است که در سه کیلومتری سرخس قرار گرفته است. این بنا شامل گنبدی آجری است با ایوانی بلند و تزئیناتی از آجرکاری و گچ بری. قسنتی از این آرامگاه را به زمان سلجوقیان نسبت داده اند و مابقی اش را به قرن هشتم هجری قمری. بنای کنونی مقبره بابا لقمان دارای گنبد دو پوش آجری است.

  کاروانسرای رباط شرف: کاروانسرای رباط شرف به سبک معماری رازی ساخته شده است و در۴۵ کیلومتری شهر سرخس واقع گردیده است. در کهن ترین متون جغرافیای اسلامی از رباط به عنوان آبگینه یاد شده است. طبق مدارک و متون تاریخی بانی این کاروانسرا فردی بنام شرف الدین ابوطاهر بن سعد الدین بوده است که مدتی حاکم مرو و سرانجام صدران سلطان سنجر را به عهده داشته است. با توجه به کتیبه های موجود در این کاروانسرا ساخت آن به سال ۵۴۹ هجری قمری در زمان سلطان سنجر سلجوقی باز می گردد. عمده مصالح بکار رفته در ساخت این بنا آجر و گچ است و بی شک از جاذبه های زیبا و مهم این استان به شمار می رود. گچ بری های داخلی و بیرونی این کاروانسرا در نوع خود بی نظیر هستند تا جایی که کتیبه های حاشیه محراب های دو نماز خانه این بنا، با بهترین کتیبه های محراب های مساجد ایران از لحاظ زیبایی برابری می کند.

  سایر

  کلات نادری (کلات): شهر کلات با نام نادرشاه گره خورده است. کلات نادری که قلعه و قمصر نادر معنی می دهد، چیزی بیش از یک قصر است و دارای اهمیت زیادی بوده. کلات نادری در ۱۷۰ کیلومتری شهرستان مشهد قرار دارد و از آنجایی که در نزدیکی جاده قدیمی و تاریخی ابریم قرار داشت است از اهمیت بالایی نیز برخوردار بوده است. معروفترین بخش این بنا قصر خورشید آن است. این کاخ در سه طبقه و دوازده اتاق توسط اسرای هندی بدستور نادر شاه ساخته شده بود. این قصر از ۶۵ برش سنگی بنا شده است و دارای سه طبقه میباشد. گچبری ها و طلاکاری های زیبایی درون این قصر به چشم میخورند. روبروی این قصر مسجد گنبد کبود متعلق به دوران ایلخانی قرار دارد که در زمان نادر افشار مرمت شده است. سرزمین کلات با توجه به اینکه در میان کوه ها قرار گرفته است، به سرزمینی مستحکم و نفوذ ناپذیر شهرت یافته بود. و دلیل انتخاب کات از سوی نادر شاه همین بود. وی توانست گنجینه های با ارزشی از دوران خود را در این منطقه از دست دشمنان حفظ نماید. به عبارت دیگر، کاخ خورشید کاخ و محل نگهدری گنجینه های نادر شاه بوده است. تخت طاووس، الماس کوه نور و گنج های حاصل از جهانگشایی اوبه هندوستان که فراوانی و ارزش شان بسیار بالا بوده است در این کاخ نگهداری می شده اند.

  قنات قصبه (گناباد): قنات قصبه گناباد بعنوان قدیمی ترین، عمیق ترین و طولانی ترین قنات استان شناخته شده است و دارای آب فراوانی میباشد. مورخینبنیاد این قنات را به دوره هخامنشیان یعنی ۲۵۰۰ سال پیش می دانند. قنات قصبه گناباد یعنوان یکی از شگفت انگیز ترین دست ساخته های بشری در طول تاریخ و نمادی از هم نوایی بشر با طبیعت توجه بسیاری از مورخان و پژوهشگران ایرانی و خارجی را به خود جلب نموده است.

  یخدان کوثر (بیدخت): اینبنای قدیمی بجای مانده از دوران قاجاریه است و در چهار کیلومتری شمال شرقی بیدخت قرار گرفته است. این بنا در سال ۱۳۸۰ بعنوان یکی از آثار تاریخی ایران به ثبت ملی رسیده است. از این بنا بعنوان نگهداری مواد غذایی استفاده می شده است.

  میل رادکان (چناران): این بنا در فاصله ۷۴ کیلومتری مشهد قرار دارد. برج رادکان با ارتفاع ۲۵ متر، با بدنه ای استوانه ای شکل و گنبدی مخروطی اثری تاریخی است مربوط به قرن هفتم هجری. اینبرج که در گذشته تصور میشد آرامگاه یکی از شاهان دوره ایلخانی است، در واقع برجی است برای تعیین زمان و چهار فصل سال در زمان های گذشته. این برج سندی بر کار علمی خواجه نصیرالدین طوسی منجم بزرگ و شهیر ایرانی است. تاریخ منقوش بر کتیبه این برج سال ۶۶۰ هجری قمری را نشان می دهد که همزمان با اتمام ساخت بناهای وابسته به رصد خانه مراغه است را نشان میدهد. این برج به دوازده برج خشتی بیرونی با پهنا و بلندی پایه گذاری شده است و برج را به دوازده بخش ۳۰ درجه ای تقسیم کرده است. هر دیوار ۳۰ درجه از زاویه افق را در بر میگیرد، دو درب در دیوار مقابل یکدیگر ساخته شده اند وبر دیوار ۳۶۵ ترک نی ستونی وجود دارد که برج را به ۳۶ ترک ده درجه ای تقسیم کرده است. انتخاب محل درب ها و دریچه ها در این برج اتفاقی نیست و درست در راستای طلوع یلدایی بعنوان آغاز زمستان و غروب آغاز تابستان در پهنه برج ساخته شده است و این برج تنها برجی است که می توان از طریق آن چهار فصل و سال کبیسه و آغاز نوروز را معین کرد.

  خوراکی

  غذاهای سنتی و بومی این منطقه با عطر زعفران مشهد گره خورده است. استان خراسانرضویدارای تنوع غذایی خومبی است و مردم بومی این منطقه از ایران در هر زمان و مراسم خاص خود از غذاهای مخصوص استفاده می کنند. از جمله غذاها و موتد غذایی این منطقه می توان به این موارد اشاره نمود: اشکنه، کمه جوش، ساطری پلو، حلیم عدس خراسانی، قروتو، آش آبکش، توگی سرداغی، آش ماستی، دیگچه مشهدی، زعفران مرغوب، زرشک، شله مشهدی، کباب شیشلیک شاندیز، یتیمچه، چنگالی، خورشت ریواس، رشته پلو.

  ساطری پلو: یکی از غذاهای پرطرفدار و خوش مزه این استان ساطری پلو است. که البته جزو غذاهای سنتی استان های خراسانشمالی و جنوبی نیز محسوب میشود. این پلوی خوش طعم و سنتی را میتوان بعنوان غذایی کامل برای وعده غذایی انتخاب نمود. ترکیبات اصلی این غذا شامل برنج، هویج، گوشت چرخکرده، کشمش پلویی و زعفران هستند. در سفر به این ناحیه از ایران توصیه می گردد حتما از این غذا امتحان کنید و لذت ببرید.

  کباب شیشلیک: این کباب از دسته غذاهای گران و بسیار لذیذ این منطقه است که امروزه در سراسر ایران دارای شهرت و محبوبیت است. این کباب از شش تکه گوشت راسته گوسفندی تهییه می شود و طعم فوق العااده ای دارد. در این روش کباب گوشت، تکه های گوشت همراه با دنده به سیخ کشده می شوند و روز آتش طبخ میشود. برای طعمدادن به گوشت آن از ماست، زعفران، فلفل و روغن و نمک استفاده می شود.

  صنایع دستی

  از جمله تولیدات بومی و سنتی و نیز صنایع دستی این استان میتوان به سماور سازی، پوستین دوزی، آینه کاری، ارغوان بافی، گلیم بافی، هرکاره تراشی، قالی مشهدی، نمد بافی، فیروزه تراشی اشاره نمود.

  فیروزه کاری: فیروزه کوبی از جمله صنایع دستی این استان است وبا نشاندن قطعه های سنگ فیروزه به حالت موزلییکی بر سطح ظروف، زیورآلات و اشیای تزئینیم انند مس و نقره و یا برنج ساخته می شوند. هر چه فیروزه کوبی شده پرکار تر باشد و نظمداشته باشد ودارای فاصله کمتری بین قطعات فیروزه باشد، ارزش هنری آن بیشتر است و قیمت بالاتری دارد. این هنر در حدود ۶۰ تا ۷۰ سال پیش در اطراف شهرستان مشهد به دست یوسف حکیمیان انجام میشده است. ولی پس از آن در حدود بیست سال بعد، توسط فردی بنام حاج داداش به اصفهان هم برده میشود.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته