• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی

  جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی:

  این استان بزرگترین و پر جمعیت ترین استان ناحیه شمال غربی ایران است. استان آذربایجان شرقی با کشورهای ارمنستان و آذربایجان همسایه است و مرز مشترک دارد. آب و هوای این استان  سرد کوهستانی است وکه محدوده آن را کوهستان و ارتفاعات فرا گرفته است و محل تلاقی دو رشته کوه مهم البرز و زاگرس است و بلندترین نقطه آن، قله کوه سهند میباشد. مرکز این استان شهر تبریز است و دارای جاذبه های تاریخی زیادی میباشد. این کتیبه و دیگر کتیبه های سردر مسجد کبود به خط نعمت الله البواب خوشنویس مشهور سده نهم است. سنگفرش کف این مسجد زیبا بسیار خوش منظر بوده و مورد آسیب واقع نشده است. درب ورودی مسجد به دهلیز باز می شود.

   

  تبریز

  مسجد کبود + موزه آذربایجان: بنای تاریخی مسجد کبود که به آن “گوی مسجید” نیز گفته میشود از آثار ارزشمند سلسله ترکمنانان  “قراقویونلو”  ها است که در مرکز شهر تبریز واقع شده است. این بنا به سال ۱۳۱۰ خورشیدی جزو آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.  خصوصیات بارز و شهرت این مسجد با معماری تلفیقی و شگف انگیزش  به دلیل کاشیکاری های معرق، تلفیق آجر و کاشی، اجرای نقوش پرکار در آن می باشد که زینت بخش سطوح داخلی و خارجی بنا بوده و با توجه به این عظمت و زیبایی لقب فیروزه اسلام یافته است. زلزله سال ۱۱۹۳ هجری قمری سبب فرو ریختن گنبد ها و خرابی آنها شده است که تا حدودی تا به امروز مورد بازسازی قرار گرفته است. خش های باقی مانده شامل طاق ها و پایه ها به سال ۱۳۱۸ انجام شده است. سر در اصلی این مسجد که با کاشی کاری های معرق مزین شده اند، کتیبه ای دارد به خط رقاع (از جمله خطوط شش گانه در خوشنویسی اسلامی است) که به سال ۸۷۰ قمری بر روی این بنا نصب شده است. این مسجد دارای معماری و طرح مربع شکل است که طول هر آن شانزده و نیم متر میباشد. گنبدی فیروزه ای شکل دارد که بسیار بزرگ و چشم نواز است.  در صحن و محل عمارت های این مسجد دبستان جهانشاه و موزه آذربایجان برپاست که در سال ۱۳۳۷ خورشیدی ساخته شده اند و اکنون یکی از مراکز دیدنی و تاریخی تبریز است. موزه مشروطه مهمترین قسمت موزه آذربایجان میباشد.

   

  روستای کندوان: دهکده توریستی کندوان در فاصله ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی اسکو و ۶۲ کیلومتری شهر تبریز واقع شده است. این روستای صخره ای در میان دره ای با صفا و سرسبز قرار گرفته است و دارای خانه های هرمی شکل است با پنجره هایی از دل کوه که به بیرون چشم انداز دارد. کندوان خود تاریخ است و در روایات آمده است پیشینه بیش از ۶۰۰۰ هزار ساله دارد. دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد و از ییلاقات این استان به شمار می رود چشمه های زلال آب معدنی آن  شفا بخش برای بیماران کلیوی است. واژه کندوان گویای نوع خانه های اهالی این روستا است که آشیانه خود را در دل سنگ ها ساخته اند. روستای تاریخی و صخره ای کندوان در دل کوههای استوار سهند بنا شده اند و از این حیث که همچنان در آن سکونت انجام میشود در نوع خود بیظیر است. روستای کندوان در کنار دو روستای صخره ای دیگر در کاپادوکیه ترکیه و داکوتا آمریکا تنها روستایهای صخره ای در جهان هستند که امروزه تنها در روستای کندوان زندگی جاریست. این روستا در سال ۱۳۷۶ بعنوان یکی از اثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کرانهای ایجاد شده در دل این کوه در اثر فعل و انفعالات آتشفشانی پدیده آمده اند که طی هزاران سال در اثر وزش باد و باران به این شکل درامده اد و سالهاست که سکونتگاه مردم این روستا شده است. بخشی از این خانه های صخره به هتلی مجلل تبدیل شده اند که بسیار مورد توجه گردشگران واقع شده است.

   

  خانه مشروطه:  بنای تاریخی خانه مشروطه، با معماری دوره قاجاری در محله قدیمی راسته کوچه در کنار بازار تبریز واقع شده است. خانه مشروطه در سال ۱۲۴۷ هجری خورشیدی (۱۸۶۸ میلادی) بنا شده است.  این خانه پس از به توپ بسته شدن مجلس به سال ۱۲۸۷ هجری شمسی مرکز تجمع جمعی از برجسته ترین چهره های مشروطه آذربایجان بوده است و در جنگ های یازده ماهه تبریز علیه نیروهای دولتی، ستاد فرماندهی و محل تشکیل جلسان سران و اعضای مجاهدین مشروطه به شمار می رفت. این بنا دارای ۱۳۰۰ متر مربع مساحت دارد و دارای دو طبقه میباشد. از ویژگی های منحصر بفرد خانه مشروطه میتوان به پنجره های ارسی، درب های منبت کاری شده، غلام گردش (دیواری حائل میان دو اتاق دیگر، اتاقی که میان دو اتاق واقع شده باشد) ، کلاه فرنگی و نورگیر آن اشاره نمود.

   

  شاه گلی: احداث اولیه بنای شاه گلی (ائل گلی) را به پادشاهان آق قویونلوها و توسعه آن را به دوره صفویه نسبت داده اند. این مکان بعنوان آبگیر در آبیاری باغات و مزارع اطراف کاربرد داشته است. بازسازی استخر وتراس های این بنا نیز در سال ۱۱۶۵ هجری شمسی صورت گرفته است. اگر چه مجموعه شاه گلی را به استخر شاه ترجمه کرده اند، اما در واقع عبارت پیشوند شاه به معنای بزرگ و وسیع با واژه گول به معنای استخر ترکیب شده است تا وصف شکوه و بزرگی این مجموعه باشد. وسعت این استخر چیزی در حدود ۵ هکتار است. ائل گلی، تا پیش از روی کار آمدن صفویان بزرگترین منبع ذخیره آب برای آبیاری مناطق شرقی تبریز تا دروازه تهران بوده است. در دوران حکومت صفویان، تمام شن و ماسه های موجود در محوطه داخلی استخر جمع آوری شد و دیواره های سنگی به دور آن کشیده شد تا از استحکام بیشتری برخوردار باشد. همچنین در دوران قاجاری نیز مسیرهایی برای تردد در اطراف استخر احداث و اطراف آن درختان تبریزی و بید مجنون کاشته شد. از دوره پهلوی نیز این محوطه به شهرداری تبریز واگذار گردی و تا به امروز بعنوان یکی محل عمومی و گردشگری مورد استفاده قرار میگیرد. در وسط این مجموعه یک عمارت کلاه فرنگی هشت ضلعی نیز وجود دارد که به تالار پذیرایی و رستوران تبدیل شده است.

   

  مسجد جامع تبریز:  مسجد جامع تبریز که به مسجد جمعه نیز معروف است، یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی این شهر به شمار می رود. این مسجد دارای دو ورودی است، یکی در سمت شمال که از طریق آن می توان به صحن مسجد راه یافت و دیگری درب جنوب است که به کوچه مجاور مسجد راه دارد. این مسجد که در کتب تاریخی از ان به عنوان جامع کبیری نیز نام برده شده است، از ابتدای تاسیس، مسجد مهم و جامع شهر تبریز بوده است و پس از آن بازار تبریز گرداگرد آن شکل گرفته است. قدیمی ترین بخش آن شبستان وسیعی است از تاق و گنبدهایی بر فراز ستون های هشت گوش آجری که زینت بخش آن پچ بری های ظریف و هنرمندانه دوره روادیان (مقارن با دوره سلجوقیان) است. مسجد جامع تبریز در دوره ایلخانان مغول مورد بازسازی قرار گرفته است و بخش هایی نیز به آن افزوده شده که محراب گچ بری شده یادگار این دوره تاریخی می باشد. این بنا در سال ۱۳۱۰ خورشیدی بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

   

  دانشکده معماری تبریز:  بنای این دانشکده شامل سه ساختمان تاریخی بجای مانده از دوران زندیه و قاجاریه است و در برگیرنده معماری متنوع و زیبای ایرانی و اسلامی است. ساختمان بهنام، ساختمان قدکی و ساختمان گنجه ای زاده. ساختمان بهنام یادگار دوره زندیه است که ۱۹۰۰ متر مربع وسعت دارد و آثاری از معماری این دوره را میتوان در آن مشاهده نمود. ساختمان قدکی نیز مربوط به دوره قاجاریه است و ۱۳۴۰ متر مربع مساحت دارد و در دو طبقه احداث شده است. این ساختمان همچنین دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی است. ساختمان گنجه ای زاده نیز به اواخر دوره قاجاری و اوایل دوره پهلوی اول باز میگردد و دارای شیوه معماری قاجاری است. به سال ۱۱۵۰ هجری قمری بنا شده است و از سال ۱۳۷۸ بعنوان ساختمان دانشکده معماری شهر تبریز مورد استفاده قرار گرفته است.

   

  ارگ علیشاه: بنایی است بسیار زیبا و شکوهمند بنام ارگ تبریز یا ارگ علیشاه وبجای مانده از مسجدی که در سالهای ۷۱۶ الی ۷۲۴ هجری قمری (قرن هشتم هجری) به دست تاجالدین علیشاه جیلانی از امرای گورکانیان ساخته شده است. قسمت جنوبی آن دارای طاقی بزرگ است که گفته می شود به دلیل فرونشستن بنیان بنیان و تعجیل در اتمام، طاق آن شکسته و فرو ریخته است. عرض این بنا ۳۰ متر و دارای ارتفاعی برابر با ۲۶ متر میباشد. معماری این بنا درای معماری آذری است و بعنوان نماد شهر تبریز شناخته شده است ئ به سال ۱۳۱۰ خورشیدی بعنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

   

  برج ساعت و عمارت شهرداری: عمارت تاریخی و بسیار زیبای شهرداری تبریز در سال ۱۳۱۴ خورشیدی در محل گورستان متروک نوبر با نظارت مهندسین آلمانی تبار در زمان شهرداری حاج ارفع الملک جلیلی احداث شده است. این بنای زیبا که گفته می شود به دستور رضا شاه پهلوی احداث شده است، دارای یک برج ساعت چهار صفحه ای است که با طنین موزون آهنگش هر پانزده دقیقه یکبار گذشت زمان را اعلام می کند. نمای خارجی عمارت شهرداری از سنگ تراشیده شده و نقشه ساختمان مطابق معماری ساختمانهای آلمانی در جنگ جهانی دوم میباشد و دارای طرحی شبیه به شکل عقاب در حال پرواز است. این ساختمان همچنان بعنوان ساختمان شهرداری تبریز و موزه شهر تبریز مشغول به غعالیت است. این عمارت در سال ۱۳۷۷ بعنوان اثر تاریخی دیگر از شهر تبریز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

   

  بازار تبریز: بازار شهر تبریز یکی از بزرگترین و مهم ترین بازار های سر پوشیده در ایران است که ذارای مساحتی بالغ بر یک میلیون متر مربع دارد که از این بابت میتوان آن را بزرگترین بازار سرپوشیده جهان نیز نام برد. بازار تبریز در مرداد ماه سال ۱۳۸۹ خورشیدی بعنوان اولین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این بازار از بازارچه ها، تیمچه ها، سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل شده است. در گذشته به جهت قرار گرفتن  شهر تبریز بر سر چهارراه جاده ابریشم و گذر روزانه هزاران کاروان از کشورهای مختلف از آن، باعث شده است این شهر و بازار از رونق اقتصادی بسیار خوبی برخوردار شود. این مجموعه عظیم در سال ۱۳۵۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تاریخ ساخت این بنا به درستی مشخص نیست، اما از آنچه در تاریخ و روایات یاد شده می توان بنا به سفرنامه ها و بازدید های جهانگردان در سده چهارم هجری تا دوره قاجاریان اطلاعاتی کسب نمود.

   

  برج خلعت پوشان: در ده کیلومتری شهر تبریز در روستایی به نام کرکج، برج آجری بلندی وجود دارد که به برج خلعت پوشان معروف است. این بنای آجری از آثار دوره صفویه است که در دوره قاجاریه خلعت اعطایی پادشاهان بر دوش حاکمان و خدمتگذاران انداخته می شده است. اینبرج بصورت کثیرالاضلاع شانزده ضلعی ساخته شده و دارای سه طبقه است. اضلاع شرقی، غربی، شمالی و جنوبی بعنوان اضلاع اصلی دارای طول بیشتر وبزرگتر از اضلاع دیگر هستند و دارای درگاه های بلند میباشند. اضلاع این بنای زیبا دارای طاق های تزئین شده ای هستند که بر شکوه و زیبایی آن افزوده اند. در طبقه سوم این بنا که سقفی ندارد، هشت دیوار کنگره دندانه ای شکل ساخته شده است. در این قسمت برج در گذشته برای مراسم و مهمانی ها استفاده می شده است.

   

  موزه و مسجد صاحب الامر: این بنای باشکوه و تاریخی که در کنار بازار تاریخی تبریز واقع شده است خاطراتی از دوران رئنق تجارت و عظمت این منطقه را در گذشته های دور تداعی می کند. این بنای باشکوه به یادگار مانده از عهد صفویه است و چندین بار ویران شده و مجدد بازسازی گردیده است. بر اساس شواهد تاریخی در زمان شاه طهماسب اول صفوی، وی نماز را در این مسجد اقامه می کرده است و از این بابت در بسیاری از کتب تاریخی از این مسجد بنام مسجد شاه طهماسب نیز یاد شده است. در داخل این مسجد ده ها جلد کتاب قرآن، ادعیه و نقش برجسته های کلام وحی که در طول اعصار و قرنها توسط هنرمندان تبریزی ایجاد شده اند بشکل موزه در معرض نمایش قرار داده شده اند. این مسجد نیز بعنوان اثر تاریخی و مهم دیگری از شهر تبریز در سال ۱۳۸۰ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

   

  مراغه

  گنبد کبود: گنبد کبود از بناهای ارزشمند وزیبای دوره سلجوقیان است که دار یتزئینات به کار رفت بسیار زیبایی است که در مقایسه با بناهای دیگر این دوره و دوره ی ایلخانی بی نظیر است. این بنای ده پهلو دارای گنبد مخروطی شکلی بوده است که در گذر زمان از بین رفته است. گنبد کبود از دو بخش سردابه و اتاق اصلی تشکیل شده است. کلماتی همچون الله و حمد با فرمهای متنوعی به خط کوفی از عناصر تزئینی نقش برجسته بر دیوارهای سردابه برج هستند. دیوارهای داخلی این برج دارای تزئینات نقاشی به رنگ فیروزه ای بوده که در گذر زمان از بین رفته اند وتنها بخش کمی از آنها باقی مانده است. این گنبد نیز در فهرست آثار تاریخی این شهر به ثبت رسیده است.

   

  برج مدور: این بنای استوانه ای که مربوط به دوره سلجوقی است، بر خلاف دیگر برجهای شهرمراغه تنها درگاه ورودی آن دارای تزئینات است و سایر بخش های ان تنها آجر کاری ساده ای دارد. با توجه به کتیبه موجود در این برج که به خط کوفی به تحریر درآمده است، احتمال آن می رود این بنا بعنوان مقبره مورد استفاده قرار گرفته است ولی مزاری ناشناخته دارد. سردابه این بنا به شکل صلیبی و با سقف گنبدی آجری شکل است. فرم درگاه ورودی برج با الهام از نمای ضلع شمالی گنبد سرخ (گنبدی در مراغه) می باشد و تزئینات به کار رفته در آن علاوه بر فرم های هندسی ساخته شده با آجر و کاشی به شکل توپی بوده که اغلب از بین رفته است. داخل این برج نیز با تزئینات گچ و نقاشی مزین میباشد که در بخشهایی دچار فرسایش شده اند. کتیبه ای در این بنا وجود دارد که بنای آن را به سال ۵۶۳ هجری قری نشان می دهد ولی از بانی و مدفون آن چیزی اسم برده نشده است.

   

  رصد خانه مراغه: رصد خانه شهر مراغه رصد خانه ای است که در دوره هلاکوخان زیر نظر خواجه نصیر الدین طوسی بنا شده است. این رصد خانه روی تپه ای در غرب مراغه واقع شده است و امروزه تنها پی های بخش های مختلف آن باقی مانده است و بخشی از سدس سنگی (نوعی وسیله اندازه گیری در علم نجوم است برای اندازه گیری فاصله ستاره ها قبل از اختراع تلسوپ)  آن باقی مانده است. امروزه گنبدی برای حفاظت از این مجموعه با معماری خاص گنبدهای رصد ستارگان بر روی این اثر تاریخی و ارزشمند ساخته شده است.

   

  معبد مهر: این معبد در نزدیکی رصد خانه مراغه زیر یک گورستان تاریخی قرار دارد که با خاکبرداری بخش هایی از آن کشف شده است.  معبد مهر، نیایشگاه زیرزمینی و محل پرستش خورشید و برگزاری آیین مهرپرستی بوده است. معبد مهر بصورت زیرزمینی و صخرهای بنا شده است و بسیار زیبا و شگفت انگیز است. پیروان آیین مهرپرسیتی آن را با تراشیدن قطعه سنگی بسیار عظیم از جنس شیست با دهانه ای به عرض حدود پنج متر بوجود اورده اند. این بنا از نظر حجم کار و دقت هنرمندانی که در حجاری آن دخیل بوده اند می توان جزء نمونه های ارزنده ستایشگاه های کهن ایران دانست.

   

  جلفا

  کلیسای استپانوس: کلیسای استپانوس دومین کلیسای با ارزش و مهم ارامنه در ایران میباشد که در ۱۷ کیلومتری شهر جلفا واقع شده است. این کلیسا بر اساس آنچه در روایات آمده در سده نهم میلادی بنا شده است و در اثر زلزله دچار تخریب شدید می شود که در دوره صفویه مورد بازسازی قرار گرفته است. این کلیسای زیبا در سال ۱۳۴۱ خورشیدی در لیست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است و از نظز تاریخی دارای حائز اهمیت است. نام استپانوس برای این کلیسا برگرفته شده از نام شهید اول راه مسیحیت یعنی سنت استپانوس برگرفته شده است که در اغلب کشورهای دنیا کلیسایی به این نام وجود دارد. وی اولین نفری بود که در سال ۳۶ میلادی در اورشلیم توسط یهودیان کشته شد و لقب اولین شهید راه مسیحیت را از آن خود کرد. این کلیسا دارای برج ناقوس، نمازخانه، برج نگهبانی، تالار اصلی و حیاط بیرونی است. اهمیت تاریخی این کلیسا باعث گردید در سال ۱۳۸۶ همراه با سایر کلیساهای این استان در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت برسد.

   

  آبشار آسیاب خرابه: آبشار بسیار زیبای آسیاب خرابه یکی از زیباترین و عریض ترینآبشارهای ایران است که در ۲۷ کیلومتری هادی شهر در شهر جلفا قرار دارد. این آبشار با سرریز شدن رودخانه در عرض گسترده ای از کوه به پایین چشم انداز بسیار زیبایی را خلق می کند و از جاذبه های گردشگری طبیعت این استان میباشد. ارتفاع این آبشار ۱۰ متر است و عرضی در حدود ۲۰۰ متر داردکه تمامی سطح دیواره های این آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است.

   

  سایر

  مسجد تسوج (شبستر): مسجد جامع تسوج از توابع شهرستان شبستر میباشد که در شهر تسوج واقع شده است. بر مدخل این مسجد زیبا فرمانی از سلطان محمد خدابنده به چشممی خورد که بر روی سنگی یکپارچه حک شده است. کتیبه فرمان نشان می دهد که تسوج دارای اهمیت زیاد و دارای جمعیت فراوانی در زمان خود بوده است و موقعیت استراتژیک خوبی داشته است. تاریخ متن این فرمان به سال ۹۸۹ هجری باز می گردد. این مسجد دارای ۲۴ ستون اصلی است. چهار ستون جنوبی آن آجری و مابقی سنگی هستند. پایه و سرستونهای مقرنس سنگی هستند که ۳۵ گنبد آجری بر روی آنها قرار گرفته است. طاقها به شیوه ایلخانی بوده واشکال مختلفی دارد. این اثر در سال ۱۳۴۷ به ثبت آثار ملی و تاریخی ایران رسیده است.

   

  قلعه بابک (کلیبر): قلعه بابک (قلعه جمهور) در هشت کیلومتری شهر کلیبر و در ارتفاعات غربی شعبه ای از رود بزرگ قره سو قرار دارد. قلعه بابک، دژی است بر فراز قله کوهستانی در حدود ۲۳۰۰ متر بلندتر از سطح دریا که اطراف این قلعه را از هر سمت دره های عمیقی فرا گرفته است و تنها یک راه باریک و صعب العبور برای راه یافتن به آن باقی مانده است. این قلعه باشکوه که در زمان ساسانیان احداث شده است، نام خود را از شخصی بنام “بابک خرمدین” گرفته است. شخصی که رهبر مقابله با مهاجمین اعراب به ایران تا سال ۸۹۳ میلادی بوده گرفته است. این دژ و مقر اصلی سردار تاریخی ایران یعنی بابک خرمدین بوده است که در هنگام قیام بر علیه دستگاه خلافت عباسی بعنوان پایگاه نظامی و سیاسی مورد استفاده وی و اطرافیانش قرار گرفته بود. این قلعه دارای طبقات مختلفی است تالاری درون خود دارند که اطراف آن را نیز هفت اتاق فرا گرفته اند. این قلعه دارای یکآب انبار نیز هست و ملات بکار رفته در این قلعه از سنگ و ملات ساروج است که در لابلای دیوار ها اثری از گچو نوعی خاک نیز دیده میشود. این قلعه زیبا و ارزشمند در سال ۱۳۴۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

   

  قلعه ضحاک (هشترود): قلعه ضحاک که به داش قلعه نیز شهرت دارد، با بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت بر فراز کوه منفرد قرار دارد و  از مکانهای مهم مانایی و مادها بوده است. قدمت قلعه ضحاک به اقوام مانیی و مادها باز میگردد و در تاریخ نامهای مختلفی از جمله ضحاک اژدهاک، قیز قلعه سی و یا داش قلعه از آن یاد شده است.

   

  خوراکی

  استان آذربایجان شرقی با دارا بودن آب و هوای مناسب و اقلیم کوهستانی، از تنوع غذاها و خوراک خوبی نیز برخوردار است. مردمی دارد اهل تنوع و با سلیقه در پخت غذاهای محلی و خوردنی های خوش طعم. از جمله آنها میتوان به این موارد اشاره نمود: آبگوشت و دیزی سنگی، دیشلیق (نوعی آش)، آش کلم برگ، آش گوشواره، بامجان شکم پر (قارنی یاریخ)، کوفته تبریزی، خورشت هویج، شوربای تره، قورماشورباسی، کوکوی لوبیا سبز. از شیرینی های این استان نیز می توان نوقا، ریس، باقلوای تبریزی، راحت الحلقوم، رشته ختایی، قرابیه، لوز زعفرانی را نام برد.

   

  کوفته تبریزی: کوفته تبریزی یکی از غذاهای بومیو اصیل استان آذربایجان شرقی است که نامش برگرفته از مرکز این استان است. طعم، عطر و خواص غذایی کوفته تبریزی نه تنها در این خطه از ایران بلکه در سراسر ایران از طرفداران بسیاری برخوردار است. این غذا از موادی همچون گوشت چرخکرده،،رب گوجه، گردو، ادویه هیا معطر، برنج، لپه، تخممرغ، پیاز سرخ شده، سبزی های معطری مانند ترخون، گشنیز، جعفری و نعناع تشکیل شده است. این غذای لذیذ عموما با نان سنگک و سایر نان های ایرانی خورده می شود.

   

  باقلوا تبریزی: استان آذربایجان شرقی به تنوع شیرینی و خوش طعم بودن شیرینی هایش شهرت دارد. یکی از این شیرینی ها باقلوای تبریزی است. این نوع شیرینی در سایر استانها مانند قزوین و یزد نیز تهییه می وشد که فرق هایی با یکدیگر دارند. در تهیه این نوع شیرینی خمیر مخصوص، کره، گردو، پودر پسته، پودر نارگیل، پودر بادام، شکر، آب، گلاب، هل، زعفران و آب لیمو تازه استفاده می گردد.

   

  صنایع دستی

  استان آذربایجان شرقی از نظر تنوع صنایع دستی و تولیدات بومی جزو استانهای پر جاذبه سوغاتی ایران میباشد. قالی بافی و فرش دستباف در راس آنها قرار دارد و سابقه طولانی دارد. همچنین گلیم بافی، چاپ های سنتی روی پارچه، نگارگری، پارچه بافی، نقره سازی،  سبدبافی، سوزن دوزی، ساخت سازهای سنتی نیز از سایر تولیدات بومی این ناحیه از ایران هستند.

   

  فرش دستبافت: قالی یا فرشنوعی زیرانداز بافته شده از الیاف پنبه، پشمو یا ابریشم است که معمولا برای پوشش زمین بکار می رود. از آنجایی که قالی و فرش همیشه نقش های زیبا در خودداشته اند، امروزه جنبه تزئینی نیز به خود گرفته اند. بافت فرش های دستبافت در استان آذربایجان شرقی از گذشته های بسیار دور از مشاغل سنتی و سوغات آن به شمار میرفته است. شهر تبریز یکی از مهمترین مراکز بافت قالی در ایران است و قالی های آن از تنوع و گوناگونی بسیار زیادی برخوردارند. تبریز در حال حاضر از سوی شورای جهانی صنایع دستی به عنوان “شهر جهانی بافت فرش” انتخاب شده است. فرش بافی از دوران قبل از صفویه در این منطقه آغاز شده بود و از مهمترین و معروفترین مراکز بافت فرش های با کیفیت و دستبافت در جهان شناخته شده است.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته