• زبان سایت

  No available translations found
 • ×
  Loading...

  جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی

  استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایرانواقع شده است و با استانهای کردستان، زنجانو آذربایجان شرقی و کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه، عراق و ارمنستان همسایه است. مرکز این استان شهرستان ارومیه می باشد و اب و هوای این استان عمدتا تحت تاثیر هوای مرطوب اقایانوس اطلس و دریای مدیترانه است. آذرباجیان غربی را می توان از استانهای کوهستانی ایران نام برد که سراسر مرز این استان با کشورهای ترکیه و عراق از کوه های مرتفع و دیوار مانندی از شمال به جنوب کشیده شده استکه منبع چشمه های فراوانی هستند. از شهرهای مهم این استان می توان بوکان، سردشت، تکاب، مهاباد، پیرانشهر، شاهین دژ، میاندوآب، اشنویه، ماکو و سلماس را نام برد.

   

  ارومیه

  مسجد جامع ارومیه: این اثر تاریخی از باشکوه ترین بناهای تاریخی ارومیه می باشد که در مجاورت بازار شهر قرارگرفته است. این مسجد زیبا متعلق به سده هفتم هجری قمری همزمان با دوره ایلخانان است. محراب این مسجد از لحاظ گچبری یکی از زیباترین آثار هنری دوره مغولها را به نمایش گذاشته است. موقعیت این مسجد در بازار ارومیه به شکلی است که از دو طرف به معابر عمومی متصل شده است. در مسجد جامع ارومیه می توان از دوره های مختلفی آثاری در آن مشاهده نمود. تریخ تجدید بنای این مسجد مشخص نیست اما محراب آن در سال ۶۷۶ هجری قمری ساخته شده است. شبستان این مسجد که هسته مرکزی آن به شمار می آید، دارای چهل ستون زیبا و سقفی گنبدی شکل است. معماری این شبستان کاملا اسلامی بوده و به یقین می توان گفت این بخش مربوط به دوره سلجوقیان میباشد (قرن ششم ه.ق) و گنبد این شبستان نیز در دوره ایلخانان بنا شده است ( ۶۷۶ ه.ق). از مهمترین تزئینات بکار رفته در این مسجد را میتوان کتیبه های با خط کوفی به ذور گنبد نقش بسته اند دانست.

  دریاچه ارومیه: دریاچه ارومیه بزرگتریندریاچه داخلی و دائمی ایران است و در شمال فلات غرب ایران واقع شده است. ایندریاچه ما بین دو استان آذربایجان غربی و شرقی قرار دارد واز اهمیت زیست محیطی بالایی برخوردار است و اگر دست انسان و سد سازی ها و کشاورزی های اشتباه نبود آب این دریاچه امروزه کاهش چشمگیری پیدا نمیکرد. دریاچه ارومیه پس از دریاچه بحرالمیت در فلسطین شورترین دریاچه جهان شناخته شده است. با وجود شوری آب این دریاچه، میتوان گفتکه دریاچه مرده ای نیست بلکه از لحاظ بومشناسی وزیستی بسیار فعال است و در آن انواع باکتریها، جلبکها و از همه مهمتر سخت پوست کوچکی بنام آرتمیا اورمیانا در آن زندگی می کنند. در داخل این جزیره حدود ۱۰۲ جزیره کوچ و بزرگ وجود دارد که از جاذبه های گردشگری و بصری زیبای این دریاچه بشمار میروند.

  قلعه کاظم داشی: اینقلعه یکی از آثار دیدنیو تاریخی ارومیه است که در حاشیه دریاچه ارومیه واقع شده است وبیشتر شبیه سنگی بزرگ است. سنگ کاظم داشی صخره ای است سنگی با وحوطه دیدنی که در عمیق ترین نقطه دریاچه ارومیه قرار گرفته است. ارتفاع صخره سنگی بیش از ۳۵۰ متر است. دور تا دور این سنگ را با بریدن بدنه آن به شکل راهی دراورده اند که عرض آن تا ۶۰ متر و طولش در حدود ۵۰ متر می باشد و تنها راه دسترسی به بالای این صخره سنگی راهی است کم عرض. مناظر طبیعی و بقایای معماری و حجاری های صخره ای و گذرگاه های صعب العبور و پرتگاههای مخوفش موجب شده است این قلعه به یکی از جاذبه های دیدنی ارومیه بدل شود. این قله به گفته کارشناسان و مورخان مربوط به دوره ایلخانان در هزاره اول قبل از میلاد مسیح میباشد. در جنگ جهانی اول این قلعه به مدت نه سال پناهگاه فردی بنام کاظم نامی از اهالی قوشچی و یاران وی بوده است. و علت نامگذاری این قلعه به همین علت میباشد.

  سه گنبد: بنای سه گنبد در داخل شهر ارومیه قرار دارد. این بنای تاریخی مقبره ای است مربوط به دوره سلجوقیان. در کتیبه سر در ورودی این بنا تاریخ ۵۸۰ هجری قمری با خط کوفی نوشته شده است. بنابراین می توان این ثر تاریخی را مربوط به قرن ششم هجری دانست که با سایر مقبره های دوره سلجوقیان تشابه معماری دارد. باستان شناسان معتقدند که دو بنا از برج دیگری در اطراف این اثر در گدشته وجود داشته است که مجموعا این سه بنا را سه گنبد می نامیدند. معماری این بنا یک سکوی بلند است که به شکل استوانه مدور ساخته شده است. قطر این استوانه ۵ متر است و ارتفاعی برابر با ۱۳ متر دارد. ساختمان آن دو طبقه است و در چهار قسمت آن دریچه هایی برای گذر هوا وجود دارد. طبقه اول این بنا سردابه نام دارد و دارای پوششی قوس دار است. طبقه دوم نیز اتاق مقبره نام دارد ودارای ارتفاع ۵/۲ متر است. این مقبره در سال ۱۳۱۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  عمارت شهربانی (عمارت کلاه فرنگی): عمارت کلاه فرنگی یا شهربانی از ساختمان های قدیمی شهر ارومیه است که در سال ۱۳۰۷ ساخته شده است. معمار این بنا فردی بنام محمد حسین معمار ملقب به مل اوستا و مهندس آن وارطان هوانسیان از پیشروان مهندسی معماری در ایران بود. این عمارت زیبا به منظور استفاده نظامی و اداری بدستور رضا شاه کبیر درمرکز شهر در میدان توپخانه ساخته شده است. به دلیل نوع استفاده ساختمان به شکل منحنی ساخته شده است. یک راهروی مرکزی در وسط آن قرار دارد که به فضاهای کوچکتر منشعب می شود. این عمارت با شکوه در سال ۱۳۶۰ تغییر کاربری داد و در نهایت به تملک سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درامد هم اکنون بعنوان یکی از آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

  موزه مردمشناسی ارومیه: اینموزه از دو بخش باستان شناسی و مردم شناسی تشکیل شده است که در ان آثاری از دوران های مختلف تاریخی این منطقه به خصوص اشیائ بسیار قدیمی مربوط به دوران های ماقبل تاریخ نگهداری میشوند و به نمایش عموم درآمده اند. همچنین در این موزه لباس های محلی زری دوزی و مخمل های های قلاب دوزی و کتاب های خطی قدیمی و کارهای مینیاتور  و . . قابل مشاهده هستند.

  بازار ارومیه: بازار قدیمیارومیه مربوط به دوره صفویه است و در بافت قدیماین شهر قرار دارد. این اثر در سال ۱۳۶۲ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قدمت بازار قدیمی ارومیه به دوره صفویه باز میگردد و کنیسه مربوط به یهودیان این ناحیه در این بازار قرار دارد. بازار ارومیه دارای معماری ساده ای است و طاقها، چشمه ها و گنبده های مختلفی را در خود جای داده است. این بازار دارای تیمچه ها، حمام، سرا ها و مسجد های مربوط به دوره زندیان و قاجاریان است.

  ماکو

  ماکو، شهری که به دلیل قرار گرفتن در فاصله دو کوه ، عنوان شهر صخره ای را به خود گرفته است. قدمت این شهر را به اوایل دوره صفویه نسبت می دهند. هر چند که گفته می شود تاریخ سکونت در این منطقه از آذربایجان غربی به هزاره های دور و دوران مادها می رسد. مردم در یک ریشه یابی عامیانه و شیرین، نام ماکو را به مادکوه و مرتبط با مادها می دانند.

  قصر باغچه جوق: روستای باغچه جوق که در زبان ارمنی به معنی ده می باشد در شش کیلومتری شهر ماکو قرار دارد. این روستا از غرب و جنوب به دامنه کوه چرکین و چشمه ای به نام کلیسه منتهی می شود. در جنوب این شهر عمارت بسیار زیبا و مجللی دیده می شود که قصر باغچه جوق نام دارد. این اثر مربوط به دوره قاجاریه است و بانی آن تیمور تیموری معروف به اقبال السلطنه ماکویی یکی از حکام مقتدر و آن دوره و از سرداران مظفرالدین شاه بوده است. این قصر زیبا به دلیل ویژگی های معماری و تزئینات زیبایش و نیز ارزش تاریخی آن از سال ۱۳۵۳ برای بازدید عموم آماده شده است و بعنوان یک کاخ موزه در ماکو به بهره برداری رسید. ساختمان این قصر دو طبقه است که در محوطه باغی به وسعت ۱۱ هکتار قرار گرفته است. معماری قصر باغچه جوق تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و غربی  به ویژه معماری روسی اواخر سده نوزدهم میباشد. نمای خارجی بنا با مجسمه های گچی که سردرها و نرده های گچی لبه بام را زینت داده اند، ساختمان سنگی  یا آشپزخانه کاخ که با سنگ های صیقلی و تراش خورده ساخته شده اند از دیدنی های این بنای تاریخی و زیبا هستند.

  رود ارس: ارس نام رودخانه ای مرزی، پر آبو خروشانی است که از کوه های بینگول در آناتولی ترکیه سرچشمه می گیرد. این روزد مرز مشترک ایران و جمهوری آذربایجان است و در منتهی الیه شمالی استان اردبیل وارد کشور آذربایجان می شود ودر نهایت به رودخانه کورا میریزد. این رودخانه زیبا ۱۰۷۲ کیلومتر طول دارد و از طولانی ترین رودهای داخلی ایران بعد از کارون بشمار می رود. رود ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در قراداد ترکمنچای بعنوان مرز میان دو کشور ایران و امپراطوری روسیه تعیین شد و تمامی مناطق شمالی این رودخانه از ایران جدا شد و به خاک روسیه اضافه گردید.

  قره کلیسا: قره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس در شهر ماکو استان آذربایجان غربی واقع شده است. این کلیسای زیبا و تاریخی در سال ۲۰۰۸ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و در سال ۱۳۳۴ خورشیدی نیز در فهرست اثار ملی جای گرفت. نام این کلیسا برگرفته شده از تادئوس مقدس از حواریون مسیح است که برای تبلیغ دین مسیحیت به منطقه جنوب فلات ارمنستان امده بود. در سال ۶۶ میلادی وی به همراه ساندوخت دختر پادشاه و تنی دیگر، که به دین مسیحیت روی آورده بودند به دستور پادشاه وقت ارمنستان بازداشت و پس از شکنجه کشته می شوند و تادئوس در مکان فعلی این کلیسا به خاک سپرده میشود. از سده هشتم به بعد این کلیسا به دلیل استفاد از سنگ های سیاه استفاده شده در ساختمان این کلیسا به قره کلیسا شهرت یافت. به باور بسیاری از مورخان این کلیسا بجای مانده از قرن هفتم میلادی میباشد.

  چشمه ثریا: این جشمه زیبا و طبیعی در شمالی ترین نقطه جغرافیایی ایران بین مرز ایران و ترکیه در شهر ماکو قرا دارد. این چشمه، چشمه ای بسیار بزرگ و دیدنی است که آب آن بسیار زلال و شفاف است. از این منطقه کوه های آرارات بخوبی دیده می شوند که دارای چشم انداز بسیار زیبا و دیدنی است.

  خوی

  مقبره و مناره شمس تبریزی: مناره شمس تبریزی بجای مانده از مقبره ای به همین نام است که بر روی مزار فردی منسوب به شمس تبریزی است. شمس تبریزی متولد ۵۸۲ هجری قمری از صوفیان مشهور ایرانی در سده هفتم هجری است. این بنا در محوطه امامزاده سید بهلول در شمال غربی شهر خوی واقع شده است. این مناره ی مقبره ای بوده است که به دستور شاه اسماعیل اول ساخته شده بود. مقبره ای با سه مناره و یک گنبد که در نقشه های باقیمانده از آن زمان قایل استناد هستند. شاه اسماعیل اول در هنگامیکه خوی را بعنوان پایتخت بهاره خود انتخاب نمود چهل روز را در کوهستان چله خانه به شکار پرداخت و دستور داد تا سطح خارجی مقبره شمس تبریزی را با شاخ قوچ هایی که وی شکار کرده بود مزین کنند و سطح بیرونی مناره را نیز با شاخ های قوچ وحشی بپوشانند. و همچنان این تزئینات خاص و منحصر به فرد قابل مشاهده هستند.

  پل خاتون: پل خاتون بر روی رودخانه ای پرآب در مسیر جاده خوی به سلماس قرار گرفته است. در سالهای ۱۱۷۰ الی ۱۲۰۰ هجری قمری این پل به دستور احمد خان دنبلی بنا شده است. این پل آجری دارای ۵۹ متر طول و ۵/۸ متر عرض است و ارتفاع آن به ۴۸ متر می رسد. این پل همچنین دارای هفت دهانه بزرگ است و قسمت تحتانی آن پایه ها و سیل شکن هایی قرار دارد که با سنگ هایی نسبتا بزرگ و منظم ساخته شده است.

  دروازه سنگی: دروازه سنگی خوی در جنوب بازار خوی قرار دارد. این اثر تاریخی در دوره ایلخانیان مغول یا دوره قاجاریه ساخته شده است که در بین مورخان اختلاف نظرهایی وجود دارد. این بنا از حصار تاریخی شهر خوی باقی مانده است که خندقی نیز پیرامون آن وجود داشته است. دروازه سنگیخوی از نمونه های باقی مانده دوازده حصار تدافعی شهر میباشد که جهت حفاظت از تهاجم دشمنان و کنترل عبور و مرور ساخته شده بود. ضلع شمالی این دروازه آجری به شکل جناقی است و ضلع جنوبی اش با سنگهای خاکستری و سیاه  رنگ بنا شده است. بخش سنگی این دروازه دارای قوس نیم دایره ای است که در زیر این قوس دوشیر ساده سنگتراشی شده اند.

  سایر

  غار سهولان (مهاباد): غار سهولان غاری است تاریخی و یکی از مهمتینجاذبه های طبیعی این شهرستان میباشد. سهولان به زبان کردی به معنای یخبندان است و مردم محلی نام این غار را کونه کوتر نامیده اند که به معنی لانه کبوتر است. مساحت داخلی این غار در حدود ۶۰۰ متر مربع است و محتویات غار سنگ های آهکی هستند. ارتفاع سقف غار سهولان تا سطح دریاچه آن به ۵۰ متر می رسد وعمق آب آن در برخی نقاط به ۳۰ متر خواهد رسید. اختلاف دمای داخل و بیرون این غار بین۱۰ الی ۱۵ درجه است. غار سهولان در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. طول مسیر آبی کشف شده تا به امروز ۳۰۰ متر است و گردشگران میتوانند مسافتی مشخص را با قایق داخل آن طی کنند. غار سهولن دارای یک حوضچه بزرگ و دالان های کتصل به یکدیگر با آبی زلال است. وجود استالاکتیتهای آهکی نمای بسیار زیبایی به داخل غار داده است. داخل این غار به دلیل نبود نور گیاهی رشد نمی کند و از جانوران داخل غار نیز می توان به خفاش و کبوتر اشاره نمود. به گفته مورخان و کارشناسان دیرینگی این غار به هزاره دوم قبل از میلاد بازمیگردد.

  تخت سلیمان (تکاب): تخت سلیمان نام محوطه ای تاریخی است در نزدیکی شهر تکاب وروستایی به نام تخت سلیمان. مجموعه بناهای تاریخی و با ارزش در تخت سلیمان در اطراف دریاچه ای طبیعی ساخته شده اند. دریاچه ای اسرار آمیزی که روایتی شگرف دارد. این دریاچه دارای بیست متر ارتفاع از زمین های اطراف دارد وبالاتر استو با وجود وسعتی کم، عمقی در حدود ۱۱۰ متر داراست و از درون زمین به سطح می آیدو به زمین های اطراف میریزد و دارای املاح زیادی است که آن برای آشامیدن و کشاورزی نامناسب کرده است. رسوب های حاصل از این املاح در طی قرنها، لبه های دریاچه را شکل داده اند و شکل آنها متغیر است. از یگر جاذبه های طبیعی این مجموعه می توان به چمن متحرک روستای بدرلو اشاره کرد که بر روی دریاچه ای در نزدیکی روستای بدرلو شکل گرفته است. این چمن ترکیب فشرده ای است از انواع گیاهان آبزی که در سطح آب رشد کرده اند و جزیره ای شناور را به قطر بیش از  ۳۰ متر را تشکیل داده اند بطوری که به آسانی میتوان یک گله گوسفند را از یک طرف دریاچه به سمت دیگر هدایت نمود. آثار بناهای دوره های اشکانیان و ساسانیان و نیز ایلخانیان مغول در این مجموعه به چشم می خورند که مهمترین آنها آتشکده و تالارهای دوره ساسانی هستند که در حدود ۲۵۰۰ سال قدمت دارند. برخی آثار ساسانیان نیز در کوه بلقیس و زندان سلیمان در نزدیکی تخت سلیمان ساخته شده اند.

  دخمه فرهاد (چالدران): دخمه چالدران در روستای سنگر در دل کوهی بنام سنگر در هفت کیلومتری شهر ماکو قرار دارد. این اثر تاریخی و زیبا از دوره هزاره اول قبل از میلاد بجای مانده است. به گفته اهالی این منطقه مدتها از این دخمه ارامنه بعنوان کلیسا استفاده می کردند. داخل این دخمه دو اتاق کوچک وجود دارد و دارای طاقچه هایی است که در دیوار جای گرفته اند. این گوردخمه از نظر شکل و ابعاد مانند مقابر صخره ای وان در ترکیه است و ورودیه آن در انتهای سی پله سنگی قرار دارد که بر روی صخره ای سنگی کنده شده است. ورودی این گور دخمه دارای یک سقف طاقی شکل است که از سنگ طبیعی میباشد.

  تپه حسنلو (نقده): تپه حسنلو در میان جلگه های سرسبز و خرم که به سلدوز شهرت دارد و در کنار قریه ای به همین نام واقع شده است و با شهر نقده تنها نه کیلومتر فاصله دارد. بر اسا داده های باستان شناسی، این تپه در دوره هایی برای سکونت استفاده می شده است. دوره دهم که قدیمی ترین دوره سکونت حسنلو بشمار می آید، مربوط به هزاره ششم ت هزاره سوم قبلا از میلاد مسیح است و از دورانهایی است که تپه حسنلو بسیار مورد توجه نبوده است. در این دوره ها به بناهای خشتی، گلی و سنگی برخورد شده است. دوره چهارم حسنلو مهمترین دوره فرهنگی این تپه است. دژ نظامی که شامل برج و بارو و سه تالار بزرگ ستون دار است از عمده واحدهای ساختمانی مکشوفه در این دوره هستند. معروفترین اثر باستانی یافت شده در این محدوه جام طلایی حسنلو است که به عصر آهن تعلق دارد و در موزه ایران باستان نگهداری میشود. این جام که در زیر اسکلت مردی یافت شده است، ضربه خورده و کج شده است. کارشناسان بر این باورند که این مرد با در ئست داشتن این جام در حال فرار از دست مهاجمان بوده و چون در حال فرار جانش را از دست داده است جام در زیر وی مانده و کج شده است.

  خوراکی

  استان آذربایجان شرقی آب و هوای بسیار دلچسب و مطبوعی دارد و با توجه به اقلیم منطقه ای آن و مردمان خوش ذوقش غذا و محصولات غذایی متنوع،  با کیفیت و لذیذی دارد. از جمله آنها می توان سوپ بلغور،گوزلمه، خورشت ارومیه، شورجه ارومیه، آش کلم، آش دوغ، یتیمچه، باستیخ، گوشت مرغوب، عسل، محصولات لبنی محلی، گردو، انواع محصولات باغی و کشاورزی، گیزاتما،کوفته مرغ، دلمه برگ، حلوای هویج، عرقیات گیاهی و انواع نقل را نام برد.

  صنایع دستی

  صنیاع دستی در این استان نیز مانند استان های همجوارش متنوع و و با کیفت هستند. از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد : صنایع چوبی، بافته های دستی مانند گلیم و گبه، فرش دست بافت، معرق کاری، صابون سازی و شمع سازی.

  • Loading...
  • 0

  دیدگاه‌های این نوشته